Results 1 to 4 of 4

Thread: Rezultate Maraton 2019

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    23

    Rezultate Maraton 2019

    Salutare iubitori de UUS,

    A trecut iarna si am uitat de discutia din topicul Maraton YO VHF - UHF 2019 - Rezultate finale , ramasa in aer. Intre timp topicul a fost inchis, o sa fac aici cateva precizari pentru a elimina orice fel de neintelegeri legate de chestiunile semnalate de mine in acel topic.

    1)
    Exista pe Youtube un filmuletz tragicomic (facut de un politist de la Politia Rutiera) in care unui sofer i se aduce la cunostiinta faptul ca va fi amendat pentru folosirea telefonului mobil in timpul deplasarii. Din pacate nu mai gasesc filmul, asa ca o sa va descriu din memorie replicile soferului:
    “Nu vezi ca sunt in masina cu sotia si copiii, nu vezi ca am condus prudent si am respectat viteza legala? De ce ma amendezi?”
    “Am trusa medicala valabila! Am triughiuri reflectorizante, nu de mult mi-am cumparat si extinctor nou! De ce ma amendezi?”
    “Am cauciucuri noi, am verificare tehnica, am vigneta, am asigurare, am tot ce-mi trebuie! De ce ma amendezi?”
    samd
    Mi-a placut calmul si rabdarea subofiterului M.A.I. care a raspuns scurt de fiecare data: “Amenda este pentru folosirea telefonului mobil in timpul deplasarii”. Dupa multe minute de discutii sterile soferul a fost amendat, plecand nervos fara sa inteleaga ca respectarea tuturor regurilor de circulatie este obligatorie…

    YO7FWS:
    “Demonstrati ca Echipa UUS.ro prin actiunile, sau neactiunile sale, REGULAMENTARE, prin obligatiile care le avea, a tratat in mod discriminatoriu creind acel 'tratament' de care dam dovada.

    Zoli, Eduard... spuneti concret ce n-am facut si eram obligati sa facem!
    Nu este nimic premeditat, vis a vis de cele relatate de voi. Intimplare. Asa a fost sa fie.
    Raspunde strict la intrebarea: AM RESPECTAT SAU NU, INTOCMAI, IN MOD EGAL SI NEDISCIMINATORIU REGULAMENTUL?
    Acuzatia ca 'discriminam sau ca aplicam “tratament” (a se citi arbitraj)' este nefondata.”
    Raspunsul este simplu: nu te-a acuzat nimeni de nimic! Nu te-a acuzat nimeni de premeditare, de falsificarea rezultatelor, de nerespectarea Regulamentului, de neaplicarea Regulamentului in mod egal si nediscriminatoriu! Nu te-a acuzat nimeni ca ai omis (intentionat sau nu) sa faci ceva ce ai fi avut obligatia sa faci.

    Eu am lucrat cu “materialul clientului”, adica am facut o analiza a logurilor publicate de voi si am tras un semnal de alarma legat de discriminarile aparute in urma aplicarii si RESPECTARII INTOCMAI, IN MOD EGAL SI NEDISCIMINATORIU A REGULAMENTULUI. Ca sa fiu foarte clar, sesizarea mea este strict legata de continutul Regulamentului si nu are nici o legatura cu aplicarea lui!



    2)
    Regulamentul a fost facut de toti, fara sa ne gindim la viitor. N-aveam de unde sa stim, ca YO2 lucreaza atit de mult in afara tarii. De unde?
    Asta era simplu de dedus. Majoritatea maratoanelor cu vechime se regasesc la nord si/sau la vest de Romania; prin urmare majoritatea corespondentilor straini se regasesc mai aproape de YO5/YO2.

    3)
    Acum, cind vad cit de multi trimit fise de concurs, MA SIMT OBLIGAT, caci fac parte din Echipa, fata de toti acestia, nu separat, sa fiu CORECT si ECHIDISTANT in continuare.
    Poti sa ne spui cate statii au trimis fisa la Maraton? Sunt curios care este raportul dintre numarul de loguri primite si numarul de statii care apar in logurile primite.

    4) YO7FWS:
    “Este greu sa faci un regulament care sa multumeasca toti concurentii dar:
    cine cistiga Maratonul in aceste conditii, CHIAR ESTE BUN!”
    Nu stiu cum s-a castigat la celelalte categorii, dar eu pot sa va spun cu certitudine ca la categoria 144MHz Single NU am castigat Maratonul pentru ca am fost cel mai bun, ci pentru ca alte statii au fost si mai dezavantajate (depunctate) decat mine de Regulament. Asa cum se vede in graficul atasat, S56P a avut mai multe puncte anulate prin lipsa log decat am avut eu puncte declarate!! Intr-un clasament real, as fi ocupat locul 3 in urma lui S56P si HA8IH. As fi fost mai bucuros sa castig un loc 3 “cinstit” decat un loc 1 obtinut prin depunctarea regulamentara a adversarilor directi.

    Maraton YO 2019 lost percentage.jpg
    Maraton YO 2019 lost points.jpg

    Am inceput cu povestea soferului nedumerit pentru ca seamana cu povestea organizarii/arbitrarii Maratonului YO. Degeaba este totul transparent - rapid - corect, daca rezultatele finale nu reflecta realitatea! La urma urmei scopul suprem a unui arbitraj este sa fie astfel conceput/aplicat incat sa nu vicieze rezultatul competitei. La fluierul final toata lumea sa fie convinsa ca cei care sau clasat pe primele locuri chiar au fost cei mai buni si isi merita pozitiile. Cu acest Regulament (ramas in vigoare si in 2020) rezultatele vor fi intotdeauna viciate datorita absentei masive a logurilor statiilor straine.

    Schimbul de loguri in Romania, nu este bun. Romania, geografic vorbind, nu este Croatia. Schimbul de loguri in Romania, nu avantajeaza in mod egal si nediscriminatoriu, toti concurentii.
    Schimbul de loguri va estompa diferentele uriase dintre punctele pierdute de participanti. Nu va mai exista situatia penibila din 2019 in care unui participant i s-au anulat (doar) 11% din punctele declarate iar altui participant i s-au anulat 79% din punctele declarate!! Cu siguranta vor mai exista diferente intre punctele pierdute prin lipsa log, dar aceste diferente vor fi mult mai mici. Acuratetea clasamentului final este data in principiu de 3 conditii: corectitudine, transparenta si un numar cat mai mare de loguri (ideal ar fi sa existe toate logurile). Cand una din conditiile de mai sus nu este indeplinita, vai si amar de el clasament! Daca exista transparenta si corectitudine (nota 10 la aceste capitole!) atunci acuratetea clasamentului final este data de procentul de loguri folosite la arbitraj. Este atat de simplu!

    Sper ca nu am suparat pe nimeni,

    73 de YO2EA Zoli

  2. #2
    O sa mai dureze pana o sa se prinda lumea (si ma refer la toti dintre noi sa nu fac discriminare) sa lucreze corect, in puterea permisa de autorizatie, sa nu apeleze la tertipuri pe canale private de genul "5er la 290" sau skeduri cu informatii mai multe decat necesare, pt facilitarea unui qso rapid in banda, sau ulterior masluirea logurilor proprii dupa publicarea rezultatelor la alti organizatori si sa amintesc si de trimiterea de mailuri concurentilor cu care s-a lucrat pt fortarea lor sa trimita log sa ne dea puncte. Da da!!! Nu mi-o luati in nume de rau da 90% din cei de-aici ne incadram cel putin la una din ce am scris. In schimb ce asteptam? Sa ni se puna totul perfect pe tava, ca sa nu mai avem din ce ne sfadi ... Normalitatea trebuie sa inceapa.cu fiecare din noi.

    73's Septy
    YO5ER

  3. #3
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Ma bucur ca s-a redeschis subiectul. Asa avem posibilitatea sa ne spunem pasurile si prin discutii sa ajungem in final la o normalitate. Am spus normalitate, ea fiind perceputa de obicei asa cum procedeaza majoritatea.
    Argumentele aduse de Zoli ma definesc. Iar daca o statie care se afla in partea de est a tarii, asa cum sunt eu, este de acord cu modalitatea de arbitraj, atentie, nu ma refer la modul in care se face efectiv arbitrarea ci la materialul folosit la aceasta, nu vad ce ar avea impotriva o statie clar mai avantajata fata de mine, si iau un exemplu aleator una din yo7 :P , astfel incat sa se opuna unei mai bune colectari de loguri astfel incat clasamentul sa oglindeasca realitatea. Este clar ca aici rolul vhf managerului este crucial iar datoria noastra este sa exercitam "presiuni" la adresa acestuia pentru facilitarea schimbului de loguri, chiar daca acest lucru ar putea sa-i fie defavorabil (ca si mie de altfel asa cum spuneam mai sus). Astfel isi va putea dovedi buna credinta si atasamentul fata de activitatea de uus. O idee... prinsa din zbor si care mi se pare foarte logica si de bun simt, de ce nu s-ar alege managerul vhf de catre comunitatea de uus pe care o reprezinta? Ce ziceti?

    yo8rhm
    Mugurel
    Last edited by yo8rhm; 19-03-2020 at 11:11.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    100
    Ma bucur ca incepe lumea sa dezbata subiectul. Solutiile exista, au batatorit altii cararea in calea noastra, exista niste recomandari in VHF Handbook, avem si YO VHF Manager. Avem de toate, mai trebuie si putina vointa. Mi-am oferit si ajutorul in nenumarate randuri, dar sincer nu mai sper nimic. Asa am ajuns la concluzia de non-combat hi, nu mai particip. E modul meu personal de a protesta. Mult succes in demers.
    73!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •