Results 1 to 4 of 4

Thread: Stop ft8 !!

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Location
    craiova
    Posts
    20
    Last edited by yo7fws; 06-01-2020 at 08:39.

  2. #2
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    FT8 este super.
    Este lafel de super ca orice alt mod de lucru, atit timp cit te simti bine, te distrezi, iti creaza satisfactii.
    Cred ca acestea sint principalele motive, pe linga multe altele, pentru care multi dintre noi sintem pasionati ai radioamatorismului.

    Cristi, tu esti pro sau contra? Ne-ai sesizat nemultumirea unora fata de FT8 sau dorinta ta?

    73!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Location
    craiova
    Posts
    20
    am vrut sa semnalez apartia unui articol referitor la ft8 pe alt site, asa crud cum este el fara nici un alt comentariu......fiecare intelege ce trebuie din el!!....PUNCT.

  4. #4
    Administrator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    KN44FD CT
    Posts
    264
    Salut,
    Vreau sa spun de la inceput ca nu sunt pro sau contra sau sa ma consider un ,,formator,, de opinie. Este un mod de lucru care se poate fii folosi mai ales in periaoada de iarna unde motoarele privind activitatea in vhf/uhf scade destul de mult. Ca o exemplificare impreuna cu YO3CYR chiar folosim FT8 in 1296Mhz ( 200km intre noi ) pentru teste acum in plina iarna . Este un mod in care se pot face mute teste si folosi prin refexii pe avioane .
    Acum fiecare este liber sa lucrezeze sau sa abordeze in ce mod de lucru ii face placere . Deci eu personal consider sa fie cat mai multe moduri de lucru, sa avem de unde alege. Daca este activitate in FT8 insemna ca este ce trebuie , numai semnale sa fie in banda ......
    73, Claudiu
    YO4FYQ / KN44FD
    Valu lui Traian - CT

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •