Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 24

Thread: PA 70cm palet - BLF861A

  1. #1
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388

    PA 70cm palet - BLF861A

    Daca tot s-a inzestrat lumea cu paleti de 250W de la nemti, am zis sa postez solutia gandita de mine pentru finalizarea PA-ului. Sigur, vor fi unii care vor avea alta viziune in ceea ce priveste realizarea PA-ului, dar asta vine in sprijinul ideii de diversitate in gandire si conceptie.
    Pe scurt, cutia este realizata in jurul radiatorului care are dimensiunile 220x190x50mm (va fi ventilat), cumparat de la TME. Am mers pe acest tip de radiator in urma experientelor avute la celelalte PA-uri construite, in sensul ca nu am avut probleme de supraincalzire, ca dimensionarea suprafetei de racire a fost corecta.

    Dotarea PA-ului: pe intrare releu coaxial SH luat de pe ebay, la iesire un CX-140 capabil sa tina cei maxim 250W pe care ii scoate finalul, sequencer home-made dupa W6PQL.
    Nu am modificat, inca, finalul fiind conditionat de existenta conectorilor de intrare/iesire.
    Acum imagini. daca vor mai fi de facut precizari pe parcurs le voi face. Numai insist pe lucrarile mecanice fara care nu se poate, taiat, pilit, gaurit filetat... stiti voi

    yo8rhm
    Mugurel

    01.jpg

    02.jpg

    03.jpg

    04.jpg
    Last edited by yo8rhm; 12-02-2020 at 12:35.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  2. #2
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Continui cu imaginile, de parca nu se putea da voie cu mai multe imagini intr-un text...

    05.jpg

    06.jpg

    07.jpg

    08.jpg
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  3. #3
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Astept realizarile celorlalti care au luat paleti asemanatori.
    Unii sunt doar la nivel de teoretizare si de poze cu cele cumparate in acelasi stadiu de atata timp... E cazul sa vedem ceva palpabil.

    yo8rhm
    Mugurel.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    100
    Nu ma pot lauda cu o executie estetica ca a lui Mugurel, montajul meu a fost "de test" , urmand sa fie refacut si pus intr-o cutie.
    PA70cm.jpg
    Am inceput cu modificarea RF a modului cu ajutorul lui YO2LQM (Tibi) care a ajutat cu un power meter Rohde&Schwarz si cunostintele sale in RF.
    Fata de articolul lui PA0EHG ( http://www.pa0ehg.com/70cmpa.htm ) noi am gasit ceva diferente:
    1.Pe partea de IN am montat un Atenuator de 6 dB, sa evit decesul tranzistoreleor din cauza unui spike sau ceva…
    2.Pe partea de IN dupa ce am facut un max cu trimerul, am trecut la teste cu valori fixe. Valoarea gasita pentru maxim a fost de 32pf.
    3.Pe partea de OUT, am facut teste initiale similar cu cele descrise in articol, si am mers cu 2x5,6 pf pentru fiecare transistor, confirmand acel castig de aprox 16 dB. Problema a fost cand am facut teste la putere mare, unde castigul nu mai era la fel. Dupa mai multe testari si masuratori am reusit sa gasim maxim-ul folosin doar 1 capacitoe de 5,6 pF pe fiecare transistor (ultimul). Capacitorii sunt SMD la 50V obisnuiti.. inca nu sosisera cei ATC (cu portelan)
    Testele le-am facut la 27,2V (atat stie sursa mea ) . Cu 5W In am obtinut 227W OUT . Am reperatat testele la 30V (sursa de test) cu IN 5W am obtinut 242 W.
    power 70cm_1.jpgpower 70cm.jpg
    4.O operatiune importanta a fost si reglarea curentului consumat pe cele 2 tranzistoare… Exista 2 semireglabili care se ocupa de treaba asta. Masurand curentul , am dat cei doi reglabili pana la consuma zero, am ridicat unul din ei pana la 0.9A si apoi cu al doilea am dublat.
    5.Etapa urmatoare a fost taierea BIAS-ului atuncti cand statia este la RX. Am sectionat cablajul si il comut cu un releu.
    WhatsApp Image 2020-02-06 at 09.23.27.jpgWhatsApp Image 2020-02-06 at 09.23.40.jpg

    6.Secventiatorul e cumparat de la 9HVP, si folosesc 3 secvente din el, din care 1 la BIAS…

    Am lucrat ieri YO8RHI in FT8 si ceva statii S57 si Italieni in SSB si am primit controale bune. Intenstionez sa il folosesc in etapa de maine a Maratonului si apoi planific sa il fac “pe curat”, radiator nou, cutie etc..

  5. #5
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    De tine stiam, ai fost chiar primul care a testat paletul si ne-ai furnizat informatii utile legate de operatiile facute. Sunt convins ca si al tau va arata foarte bine. Eu am inceput cu facutul buzelor, apoi trec la functionalitate.
    In YO au intrat mai multi paleti, dar asa cum spuneam unii doar le fac poza pe un radiator si...atat. Ii asteptam cu lucruri noi. :P

    yo8rhm
    Mugurel
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    6
    Și la mine și ajuns doi paleți. Stau încă în cutie, nu am apucat nici măcar să o deschid .

    YO8RHM, ia ghici pe cine am să bat la cap când o să am nelămuriri/întrebări ?

    73,
    YO8SEP

  7. #7
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    YO8RHM, ia ghici pe cine am să bat la cap când o să am nelămuriri/întrebări ?
    Sigur pe 2lsp.

    Am mai facut cate ceva, chiar daca sunt lucruri marunte toate iau timp. Montat sequencer, coboratorul de tensiune de le 27V la 12V necesar automatizarii, suportul de sigurante, un cablu...

    yo8rhm
    Mugurel

    11.jpg

    12.jpg

    13.jpg

    10.jpg
    Last edited by yo8rhm; 15-02-2020 at 07:01.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  8. #8
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Update.. suportii de prindere pentru cabluri...etc
    Cei care sunt tentati sa creada ca acele cabluri albastre sunt de la china se inseala. Sunt cabluri din echipamente profesionale de foarte buna calitate, avand conectori sma sertizati, potrivindu-se numai bine cu releul de pe intrare care are acelasi tip de conectori.

    yo8rhm
    Mugurel

    17.jpg

    14.jpg

    15.jpg

    16.jpg
    Last edited by yo8rhm; 15-02-2020 at 07:02.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  9. #9
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    N-am avut rabdare si am trecut la testele mult asteptate, stimulat si de experimentul faacut de Edi yo2lsp cu paletul lui.
    Prima data am reglat curentul de repaos pentru fiecare tranzistor la 1A.

    Am alimentat paletul la 32V, nemodificat, pentru a avea o referinta de la care plec, iar pentru 5W IN am obtinut 60W OUT. Slab fata de ceea ce spunea neamtul... Dar asta e. Am trecut la partea de intrare unde am adaugat din prima cate un capacitor de 33pF. Deja a crescut semnalul la 140W, tot cu 5W IN. Urmatorul pas a fost sa adaug cate un capacitor de 5,6pF pe iesire ceea ce a dus la cresterea puterii la 170W.

    Am mai incercat variante pe intrare, de 20pF, sau sa mai adaug la cei 33pF un 8,2pF, dar toate incercarile au dus la rezultate mai proaste. Asa ca am revenit la valoarea initiala de 33pF, cu atat mai mult cu cat si la yo2lsp valoarea era foarte apropiata, de 32pF.
    Am tinut sa mai fac un test astfel ca am scos capacitatea de 5,6pF de pe iesire si am montat una de 3,3pF, rezultatele imbunatatindu-se. Acum, cu 5W IN aveam 200W OUT (cu ceva reflectate, nu stiu din ce cauza, cam 10W). Cu 9W acum obtin 280W la iesire, ceea ce nu este chiar rau.
    Per total sunt multumit de ce putere scoate, tinta mea fiind minim 200W, suficienti pentru /P. Ramane totusi o "enigma" de ce scotea asa putin nemodificat. Conform diagramei trebuia sa scoata mai mult.

    putere nemodificat.jpg

    Pe de alta parte este aproape de diagrama paletului modificat, adica la un curent de 15A la 8-9W atac se duce in 280W. Singura neconcordanta este la puterea de 5W, al meu scoate doar 200W pe cand cel al neamtului 250W. O fi din cauza tranzistorilor?

    putere modificat.jpg

    Maine mai fac niste teste sa vad daca pot sa mai imbunatatesc ceva. Am si un filmulet...



    yo8rhm
    Mugurel
    Last edited by yo8rhm; 15-02-2020 at 07:18.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  10. #10
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Dupa ce ma mai joc cu el putin si negociez daca mai da ceva in plus sau ramane la puterea asta voi trece la partea de cablare, fire pentru alimentare, cabluri de semnal... ce este mai frumos . Urmeaza de montat filtrul de iesire sa vad ce ramane dupa el. Apoi testul final.

    Astept sa vad experientele celorlalti cu paletele cumparate. Din ce am citit nu sunt identice, de unde rezulta valorile diferite la capacitati necesare pentru modificare si implicit rezultatele obtinute.

    Sursa de 1500W. Am reglat-o la 32V iar in sarcina la 15A scade la 31,5V, deci mai putin cu 0,5V.

    yo8rhm
    Mugurel
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •