Results 1 to 2 of 2

Thread: PA 125W in banda de 13cm

Threaded View

  1. #1
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388

    PA 125W in banda de 13cm

    Ei, si pentru ca toate au timpul lor iata ca veni si randul benzii de 13cm (la mine ma refer :P ). TCVR mi-am luat, antena am, ce-mi mai trebuie?

    Avand un palet de la gsm (multumesc mult celui care mi l-a dat, stie el cine ) care lucra mai jos am trecut la modificarea lui, dupa indicatiile lui Robert YO4HFU, si iata ca am ajuns la partea care necesita cea mai multa munca, cea de montaj.
    In spiritul celei mai bune traditii, pe baza experientei acumulate, am folosit acelasi tip de radiator pe care l-am folosit la PA de 70cm si alte amplificatoare realizate de mine si cum era firesc si normal, cum ar zice unii, am trecut la o sesiune de gaurit si filetat. In final am prins paletul cu cele 7 suruburi de radiator, drept pentru care merit o pauza.

    Prinderea este provizorie urmand sa mai fac si alte prelucrari mecanice iar la final sa pun si pasta termoconductoare intre palet si radiator.
    Aminteam mai sus de amplificatorul de 70cm, dar spre deosebire de el la cel pentru 13cm am o idee in ceea ce priveste racirea, adica voi adopta o alta solutie, ceea ce va reduce inaltimea amplificatorului cu cea a ventilatorului, plus ca paletul va fi deasupra radiatorului nu dedesupt cum este la celalalt (si in general la amplificatoarele mele).
    Nu sariti repede ca nu am conector pe iesire. L-am scos pe cel original urmand sa-i pun alt cablu, dar l-am pus asa de bine incat nu-l mai gasesc...
    Si o imagine, bineinteles...

    p.s. In cea de-a doua imagine are si capacul, modificat la gauri pentru a se potrivi la partea de final, in varianta origilala fiind pe partea de logica.

    yo8rhm
    Mugurel

    01.jpg

    02.jpg

    Am adaugat aripioare de prindere la radiator...

    03.jpg

    04.jpg
    Last edited by yo8rhm; 20-03-2020 at 21:16.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •