View Poll Results: In ce luna doriti sa inceapa Maraton YO VHF-UHF ?

Voters
17. You may not vote on this poll
  • Ianuarie

    9 52.94%
  • Februarie

    1 5.88%
  • Martie

    2 11.76%
  • Aprilie

    5 29.41%
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 14

Thread: Maraton 2020 - Perioada de desfasurare in Maraton VHF/UHF

  1. #1
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486

    Maraton 2020 - Perioada de desfasurare in Maraton VHF/UHF

    Salut

    Deoarece, in incercarea mea de a deschide un subiect nou si a muta cele discutate in subiectul anterior, mesajele s-au pierdut 'pe drum', am inchis acolo si am redeschis un poll nou aici. Sugestia intrebarii a fost data de catre YO2EA si o consider buna.
    La luna Decembrie s-a renuntat deoarece activitatile de dupa concurs se intersectau cu Sarbatorile. Deci concursul se va finaliza in luna Noiembrie. Ramine de stabilit luna cind va incepe concursul.
    Asteptam cu interes optiunile voastre si comentarii pe aceasta tema.

    Salutari !
    Costi YO7FWS

  2. #2
    Am votat Ianuarie. Pot fi zile frumoase de ieșit în portabil și iarna. Ce e drept, nu poți merge chiar pe orice coclauri la fel ca vara și nu îți vine să ridici și să ancorezi nu știu ce Yagi pe frig.
    Legat cumva de asta am o propunere în ce privește punctarea legăturilor: QSO-urile în banda de 70cm, precum și cele efectuate în FM (indiferent de bandă) să fie punctate dublu.

    73, YO5PUV

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    23
    Ianuarie, pentru a ne alinia la 9A Activity (cei care au initiat aceasta activitate). Trebuie sa ne "mulam" dupa regulamentele straine pentru a avea cat mai multi participanti straini interesati de maratonul YO.

    73 de YO2EA Zoli

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    24
    Eu vreau sa cred ca Maratonul YO are ca scop, in primul rand, sa atraga cat mai multi radioamatori romani, hai sa lasam grija vecinilor.
    Mie mi se pare ca ideea asta cu alinierea/inregimentarea a ajuns obsesiva, cu orice pret sa copiem si sa facem ce fac altii....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    100
    Are de-a face cu integrarea Romaniei in EU, in toate domeniile. Si cat timp dorim sa avem un Maraton International si nu unul National, alinierea unor anumite elemente ajuta.
    Chiar si national sa fie, tot Ianuarie- Noiembrie as vota.. ca ideea Maratonului este e a genera activitate radio in UUS. De ce sa o facem "sezonier"? Plus ca te joci un pic cu propagarea in anotimpuri diferite.... Mai invatam ceva...

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    24
    Mai ramane sa trimitem regulamentul la Comisia de la Venetia si apoi la aprobare direct in Parlamentul European.....
    Mai lasati si voi tembelizorul si hai sa ne vedem de hobby-ul asta fain care ar trebui sa ne uneasca nu sa ne dezbine. C-o fi din ianuarie sau martie, important e sa fie pentru ca asa vrem noi si nu altii de aiurea.
    Last edited by YO8SAO; 05-11-2019 at 23:29.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    100
    Votul arata ca asa vrem noi :P.
    Ideea e ca trebuie sa invatam din experienta altora si nu sa reinventam apa calda...si sa lasam nationalismul mai moale.
    P.S la televizor ma uit f rar.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    5
    Eu am votat aprilie pentru că iarna mi-e foarte greu să lucrez din portabil în concurs, stînd nemișcat pe un deal ore în șir, expus elementelor.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    May 2019
    Location
    Timisoara
    Posts
    2
    Draga prietene YO8SAO,
    Spune-mi te rog si mie despre ce inregimentare obsesiva vorbesti, ca eu nu inteleg ?
    [B]cu orice pret sa copiem si sa facem ce fac altii....[/B]
    Maratonul este copiat dupa altii, nu l-am inventat noi. Eu am lucrat in urma cu 9-10 ani si am si o gramada de diplome si plachete de la ei.
    C-o fi din ianuarie sau martie, important e sa fie pentru ca asa vrem noi si nu altii de aiurea.

    Fii te rog mai explicit la care altii te referi, daca te referi la cei din afara tarii, eu cred ca lor li se rupe de Maratonul nostru, si eu cel putin nu am auzit pe cineva sa ceara
    ceva in acest sens, cum dealtfel nici cei din YO nu cred ca au cerut ca cei din afara sa-si modifice regulamentul, ar fi absurd.
    Daca te referi la altii din YO, de ce nu, poate avem si alte idei, cine stie, cu ce te-ar deranja ?
    Ca tot ai pomenit de Comisia de la Venetia, cred ca tu esti privitor de TV sau cum il numesti tu, si mai cred ca este vorba de Antena3, ca acolo cred ca se dezbat asemenea subiecte.
    73 si o zi faina va doresc,
    Bata, YO2LAM

  10. #10
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Bata...eu cred ca George a dat-o la pace. Hai sa lasam deoparte subiectul asta si sa ne concentram mai departe pe lucruri frumoase. C-o fi ianuarie, c-o fi martie, pentru Echipa UUS.ro nu conteaza, poate putin dezamagiti ca nu putem oferii tuturor o sansa cit de cit egala. Cum iese la sfirsit, aceea va fi perioada si nici nu cred ca o vom mai schima vreodata.
    Atentie, poll-ul este transparent, puteti vredea fiecare cine si cu ce a votat.

    Salutari tuturor!
    Costi

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •