Results 1 to 10 of 10

Thread: Regulament Maraton 9A

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    100

    Regulament Maraton 9A

    Salut,

    9A a venit cu un sistem nou de punctare , care pare f interesant... Stimuleaza activitatea etapa de etapa si anuleaza oarecum avantajul georgrafic sau al statiilor big gun hi.
    Metoda: la fiecare categorie punctajul locului 1 reprezinta 100%. Toti ceilalti sunt calculati procentual din acest 100%. Claasmentul se face din suma procentelor pe fiecare etapa.

    Detalii mai multe la ei pe site.

    73!
    YO2LSP.

  2. #2
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Salut

    scoring

    Toate conexiunile sunt marcate pe principiul 1 kilometru = 1 punct.

    În timpul competiției, se notează o singură legătură către corespondentul din același interval de frecvență, indiferent de categorie și tip de muncă. Conexiunile duble ( duble ) trebuie înscrise în jurnalul de concurs și marcate special și trebuie notate cu zero puncte.
    Este o traducere automata pe Chrome de pe pagina cu regulamentul 9A Activity. Nu difera cu nimic fata de anii precedenti sau de cum este la noi.

    Transformarea scorurilor in procente mascheaza diferentele mari dintre scorurile concurentilor, dar nu le schimba. Personal cred ca nu este nicio diferenta...sau n-am reusit eu inca sa inteleg.

    Interesanta in citatul de mai sus este partea cu dublele. Chiar interesant.

    73!
    Costi

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    100
    Salut,

    LINK:

    Pe etape asa este, dar in calsamentul general se aduna procentele (vezi link). Ideea e ca o statie care nu participa 2 sau 3 etape mai putin populate (gen ianuarie- martie) , nu mai poate recupera f mult in lunile "bune"... mai mult de 100% nu poate prinde. asa si statia modesta care a participat in cele 3 luni "vitrege", chiar daca faca doar 40%, cumulat are 120%... ce nu mai poate fi usor recuperat...

    73!

  4. #4
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Tot nu reusesc sa inteleg. Sint raportari in procente, dar lipseste fata de cine.... adica lipseste referinta, respectiv 100%. De exemplu: M3 - Multi op. - 145 MHz - velika snaga, la perioada 1 nu avem decit procente dar nu si 100%. Am crezut ca se tine cont de un singur 100% pe banda, indiferent de categorie, dar nu e nici asa. Gasim 100% si la doua categorii diferite, din aceeasi perioada si banda. Deci pica varianta cu un 100% per banda.

    Sustin in continuare parerea ca transformarea in procente, nu schimba pozitia in clasament a niciunui concurent.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    100
    Procentele se iau de aici:
    https://www.hamradio.hr/vhfrobot/ind...CID=2020-02-16
    Se vede clar ca e raportat la primul loc din categoria respectiva.


    Clasamentul se modifica...
    Ex:YO2LSP lucreaza 3 etape
    Scorul clasamentului in etapa 1 este de 50.000 pct faci 30.000 pct ai 60%
    Scorul clasamentului in etapa 2 este de 60.000 pct faci 30.000 pct ai 50%
    Scorul clasamentului in etapa 3 este de 80.000 pct faci 15.000 pct ai 18.7%

    In etapa a treia apare YO2EA , care face cele 80.000 pcte si are 100% - castiga etapa.

    La un clasament pe puncte YO2LSP este pe locul 2 cu 75.000 puncte si Locul 1 YO2EA
    La clasamentul pe procente YO2LSP este locul 1 cu 128.7% si Locul 2 YO2EA cu 100% .

    Eu zic ca schimba clasamentul, si avantajeaza pe cei care participa etapa de etapa...

    73!
    YO2LSP

  6. #6
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Merci, acum am inteles mecanismul. Sint putin cam in dubii, dar nu conteaza. Probabil ca mai simplu era ca numarul de etape sa fie considerat multiplicator, la rezultatul final, la suma punctelor realizate. Probabil ar fi fost un clasament cu scoruri oarecum astronomice, dar daca radiografiaza realitatea, ce conteaza.

  7. #7
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Si mai este o treaba: 128.7% ar trebui sa fie defapt transformate ulterior in puncte si nu procente. Procentele se calculeaza fata de o referinta. 128.7 % din cit sau fata de cine ?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    100
    Quote Originally Posted by yo7fws View Post
    Si mai este o treaba: 128.7% ar trebui sa fie defapt transformate ulterior in puncte si nu procente. Procentele se calculeaza fata de o referinta. 128.7 % din cit sau fata de cine ?
    Fata de suma punctelor de la locul 1 de pe fiecare etapa la categoria respectiva.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    23
    Salutare,

    Ce s-a schimbat in 9A Activity:
    - Suma kilometrilor obtinuti de primul clasat la fiecare categorie devine referinta, fiind punctata cu 100 de puncte;
    - Urmatorii clasati obtin un numar de puncte egal cu raportul dintre suma kilometrilor proprii si scorul de referinta inmultit cu 100 (altfel formulat punctajul celor clasati mai jos de locul 1 este egal cu procentul scorului propriu raportat la scorul primului clasat);
    - Clasamentul general consta in insumarea punctelor obtinute la fiecare etapa.


    Sustin in continuare parerea ca transformarea in procente, nu schimba pozitia in clasament a niciunui concurent.
    Strict pe etapa, nu se schimba pozitia in clasament a concurentilor. Dar in clasamentul general, schimbarile sunt majore in urma adoptarii acestui sistem de punctaj.

    O sa ma refer strict la categoria S3 - Single op. - 145 MHz - velika snaga pentru a face un “plan de actiune”
    Dupa primele doua etape, conduce HA1VQ cu 166,24 puncte urmat de YO2LSP 115,72. Pentru a obtine o clasare (la incheierea maratonului) in fata lor inseamna ca trebuie sa obtin in medie mai mult de:
    - 18.5 puncte pe etapa (166,24 / 9 etape ramase) fata de HA1VQ;
    - 12.9 puncte pe etapa (115,72 / 9 etape ramase) fata de YO2LSP.

    Pe sistemul “clasic” folosit pina acum ar fi trebuit sa obtin in medie mai mult de:
    - 4651 puncte pe etapa (41861 / 9 etape ramase) fata de HA1VQ;
    - 3288 puncte pe etapa (29591 / 9 etape ramase) fata de YO2LSP.

    Costi,
    Care varianta consideri ca este mai facila pentru mine: sa recuperez 18.5 respectiv 12.9puncte pe etapa (in varianta 9A) sau 4651 respectiv 3288km (in varianta clasica)?

  10. #10
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Salut Zoli

    Am inteles mecanismul din explicatia lui Edy. Noul mecanism transforma numarul de etape intr-un fel de multiplicator, dar mecanismul este altfel decit principiul clasic al multiplicatorului.
    Referitor la intrebarea ta, cel putin in momentul de fata, mi-e greu sa-ti dau un raspuns real, pe principul asta simt sau asa vad lucrurile. Am sa ma mai gindesc. Dar, dupa logica, daca numarul de etape intervine in scor, oarecum pe principiul multiplicatorului, atunci cel mai facil pentru tine, ramine a doua varianta. La prima deja ai pierdut deja doua etape.

    Edy, 128.7% este gresit si corect este 128.7 care nu se raporteaza la nicio referinta. El reprezinta suma procentelor, deci nu este procent.

    Nu este o idee rea...multiplicatorul, in mecanismul defata fiind etapa. Si eu am fost intotdeauna constient ca altfel ar fi stat lucrurile in Maraton YO, daca numarul de statii YO lucrate ar fi contat ca multiplicator pe etapa. Foarte multi s-ar fi gindit de 2x inainte: ce vreau sa cistig? Maraton YO sau HA?

    73 si sa avem parte cu totii de sanatate si liniste in casa!
    Costi

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •