Results 1 to 2 of 2

Thread: PA 125W in banda de 13cm

  1. #1
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388

    PA 125W in banda de 13cm

    Ei, si pentru ca toate au timpul lor iata ca veni si randul benzii de 13cm (la mine ma refer :P ). TCVR mi-am luat, antena am, ce-mi mai trebuie?

    Avand un palet de la gsm (multumesc mult celui care mi l-a dat, stie el cine ) care lucra mai jos am trecut la modificarea lui, dupa indicatiile lui Robert YO4HFU, si iata ca am ajuns la partea care necesita cea mai multa munca, cea de montaj.
    In spiritul celei mai bune traditii, pe baza experientei acumulate, am folosit acelasi tip de radiator pe care l-am folosit la PA de 70cm si alte amplificatoare realizate de mine si cum era firesc si normal, cum ar zice unii, am trecut la o sesiune de gaurit si filetat. In final am prins paletul cu cele 7 suruburi de radiator, drept pentru care merit o pauza.

    Prinderea este provizorie urmand sa mai fac si alte prelucrari mecanice iar la final sa pun si pasta termoconductoare intre palet si radiator.
    Aminteam mai sus de amplificatorul de 70cm, dar spre deosebire de el la cel pentru 13cm am o idee in ceea ce priveste racirea, adica voi adopta o alta solutie, ceea ce va reduce inaltimea amplificatorului cu cea a ventilatorului, plus ca paletul va fi deasupra radiatorului nu dedesupt cum este la celalalt (si in general la amplificatoarele mele).
    Nu sariti repede ca nu am conector pe iesire. L-am scos pe cel original urmand sa-i pun alt cablu, dar l-am pus asa de bine incat nu-l mai gasesc...
    Si o imagine, bineinteles...

    p.s. In cea de-a doua imagine are si capacul, modificat la gauri pentru a se potrivi la partea de final, in varianta origilala fiind pe partea de logica.

    yo8rhm
    Mugurel

    01.jpg

    02.jpg

    Am adaugat aripioare de prindere la radiator...

    03.jpg

    04.jpg
    Last edited by yo8rhm; 20-03-2020 at 22:16.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  2. #2
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Dupa perioada "mecanicii" iata ca a venit si ziua cea mare, cea in care am alimentat finalul . Asta nu inainte sa fac atenuatorul Pi de 16dB din rezistori smd de 1W (TME) in locul atenuatorilor sma comandati de la China care intarzie sa vina.

    IMG_20200531_164819_20200531_171755111.jpg

    Valorile au rezultat din programul rfsim99 iar eu le-am rotunjit la valorile care se gasesc de cumparat. Aceste rotunjiri au dus la un plus de 0,19dB la ce a rezultat (se vede in imagini pe nanoVNA) fata de ce era calculat, lucru care nu ma deranjeaza, dimpotriva .

    IMG_20200531_171456_20200531_171813447.jpg

    IMG_20200531_171356_20200531_171809214.jpg

    La acest atenuator am adaugat inca unul de 3dB tip sma pentru a obtine o atenuare de 19dB ceea ce ar insemna pe intrare un semnal de 20mW, dublu fata de cel din catalog, dar acele valori sunt nominale, mai pot fi ajustate cu plus/minus.

    Acum despre punerea in functiune a finalului. Initial am decis sa folosesc sursa reglabila pe care o am pentru teste, neavand una de 27V cu care sa alimentez finalul. La prima alimentare totul a fost ok, nu mirosea a ars si nici nu a facut poc. Tensiunile toate la locul lor. Pentru masurarea puterii am folosit powermetrul RS(SX)-1000, altceva neavand si am constatat ca merge si la frecventa asta ceea ce e un lucru bun.

    Prima apasare de ptt, mod de lucru FM. Puterea la iesire undeva la 20W, sursa limitata la 5A. Mi-am adus aminte ca am pus mai multe atenuatoare, 2x3dB, 1x6dB+cel de 16dB, total 27dB. Prea mult. Scot unul de 3 si pe cel de 6. Raman 19dB, numai bun!.
    Dupa modificarile la atenuatoare si cresterea curentului de protectie la 15A la apasarea ptt-ului puterea "sare" la 125W, dar din pacate tensiunea scade la 23-24V. Alta sursa de 27V mai solida nu aveam.



    Consult foaia de catalog a tranzistorilor MRF19085 si vad ca merg la o tensiune mai mare. Hotarasc sa folosesc sursa ZTX2500 pe pozitia de 32V. Minune! Puterea urca la 150-160W la un curent de 20A consum total, din care aproape 2A nu sunt "imputabili" finalului. Fac teste in cw si in ssb. Se pastreaza puterea.



    In ceea ce priveste incalzirea, in timpul testelor radiatorul era usor caldut (cu ventilatoarele in functiune!). Voi dedica ceva timp testelor in ceea ce priveste incalzirea, sa vad in cat timp ajunge la stadiul de "fierbinte", asa voi sti ce masuri sa iau in caz ca solutia adoptata pentru racire nu a fost cea mai potrivita.

    Pana una alta totul a fost un succes, ceea ce sper ca va fi un impuls pentru cei care au un asemenea palet sa aiba curaj sa se apuce de modificarea si finalizarea lui.
    Multumesc lui Robert YO4HFU si lui Gelu YO3CYR pentru suport si informatii, dar si celor care m-au lasat sa fiu cel care duce la capat primul palet, adica "sa-mi rup gatul primul" )).

    yo8rhm
    Mugurel

    P.S. am vrut sa mai fac un test inainte de a strange jucariile. Am auzit o sfaraitura ca la arcul electric (nu am vazut pentru ca este pus capacul al final) si am simtit miros specific de parlit electronica... ). Initial am crezut ca este de la conectorul sma de pe iesire dar intr-un tarziu mi-am dat seama ca era de la tranzistori. Cred ca m-am capatuit cu o pereche de cumparat .
    Last edited by yo8rhm; 01-06-2020 at 19:57.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •