Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 24

Thread: PA 70cm palet - BLF861A

  1. #11
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Azi am mai lucrat putin la final, neavand un comutator potrivit pentru a finaliza de modificat sursa.
    M-am ocupat de sectionarea traseului tensiunii de bias pentru a putea face comanda pe Tx. Releul subminiatura la 12V este un PANASONIC AGN20012 de la TME https://www.tme.eu/ro/details/agn200...ura/panasonic/ si va fi comandat de ultimul stage al sequencerului astfel incat acesta sa de drumul la PA doar dupa ce au fost executate celelalte secvente. Acest tip de releu l-am mai folosit in LNA pentru punerea la masa si comutarea alimentarii pe perioada de TX.

    Am mai pus niste fire, alimentarea la releul de iesire, alimentarea convertorului step-down, la sequencer si... cam atat.
    Astept sa-mi vina releul HF356 comandat pentru al pune pe intrare, cel comandat pe ebay nu ma multumeste, fiind unul latch si nu vreau sa ma complic cu inca un releu pentru a-l face sa lucreze cum vreau.

    L.E. Montat si releul...

    yo8rhm
    Mugurel

    14.jpg

    15.jpg
    Last edited by yo8rhm; 19-02-2020 at 20:26.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  2. #12
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Ultima suta de metri!
    Cablat fire, coaxiale, LED-uri... A ramas de montat capacul inferior si ventilatoarele. Legat de acestea din urma, nu sunt inca hotarat pe ce varianta sa merg, una este sa montez 2 de 80mm deasupra radiatorului iar a doua varianta cu 4 de 50mm montate lateral.
    Urmeaza testele finale.

    yo8rhm
    Mugurel

    19.jpg

    16.jpg

    17.jpg

    18.jpg
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  3. #13
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Iar trebuie sa pun poze separat ca nu-mi da voie la mai mult de 4...

    A iesit mic, asa cum imi doream dar mai ales nu este inalt (detest astfel de cutii ).

    21.jpg

    20.jpg
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  4. #14
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Felicitari Mugurel, a iesit minunat. Spor la lucru !

  5. #15
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Mda, cum spuneam pe Skype dupa montajul final am constatat ca cineva imi furase 100W din cei 300 pe care-i obtinusem la teste... Hai, daca erau 5W, 10W mai ziceam, dar 100...
    Am refacut reglajele la final dupa metoda descrisa si cu valorile de la DK4RC, dar tot aceleasi rezultate. Partea buna a modificarilor a fost cea de comanda a bias-ului, care in prima instanta l-am facut prin intreruperea traseului care vine de la stabilizator catre semireglabilele din porti, aceasta metoda cred ca nu era benefica pentru stabilizator care pe timpul Rx-ului ramanea fara sarcina, iar acum am adoptat solutia de a pune baza tranzistorului la masa pe timpul Rx-ului (tot conform schemei).
    Fata de graficul neamtului eu cu 5W IN obtin 150W (I=17A) el 250W, cu 9W IN obtin 220W (I=19A) el aproape 300W.
    Asadar, mai trebuie sa fac cercetari, sa vad cine mi-a luat cei 100W... ) Si daca-l prind...

    yo8rhm
    Mugurel
    Last edited by yo8rhm; 09-03-2020 at 19:40.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  6. #16
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Am gasit watt-ii lipsa
    Pe scurt: cu 5W IN am 220W OUT. Daca maresc la 9W pe intrare.. se duce acul in peretetare de tot.
    Problema era la adaptorii de la PL la N pe care-i foloseam la powermetrul CN600. Odata ce am pus CX1300 care are nativ conectori N am vazut realitatea.
    Si filmuletul...

    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  7. #17
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Pentru ca a trecut ceva vreme de la intrarea in yo a multor paleti pentru 70cm sunt curios, si cred ca nu numai eu, cate din ele au fost finalizate. La capitolul finalizate intra si cele fara o carcasa in mod special dar sunt functionale si mai ales sunt folosite in trafic.
    Pentru o credibilitate mai mare cei care se vor anunta ii rog sa posteze imagini cu PA-urile si chiar filmulete cu ele in functiune/utilizare.
    Acestea se vor constitui intr-o arhiva utila celor care pana acum nu au reusit sa puna in functiune paletul si o sursa de idei constructive.
    Deci, start la postare!

    yo8rhm
    Mugurel
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  8. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Location
    kn24xl Chitila
    Posts
    154
    Sa mai stergem praful :

    Acum ceva vreme am cumparat si eu un astfel de palet, apoi inca unu sa fie de rezerva.
    Am plecat de la un palet, un secventiator pentru relee achizitionat de la Sorin yo9hvp si la care am montat pe spatele fiecarui releu cate o dioda de protectie.
    Radiatorul este de la o sursa de 50w tot de la ups-urile gsm cumparat de pe olx.
    Sursa este una de usp gsm de 28v pe care am modificat-o, in sensul ca i am inlcocuit ventilatoarele, am crescut tensiunea de iesire la 28v putin sub pragul de actionare a protectiei, montat inca un filtru de retea si un ampermetru analogic.
    Doua relee gasite pe olx provenite din vechile UGAR casate de armata
    Un controler pentru ventilatoarele de racire recuperat de la o sursa de pc si al carui termistor ii amplasat langa palet pe radiator.
    Un stabilizator confectionat pe o placuta de test pentru tensiunea de 12v necesara la secventiator si ventilatoare.
    Pe intrarea paletului am plasat cate un condensator de 27p in locul celui de 3p
    La acesta am avut 3+3+10+10si3
    ultimii 10 si 3 erau suprapusi, am scos pe cel de 3pf
    La iesire am avut 10p 5,1p 5,1p 5,1p

    Am scos pe cel de 5,1p imediat de langa 10p sinspre tranzistor si l am plasat peste cel de la iesire, intre acestia doi si cel de 5,1p intermediar am plasat cei doi de 3p recuperati din intrare.
    Cu unul din releele secventiatorului pun la masa baza tranzistorului vt7 si in receptie se intrrupe bias-ul tranzistorilor finali.
    Din nefericire ceva s a intamplat, a mai facut figuri si in teste, probabil un condensator stresat termic ceva si cu toate ca eram la 50-60w cu el a decedat. Folosesc mufe bnc normale, si probabil datorita calitatii se incing peste 50w in FT8
    L am inlocuit cu rezerva pe care inca nu am apucat sa o modific.
    Urmeaza ca iarna este lunga
    Adica o constructie stil "urat" la care a fost mai multa parte mecanica...

    Initial scotea 270W la 17W in cu 15,5A

    image_2020_08_25T11_15_47_584Z.jpg

    image_2020_08_25T11_18_43_308Z.jpg

    002.jpg

    IMG_7384.jpg

    IMG_7430.jpg

  9. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Location
    kn24xl Chitila
    Posts
    154
    238.jpg

    IMG_7431.jpg

    Cam astea sunt pozele jucariei.
    Urmeaza sa optimizez noul palet intrucat este alta revizie decat cel chinuit mai sus.

  10. #20
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Doar un singur curajos? Ceilalti ce fac?

    Imi place culoarea la coolere-le lui 3fwl. Cand le privesc ma simt ca un taur la corida...

    yo8rhm
    Mugurel
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •