Prin 2014 incepusem un proiect maret si abitios la vremea respectiva dupa ce m-am consultat cu Zoli-YO2LZA, am inceput contructia a doua grupuri de 4 antene fiecare in 144 si 432. Pentru 2m am ales varianta de 4x9el (boom de 5m) si pentru 70cm 4x13 (boom de 3m). Am comandat materiale, m-am apucat de treaba, am insailat antenele, Zoli a pregatit cablurile de insumare direct de pe dipol se pleaca cu 4 coaxiale de 75ohm pana in cutia de insumare de unde iasa un singur N de care ma conectez cu coaxialul. Totul a fost executat in perioada aceea dupa care a ramas la pastrare. Ideea era la acea vreme sa ridic pilonii si abia dupa aceea sa urc si antenele. Intre timp cu pilonii treaba a ramas moarta, la fel si cu finalizarea antenelor. Anul acesta, mai exact in toamna asta am decis ca macar grupul de 432 sa il finalizez si sa il urc sus pe pilonul existent. M-am apucat de strans materiale pentru H si in ultima saptamana inaintea de IARU UHF m-am apucat de treaba, iar cu o zi inainte de startul contest-ului totul era sus. In anii trecuti cu o singura antena reuseam sa adun la IARU UHF in jur de 43-45 de legaturi si in jur de 12-13000 de puncte. De data aceasta situatia s-a schimbat si am reusit sa dublez numarul de qso-uri iar numarul total de puncte undeva in jurul la 33000 scotand aproape 400pct/km. De data aceasta a fost altceva iar cei 6dB care ii aduce grupul te scot din "mocirla". Am lasat deasupra gupului si vechea antena pentru comparatie, iar diferenta a fost mult mai mare decat in teorie, adica am castigat intre 1.5 si 2 pct S intre grup si vechea antena. Acum desigur ca probabil diferenta de peste 1pct S rezulta si prin faptul ca pe grup am doar 15m de EcoFlex 10 relativ mai nou, iar pe vechea antena este un H1000 de 25m cu o vechime de vreo 15-18ani. Pentru la anul ca si "must have" in plan am achizitia unui final si banda de 70cm macar de 200W. Multumesc tuturor celor cu care am reusit sa fac o legatura, chiar daca legaturile facute in YO au fost mai grele decat cele facute in W la peste 700km. Sa ne auzim cu bine si in concursurile viitoare.
PS ODX-ul de anul acesta este acelasi cu cel din 2017 si este vorba de statia DJ7R la 788km

73! de YO2LLZ-Epy din KN05IS