Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 27

Thread: Maraton YO VHF - UHF 2019 - Rezultate finale

  1. #11
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Quote Originally Posted by yo5puv View Post

    Vă invit la noi īn YO5, să lucrați din interiorul Arcului Carpatic, să nu mai fiți discriminați.

    yo5puv
    Si cine este vinovat ca voi sunteti in interiorul arcului Carpatic?
    Aveti posibilitatea de a "migra" in locatii mai avantajoase. yo2ea a lansat o oferta acum ceva timp pe acest forum...

    yo8rhm
    Mugurel
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  2. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    100
    @ Mugurel, e vina mea. EU tot il tin acolo in fiecare etapa, nu il las nicum sa iasa in /p in o alta locatie mai avantajoasa.
    Concursul ar trebui sa te stimuleze sa iesi sa faci ceva... sa īmbunătățești continuu. Si eu de acasa fac un anumit punctaj, daca ies in /P si urc dealul hi, aproape il dublez. Dar nu merita... in medie 30+/-2 QSO-uri confirmate pe etapa, indiferent cat lucrez. Da, decizie grea, trebuie sa ma hotarasc daca ma inscriu in Concursul de scris email-uri. Dar mai am un an sa ma gandesc la asta HI.
    Dar am invata ceva de aici, o sa le scriu la cei de la D41CV si o sa ii cer sa imparta ODX-ul la 2 . Ce cauta el pe insula, nu-i corect! Pozitia mea geografica, nu-mi permite astfel de deschideri. 4544 KM in mintea lui , ar trebui sa fie 2272, si daca se simte nedreptatit, o sa il invit in YO2 sa fad cum face el de aici SIC! (asta ca sa ne amuzam nitel).

    Imi mentin parerea ca regulamentul actual nedreptățește YO2-ul si rog organizatorii sa gaseasca o solutie,
    In rest Mult Succes, un AN Nou Fericit si plin de TRopo, ES, Roiuri si ce mai multumeste pe fiecare.

    73!
    YO2LSP.

  3. #13
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Quote Originally Posted by yo7fws View Post
    Stimati prieteni,


    Prezenta statiilor YO, pe districte, in Maraton YO, in functie de numarul statiilor participante:

    YO3: 16 statii ( CCB, CTW, CUL, CYR, DAX, DDZ, DIU, FAI, FFF, FOU, GEJ, GNF, IHG, VK, VZ )
    YO8: 16 statii ( AGA, ALA, AZQ, BFB, CLN, CQQ, DOI, RHM, SAO, SBR, SFF, SJD, SSQ, SST, TNB,
    WW )
    YO7: 13 statii ( ARZ, BKX, BPC, CKP, CWL, CW, CWP, FWS, HVE, LDT, LJI, LYM, NK )
    YO9: 11 statii ( AYN, BHI, CLG, CNU, CWY, DBP, DCM, ELY, HXC, KXC, RAO )
    YO2: 10 statii ( AMU, BBT, EA, GL, IW, KBQ, KQT, LAM, LLZ, LSP )
    YO5: 9 statii ( AVN, AXF, DAS, DDD, DND, OHC, PLP, PUV, VAE )
    YO4: 7 statii ( ASV, BXX, BZC, FYQ, FZX, HFU, SI )
    YO6: 7 statii ( BGT, BLM, CFB, KNE, KNY, PEG, XK )
    Indicative speciale prezente in concurs: 2 ( YP1WFF, YQ5F )


    Echipa UUS.ro
    7fws, vezi ca statiile yo3 sunt doar 15, in consecinta yo8 ar trebui sa fie pe primul loc cu 16 statii participante de-a lungul anului. Ori nu le-ai trecut pe toate la yo3 ori nu le-ai numarat bine. :P

    yo8rhm
    Mugurel
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  4. #14
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Salut

    Sint 16. Probabil am sarit pe cineva la transcriere. Multe rezultate erau comma, space, tab delimited si importate in Data Excel, ordonate A>Z, apoi bob cu bob transcrise.
    Acum, ca sa verifici cu exactitate cum sta treaba, cel mai simplu este sa te duci in pagina cu rezultate, CTRL + F, completezi YO3 si apoi manual parcurgi pagina si numeri ceea ce corespunde criteriului tau. Asa procedam lunar la statistica pe etapa.

    YO8 a fost reprezentat destul de bine. Anul acesta au venit puternic niste tineri, cred, in portabil, care au lucrat un numar mare de etape. Ma refer SBR, SFF, SJD, SSQ, SST pe care nu-mi aduc aminte sa ii fi lucrat anul trecut. Daca ma gindesc bine voi aveti cele mai multe statii portabile comparativ cu celelalte districte YO.

    YO8 este prima si la procentul mare de confirmare. 39 lipsa din 168, reprezinta 77% legaturi confirmate.

    73!
    C.

  5. #15
    Quote Originally Posted by yo8rhm View Post
    Si cine este vinovat ca voi sunteti in interiorul arcului Carpatic?

    yo8rhm
    Și cine este vinovat că Bulgaria, Marea Neagră, Moldova și Ucraina nu organizează concurs paralel și nu lucrează (mai) nimeni de acolo?
    Nimeni, "c'est la vie"...

    Dar n-a zis nimeni din YO5 că actualele condiții sunt discriminatorii.
    Au zis-o īn schimb chiar cei pentru care deși 50% din 50 e mai bine decāt 80% din 20, tot nu e destul. E și asta o logică: "nu suntem avantajați la maximum, deci suntem discriminați"

    Să nu fiu greșit īnțeles: eu sunt pentru īmbunătățirea regulamentului (ce ați zice de categorii Low Power / High Power?), sunt pentru schimbul de loguri īntre organizatori. Dar īnțeleg că asta ar īnsemna un efort īn plus pentru organizatori și īn actualele condiții doar ar avantaja și mai mult zona de vest a țării.

    Mulțumesc pentru sugestia de a ieși īn portabil. Chiar nu mă gāndisem...


    An Nou cu bucurii și īmpliniri tuturor!

    yo5puv

  6. #16
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Quote Originally Posted by yo7fws View Post
    YO8 a fost reprezentat destul de bine. Anul acesta au venit puternic niste tineri, cred, in portabil, care au lucrat un numar mare de etape. Ma refer SBR, SFF, SJD, SSQ, SST pe care nu-mi aduc aminte sa ii fi lucrat anul trecut. Daca ma gindesc bine voi aveti cele mai multe statii portabile comparativ cu celelalte districte YO.

    yo7fws
    Cei nominalizati sunt "lupii tineri" (cum imi place sa-i numesc la modul admirativ ) care practica (mare parte din ei) SOTA, deci sunt obisnuiti cu muntele si traficul radio de pe varfuri. Am avut placerea sa-i cunosc la intalnirea de la Panaci si cred ca in viitor vor avea un cuvant de spus in concursurile de UUS.



    Quote Originally Posted by yo5puv View Post

    Să nu fiu greșit īnțeles: eu sunt pentru īmbunătățirea regulamentului (ce ați zice de categorii Low Power / High Power?)

    yo5puv
    Sunt curios la ce solutie te-ai gandit ca ar fi potrivita pentru a controla veridicitatea declaratiilor in ceea ce priveste puterea declarata in fise fata de ce a fost in teren. Fiind stiut faptul ca avem hami care una declara si alta fac...



    Quote Originally Posted by yo5puv View Post

    Mulțumesc pentru sugestia de a ieși īn portabil. Chiar nu mă gāndisem...

    yo5puv
    Vedeti, ce v-ati face fara mine, fara sugestiile mele pretioase?...

    yo8rhm
    Mugurel
    Last edited by yo8rhm; 31-12-2019 at 15:21.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  7. #17
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    100
    Salut,

    Poate gresesc, dar o activitate precum Maratonul, ar trebui sa fie un "antrenament" pentru marile concursuri anuale de UUS. Corespondentii se obisnuiesc cu locatia, se fac cunoascute indicativele active etc. YO2, YO5 este avantajat geografic fata de restul, cu toate ca odata cu cresterea activitatii in S- LZ, SV , lucrurile incep sa se mai balanseze, dar oricum cele doua S si W, Muntii din YO2 vor continua sa fie locatii bune - Muntele Mic, Semenic etc. Mai sunt locatii intermediare cum e Dealul de la Silagiu, Hezaris, Siria etc.
    Apoi urmeaza locatiile din Apuseni, la fel de atractive. Si totusi nimeni nu se duce in /P in zonele respective in etapele de Maraton...
    Si acum o sa ma pun in pielea lui YO5PUV (ma poti contrazice daca aberez hi), Ar pleca el CJ sa conduca 5 ore pana in YO2 , de Samabata ca Duminica dimineata trebuie sa fie instalat, Benzina, dormit la cort etc, face 100 -120 de QSO -uri, si fericit pleaca acasa, unde dupa o saptamana va fi foarte fericit si motivat ca la aparitia clasamentelor la etapa respectiva are 40 de QSO-uri recunoscute.. Luna viitoare va face la fel...nu, din pacate va lucra in continuare de acasa, ca nu exista Motivatia pentru Performanta. OK se fac punctaje mari in YO2, dar asta ar trebui sa fie locomotiva , sa motiveze oamenii pentru deplasari in /P, pentru investit in antene, putere etc, pentru a creea nevoia de asociere.
    Lucrez de casa constant si in medie am 30-35 de QSO -uri recunoscute din 50-60 lucrate. De pe Silagiu fac lejer 100-120 (facut cu YO2KQT in Octombrie). recunoscute 43... Merita pentru 10 Legaturi in plus sa ies in portabil??? NU... lipseste Motivatia.
    Vorbim sa facem echipe tari si reprezentative pentru marile concursuri internationale, cum ne propunem sa facem asta, dar nici "baza" de antrenament nu o construim...
    Dar asa cum am inceput postul, asa il si inchei, poate gresesc eu...
    Last edited by yo2lsp; 02-01-2020 at 11:56.

  8. #18
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Gresesti... repeti in bucla acelasi cuvinte fara sa intelegi unde gresesti.

    Gresesti pentru ca nu ai strategie.
    Gresesti pentru ca nu intelegi de unde iti vin punctele.
    Gresesti pentru ca nu stii incotro sa intorci antena.
    Gresesti pentru ca nu stii in care concurs lucrezi.
    Gresesti pentru ca nu stii care concurs vrei sa il cistigi.
    Gresesti petru ca nu sa intelegi nimic din statistica.

    Nu este deajuns sa ai cea mai buna aparatura din lume,
    cele mai bune antene,
    locatia cea mai buna,
    sa lucrezi LA, SM si OH pe banda rulanta.

    Trebuie sa fi si tu bun !

    Eduard esti bun?
    Cistiga Maratonul!

  9. #19
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    100
    Nu sunt BUN si nici nu intentionez sa il castig! Pot sa o fac trimitand email-uri ...dar nu asta e filozofia radiomatorismului. Si apropo, problema a fost ridicata de cel mai BUN- cel care a castigat Maratonul in 2019.
    La un punct poate ai dreptate, o sa ma mai gandesc. "Gresesti pentru ca nu stii in care concurs lucrezi."
    Si chiar m-as bucura daca mi-ai explica tu statistica. Asa k la prosti, sa pricep si eu.

  10. #20
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Quote Originally Posted by yo2lsp View Post
    Asa k la prosti, sa pricep si eu.
    Nu te-a facut nimeni prost, nu te auto-jignii!
    Nu vei cistiga niciodata respectul altora si dreptatea, victimizind. Lupta pentru ceea ce sustii sau taci din gura!

    VINO CU O ANALIZA CONCRETA!
    VINO CU IMPACTUL SCHIMBULUI DE LOGURI ASUPRA MARATON YO: CLASAMENT, DISTRICTE, AVANTAJE SI DEZAVANTAJE, etc, etc
    DEMONSTREAZA TUTUROR CEEA CE PIERD!
    NUMAI VENII CU ACUZE! DEMONSTREAZA!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •