Results 1 to 1 of 1

Thread: Scrisoare catre radioamatorii yo !!

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Location
    craiova
    Posts
    20

    Scrisoare catre radioamatorii yo !!

    Dragi colegi radioamatori,

    In data de 12.10.2019 orele 10:00 am participat la sedinta Consiliului de Administratie al Federatiei Romane de Radioamatorism pana la un punct in care am considerat ca
    trebuie sa parasesc sala de sedinte neputand fii de acord cu actiunile colegilor mei.
    La punctul 2 al Ordinei de zi s-a propus spre validare rezultatele competitiilor organizate de FRR. Am incercat sa explic colegilor din CA ca acest lucru nu poate fi facut legal
    pentru ca nu aveam propuse si votate Comisiile de Arbitrii precum si faptul ca lipsesc Rapoartele de Arbitraj. Pentru Campionatele Nationale de UUS nu a fost propusa si votata nici o comisie de arbitrii deci nu a putut fi prezentat nici un Raport de Arbitraj. La Cupa Romaniei QRP s-a autopropus doamna Presedinte a Colegiului Arbitrilor impreuna cu YO8CT. Le-am prezentat colegilor din CA ca acestia au viciat rezultatele acestei competitii prin greseli de arbitraj insa nu s-a dorit sa se ia nici o masura. De amintit este faptul ca doamna Presedinte a Colegiului Arbitrilor a realizat arbitraj fara a detine legal, pana la data acestei sedinte, carnet de arbitru si fara a fi votata ca arbitru de catre CA conform statutului FRR. Totodata domnia sa nu a obtinut nici un rezultat remarcabil in activitatea de radioamator fapt ce o face sa nu aiba experienta de a putea face un arbitraj al unei competitii dar face parte din Comisii de Arbitrii pentru competitiile organizate de FRR. De asemenea in cadrul sedintei de CA a fost prezentat un dosar al Campionatelor Nationale de Digitale pentru care s-a realizat un clasament neavand propusa si votata nici o comisie de arbitrii. De amintit este faptul ca este in plina desfasurare Campionatul National de Telefonie pentru care de asemnea, conform regulamentului in care se specifica ca trebuie propusa si votata comisia de arbitrii cu 45 de zile inainte de desfausrarea competitiei, nu are votata Comisie de Arbitrii. Trebuie precizat ca de la data alegerilor pana in prezent au trecut aproximativ 6 luni de zile timp in care nu a fost preluata evidenta arbitriilor de la vechea comisie, dar nici nu a fost realizata o alta evidenta pe motiv ca nu mai exista arbitrii.
    Pentru toate aceste deficiente colegii mei au considerat ca putem pune "din burta" si "din pix" arbitrii doar ca sa putem valida mai departe aceste rezultate, indiferent in ce mod au fost realizate, fara a avea la baza Rapoartele de Arbitraj. Cu acest lucru eu nu am putut fi de acord, fapt pentru care am propus alta solutie cu care domniile lor nu au dorit sa fie de acord.
    Mi-a fost reprosat de domnul Secretar General al FRR, avand calitate de angajat si nefiind membru ales al CA, faptul ca nu m-am implicat in cadrul Colegiului Arbitrilor pentru a rezova acest lucru. Tin sa ii precizez domnului Secretar General- angajat al FRR ca in Statulul FRR art. 70 lit. a "Vicepresedintele coordoneaza activitatea colegiilor si a structurilor afiliate...", nicidecum nu realizeaza efectiv activitatea acestora.
    De asemenea amintesc faptul ca in urma alegerilor desfasurate in cadrul FRR au fost propusi si votati, de catre presedintii alesi ai colegiilor, membrii ai respectivelor colegii dupa bunul plac.
    Inca de la prima sedinta le-am spus Presedintilor de Colegii si Comisii ca au libertatea de a veni cu propuneri si solutii pentru a restructura activitatea FRR fara ca eu, avand calitatea de vicepresedinte, sa intervin dupa bunul meu plac in activitatea lor.
    Mai mult decat atat domnul Secretar General al FRR, avand calitatea de angajat al FRR, a afirmat ca eu in calitatea mea de vicepresedinte nu am facut nimic . Tin sa ii aduc aminte domnului secretar realizarile mele in cadrul FRR dupa cum urmeaza:
    - Implementarea Regulamentului GDPR la toate nivelurile in cadrul FRR, lucru de care nici macar nu s-a stiut pana la venirea mea in functie, prin: Realizarea unui acord GDPR precum si a unui nou model de Cerere de legitimare, Realizarea unui Acord GDPR si a unui nou model de cerere pentru Reteaua Nationala de Urgenta a FRR
    - In calitate de Presedinte Interimar al Comisiei pentru Tineret am preluat baza de date cu autorizatiile de receptor de la vechea comisie, am realizat un nou model de cerere pentru autorizatia de receptor care include si acordul GDPR precum am si realizat un nou model de Autorizatie de Receptor. Pana in prezent eliberand 8 astfel de noi autorizatii.
    - Am contribuit cu idei si propuneri pentru realizarea noului site hamradio.ro
    - Am avut discutii active cu Presedintele FRR si Presedintii Colegiilor si Comisiilor pentru organizarea si desfasurarea diferitelor activitati la nivelul FRR.
    - Am participat alaturi de Predintele FRR la Simpozionul National al Radioamatorilor
    Trebuie sa specific si faptul ca inainte de a fi ales ca Vicepresedinte al Federatiei Romane de Radioamatorism am promis transparenta si corectitudine, acestea fiind si principiile dupa care ma ghidez in viata.
    Acelasi lucru am cerut si colegilor din CA care insa au decis ca e bine sa faca lucrurile altfel.
    Nu pot sa fiu de acord ca una din cele mai importate Colegii ale FRR, respectiv Colegiul Arbitriilor, sa fie condus de un incompetent care nu are nici macar carnet de arbitru si care a viciat cu rele intentii rezultatele unei competitii organizate de FRR.
    Nu pot sa fiu de acord sa intervin in cadrul Colegillor si Comisiilor pentru a face efectiv activitatiile unde au fost alesi Presedinti si votati membrii dupa bunul plac.
    Nu pot sa accept sa fiu jignit de Secretarul General al FRR care are calitatea de angajat si care conform statului este sub Consiliul Director si sub Consiliul de administratie din care inca fac parte.
    Astept cu mare interes sa citesc Procesul Verbal din care sa reiese temeiul legal al actiunilor si deciziilor colegilor mei de CA.
    Totodata nu pot sa fiu de acord sa construiesc ceva pe minciuni si fictiuni cu lucruri facute "din pix" sau "bagate din burta".

    73, Stefan
    Vicepresedinte al Federatiei Romane de Radioamatorism

    articol preluat de pe facebook...autor YO7SR ex YO7MGG......spor la citit...si la comentarii
    Last edited by YO7NK; 18-10-2019 at 18:21.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •