Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 21 to 27 of 27

Thread: Maraton YO VHF - UHF 2019 - Rezultate finale

  1. #21
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    100
    Pai cusa interpretez asta? ""Nu te-a facut nimeni prost, nu te auto-jignii!" Gresesti petru ca nu sa intelegi nimic din statistica..
    Ai demonstart singur ce era de demonstrat.

    Total legaturi externe in 144 MHz pentru statiile YO: 3320
    Total legaturi externe in 144 MHz neconfirmate pentru statiile YO: 1637
    Astfel pe districte, total legaturi - total legaturi neconfirmate:
    YO2 1875 - 1101
    YO7 474 - 153
    YO3 258 - 97
    YO9 182 - 70
    YO8 168 - 39
    YO6 148 - 79
    YO5 142 - 78
    YO4 73 - 20

    Numerele bold-uite in conditiile unui concurs INTENATIONAL. Si mai las si pe altii sa vorbeasca HI.

  2. #22
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Nu este vina mea ca cei din tarile vecine nu confirma. Este o actiune benevola si unilaterala. Nu am confirmare, legatura e nula, asa spune Regulamentul nostru.
    Poate ar trebui sa te gindesti sa lucrezi intii pe cei care confirma, in numar cit mai mare, nu conteaza, YO sau NONYO, si apoi sa lucrezi si din cei care ar putea confirma. Se numeste strategie! Nu e deajuns sa faci legaturi pe banda rulanta, mai trebuie lucrat si cu cap. De aceea spun: este greu de cistgat Maratonul, dar si cine il cistiga, chiar este bun.


    Stii care este diferenta intre tine si YO2EA?
    Asta:
    https://www.radioamator.ro/forum/vie...t=YO2EA#p25359

    El chiar isi doreste sa cistige.
    OK, ca este nemultumit de conditiile concursului nostru, a spus-o. Asta este. Dar nu s-a lasat, in ciuda greutatilor, a cistigat.
    Locul 1 din 141, nu 2 din 5...cred ca stii la ce ma refer.


    Iti spun eu un secret: daca dam drumul la loguri cum vrei tu, nicio statie YO, nu va mai fi in primii 3, poate cumva la UHF. Si stii ce va urma dupa?
    YO2LSP: regulamentul este de vina, de ce nu avem clasamente separate pentru YO si NONYO? si asa mai departe...


    Tu ai avut o sansa sa demonstrezi superioritatea 'schimbului de loguri'. Ai avut Banat UHF.... un mare fiasco, in care ti-ai demonstrat caracterul agresiv, lipsa unei organizari corecte a competitiei, nerespectarea propriului regulament si al atitor vesnic mentionate recomandari IARU, lipsa transparentei si dovada legaturilor.
    Noi nu trebuie sa te credem pe cuvint. Rezultatele trebuiesc dovedite...asta daca nu ai ceva de ascuns, iar regulamentul este lege si pentru tine ca organizator, dar si pentru concurent.
    Pina cind si blamata FRR, a facut un mic pas inainte, in UUS, anul acesta. Tu ai reusit sa dai inapoi.

    Intotdeauna am simtit ca discutiile cu tine sint sterile.

  3. #23
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    100
    1. Nu stiu care diferenta intre FRR si UUS.ro, atat timp cat acesta este o activitate FRR http://www.hamradio.ro/comisia-centr...e-ultrascurte/
    2. Banat UHF nu este concursul meu, iar daca e un fiasco vor decide participantii, nu tu.
    3. Daca discutiile cu mine sunt sterile, nu le mai continua. Nu te cobora la nivelul meu...

  4. #24
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Citez:
    - Sa ne reamintim ca Maratonul este un concurs OPEN ce are ca scop promovarea lucrului statiilor YO in benzile VHF-UHF, testarea aparaturii, eficientizarea lucrului.

    - Maratonul nu este un campionat si nu urmarim neaparat stabilirea si oficializarea unor ierarhii. Clasamentul se intocmeste pe baza unei participari bevenole, intr-un numar variabil de etape, cu aparatura si puteri din cele mai diverse.

    - Maratonul nu este un concurs de operare in conditii extreme, ci urmareste buna dispozitie, miscarea, iesirea cu familiile in aer liber. Chiar ne-am gandit sa lasam liber intervalul Decembrie - Ianuarie, tocmai pentru a da posibilitatea si altor organizatori de a organiza si desfasura un "winter-contest" sau chiar un "winter-maraton"

    - Totusi, luand in considerare propunerile, conditiile de clima concrete din tara noastra, posibilitatile de a ne deplasa in portabil, dar si scopul Maratonului, am luat hotararea ca acesta se va desfasura in afara lunilor de iarna, deci perioada va fi Martie-Noiembrie. Concursurile IARU, CQ-VHF, Marconi cat si traditionalele concursuri UUS YO se desfasoara toate in perioada Primavara-Toamna.

    - Clasamentul se va face, ca si pana acum, pe benzi si pe categoriile Single/Multi, pe baza logurilor primite. Consideram ca avantaje/dezavantaje (gen: portabil, inaltime, fix, antene, putere) luate per total, se estompeaza reciproc, deci nu facem alte impartiri pe categorii.

    - Atragerea de loguri se va face, in continuare, prin trimiterea de loguri la maratoanele vecinilor. Metoda a dat rezultate si primim din ce in ce mai multe loguri.

    - In spiritul Fair Play, dar si pentru ridicarea prestigiului acestui maraton, NU vom mai publica anticipat pe forum QTH-Locatoarele. Cei ce nu respecta aceasta prevedere din regulamentul IARU in mod repetat, vor fi trecuti la Checklog.

    - Contesterii, mari amatori de competitii reale si incrancenate, au la dispozitie Campionatele nationale si internationale YO, alte campionate si concursuri cu reguli specifice si categorii separate pe criterii mai echitabile pentru a-si creste Adrenalina in instalatie.

    - Pentru 2021, vom reanaliza oportunitatea validarii din oficiu a logurilor lipsa.
    Multumesc.

    Maraton YO VHF - UHF 2019 s-a sfirsit.
    Azi am luat decizia. Maraton YO VHF - UHF 2020 incepe in luna Martie.
    Succes tuturor si sa ne reauzim cu bine!
    Subiectul este inchis !

  5. #25
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Quote Originally Posted by yo2lsp
    1. Nu stiu care diferenta intre FRR si UUS.ro, atat timp cat acesta este o activitate FRR http://www.hamradio.ro/comisia-centr...e-ultrascurte/
    Ce treaba are frr cu Maratonul? Maratonul este un concurs "open" asa, cum spune si regulamentul, si nu face deosebire intre radioamatori daca au carnet de sofer, de pilot sau altfel de carnete.. ) Singura conditie este sa aiba autorizatie de radioamator valabila si sa respecte regulamentul concursului.

    Quote Originally Posted by yo7fws View Post
    Azi am luat decizia. Maraton YO VHF - UHF 2020 incepe in luna Martie.
    Succes tuturor si sa ne reauzim cu bine!
    Subiectul este inchis !
    Poll-ul parca spunea altceva, nu ca as fi votat ianuarie... Sa inteleg ca decizia se ia de o singura persoana? Atunci ce rost a mai avut "consultarea populara"? )
    Si cum sa fie inchis subiectul, poate mai au si altii un cuvant de spus

    yo8rhm
    Mugurel
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  6. #26
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Da asa este, a fost o consultatie populara esuata. Dar a crapat serverul si a aparut dupa o luna, doua. Initial am pus desfasurarea incepind cu luna ianuarie, in virtutea celor hotarite de o parte din concurenti acolo. Apoi dupa discutii nesfirsite pe aceeasi tema, loguri si regulament incorect, am obosit si am hotarit ca o mica pauza ne prinde bine si noua. Am intrebat baietii si asa am hotarit schimbarea.
    Trebuiesc desenate, complectate diplome. Nu avem inca nimic. Etapa din Decembrie a perturbat tot.
    Trebuie redactat, modificat regulamentul.
    Trebuie 'reamanajat' site-ul.
    Si toate astea pina pe 19 Ianuarie.
    Nu are cine sa le faca, ceilalti baieti au serviciu, asa ca e necesara o pauza.
    Stii foarte bine: noi n-avem nimic, nu sintem sprijiniti de nimeni, facem totul voluntar si cum credem noi ca este bine.
    Au fost 17 etape, sa zicem 17 concursuri diferite, fara nici sincopa. Ne-am propus sa continuam, mergem inainte!

  7. #27
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Teste de test
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •