Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 24

Thread: Banat UHF - SHF

  1. #11
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Salut

    Chestia asta cu 'mai tirziu' este a doua oara cind o citesc si imi seamana cu: ce bine era cind era rau. Cum sa fie mai bine? Mai bine mai tirziu decit deloc, da, dar nu mai tirziu inseamna ce e de bine. Bine inseamna corect, rapid si transparent. In Maraton am micsorat la minim perioada de corectare, nici nu vad ce ar fi de facut: iei logurile si le introduci in programul de arbitrare si publici rezultatele. Eu cred ca ai bine de atit nu se poate. In fine, cum vreti voi!

    Salutari!
    Costi YO7FWS

    Si inca ceva, ca mi-am adus aminte. Cum adica 'mai tirziu' este mai bine? Rezultatele la Cupa Timisului 2018 s-au publicat dupa noua luni de zile? Intrebare: este mai bine? 35 de fise de concurs au fost, cite una pe zi daca se corecta, dupa fix doua luni de zile se putea publica clasamentul. A fost bine?
    Last edited by yo7fws; 06-11-2019 at 18:31.

  2. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    100
    Exact asa se intampla " iei logurile si le introduci in programul de arbitrare si publici rezultatele." Singura diferenta e ca pentru un rezultat acurat, noi nu ne multumim cu logurile sosite la noi. Important e sa fie si "toate legaturile facute validate". Altfel care e scopul sa lucrezi 5 sau 24 ore? Ai o lista de 70 de statii, le lucrezi in 2 ore si pleci in oras, ca restul nu conteaza.

    Maratonul este o treaba extraordinara si bine facuta, la care nu am ce comenta la modul de arbitrare. Singurul cusur ca sa spun asa, este faptul ca clasamentul se bazeaza pe 34% din qso-urile facute, si atunci parerea mea este ca nu este real. Exact asta vreau sa evitam. "Placinta" noastra trebuie sa arate exact pe dos hi

    Last edited by yo2lsp; 06-11-2019 at 18:50.

  3. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    23
    Exemplu concret la 2018 IARU R1 VHF Contest vs Memorial YO7VS 144MHz: clasamentele finale au fost publicate de IARU in 27.03.2019 vs YO2BPZ dupa cateva zile.

    Se pune intrebarea care este clasamentul real, cel intocmit de IARU cu aprox 1400 loguri sau cel intocmit de YO2BPZ cu 93 loguri?

  4. #14
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Salut

    Probabil ambele sint reale, dar comparatia intre ei este gresita. Arbitrarea se face in baza fiselor de concurs venite si nu conteaza deloc numarul acestora. Cel mai important aspect este cite legaturi din fisele respective se confirma. Poti sa ai confirmare 100% si cu 10 fise, in conditiile ca au participat 10 concurenti si au trimis toti fise. Deci, dintre 1400 si 93, nu numarul acestora conteaza, citeste-l pe YO2LSP!

    Salutari!
    Costi

  5. #15
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Quote Originally Posted by yo2lsp View Post
    Salut,
    ...mai ales ca inca suntem in plin process de colectare loguri, si deschidem anumite cai de comunicare.
    YO2LSP.
    Intrebare: daca un concurent iti trimite acum o fisa de concurs Organizatorul o accepta?

  6. #16
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    100
    Daca primesc acum o fisa de concurs, va fi trecuta la checklog. Nici o fisa primita dupa terenul anuntat, nu mai intra in clasament.
    Principiul e f simplu. In timpul competitiei fiecare concurent trage pana la minutul 59.59s si reuseste poate 100 QSO-uri. Datoria mea de organizator e sa fiu capabil sa ii verific cat mai multe din cele 100 de qso-uri ca au fost corecte (indicativ, control, locator etc). Intra in clasament toti cei care trimit log la mine, pentru ca sunt interesati sa apara in respectivul clasament. A te multumi sa faci doar un crosscheck strict intre ei... si din cele 100 de qso-uri sa ii validez 10, pentru ca 10 oameni au trimis logul...mi-as bate joc de celelate 90 de qso-uri pe care omul le-a facut pana in minutul 59.59s, poate in portabil, ploaie vant si etc.
    Si asta e o normalitate pe care IARU a ridicat-o la rang de perfectiune. Pentru ca IARU la ora actuala este capabil sa refaca un log lipsa, doar din logurile primite!!! Noi nu suntem acolo, Noi suntem inca la culesul de loguri pentru a face asta.
    Fiecare Oranizator de concurs are propriile reguli, termene si proprii participanti. La final ei ne judeca...iar viitorul va arata cine a avut dreptate sau nu.

    Si inca ceva .. afirmatia ta " Arbitrarea se face in baza fiselor de concurs venite si nu conteaza deloc numarul acestora" este gresita.
    VHF handbook - manualul de bune practici in VHF recomanda si faciliteaza ceea ce incercam noi acum sa facem - schimb de loguri cu concursurile desfasurate in paralel :
    Si acre este scopul? tot ei raspund: O evaluare mai acurata a clasamentelor.
    CT08_C5_Rec29:
    "Recommendation CT08_C5_Rec29(Paper CT08_C5_29 Contest Logs Exchange) National VHF Managers or properly nominated Contest Committees should send the electronic contest log data entries from IARU R1 contests to a special web page to allow an exchange of logs for more accurate national evaluation".

    Si tinand cont de asta, pot spune ca exemplul lui YO2EA e valabil, si consider clasamentul publicat de IARU (verificat prin crosscek cu 1400 de loguri) cel real. Celalalt e doar Mioritic.

    Regulile astea ar trebui aplicate la tot ce insemana Concurs International. Asta ca sa nu ne mai priveasca strainii ca pe niste "ciudati".
    Last edited by yo2lsp; 07-11-2019 at 20:47.

  7. #17
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Quote Originally Posted by yo2lsp View Post
    Daca primesc acum o fisa de concurs, va fi trecuta la checklog. Nici o fisa primita dupa terenul anuntat, nu mai intra in clasament.
    In opinia mea, n-ai ajuns la timp...ai pierdut trenul! In regulament exista niste termene care trebuiesc respectate de ambele parti, cine nu le respecta nu este regulamentar. Daca era trecut in regulament...da.

    Comparatia cu IARU este gresita. IARU este o confederație internațională a organizațiilor naționale de radio amatori (Wikipedia). Ei pot...au de unde. Noi...

    ...poate in portabil, ploaie vant si etc.
    ... chiar nu vreau sa comentez asta. Cind ziceai tu ca vrei sa inceapa Maratonul?
    Quote Originally Posted by yo2llz View Post
    Este problema lor, ei isi doresc asta.
    Fiecare Oranizator de concurs are propriile reguli, termene si proprii participanti.
    Este cel mai important aspect. Tine-l minte!

    Si inca ceva .. afirmatia ta " Arbitrarea se face in baza fiselor de concurs venite si nu conteaza deloc numarul acestora" este gresita.
    Nu este gresita, deoarece se aplica regula de mai sus....afirmatia...

    VHF handbook - manualul de bune practici in VHF recomanda...
    Recomanda...nu ne obliga.

    Si tinand cont de asta, pot spune ca exemplul lui YO2EA e valabil, si consider clasamentul publicat de IARU (verificat prin crosscek cu 1400 de loguri) cel real.
    Posibil, dar ramin de parere ca acuratetea clasamentului este data de procentul de confirmare, placinta, cum i-ai spus tu, de mai sus. Eu nu il cunosc. Ai date concrete?

    Celalalt e doar Mioritic.
    Esti rau...sincer esti rau.

    Regulile astea ar trebui aplicate la tot ce insemana Concurs International.
    Iar se aplica regula de mai sus.

    Asta ca sa nu ne mai priveasca strainii ca pe niste "ciudati".
    Esti foarte rau si nici n-ai dreptate. Anul trecut in Maraton au fost 6 diplome din 11 care au plecat inafara tarii. In acest moment daca s-ar termina concursul , 11 diplome din 12, ar pleca tot inafara. Iata ca nu toti ne privesc atit de ciudati cum spui tu.

    Se poate comenta foarte mult pe cele scrise de tine mai sus. Prefer sa ma opresc aici. Este concursul vostru si cred ca si mie mi se aplica regula de mai sus, hi!

  8. #18
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Eu vad lucrurile foarte simplu, pana se vor gasi rezolvari la problemele ridicate (si cred ca din ce in ce mai multi vor merge pe aceasta cale), cea de a-mi rezerva dreptul de a trimite log la concursurile unde efortul meu din concurs este apreciat prin verificarea unui numar cat mai mare din acestea pentru a rezulta o imagine fidela, si insist pe acest cuvant "fidela", in ceea ce priveste rezultatul concursului, adica clasamentul.

    yo8rhm
    Mugurel
    Last edited by yo8rhm; 08-11-2019 at 08:57.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  9. #19
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    100
    Putem sa dezbatem la nesfarsit, pentru ca dincolo de aceste citate si raspunsuri si interpretari , esenta sta in modalitatea de arbitrare. Oricum sper sa fii la intalnirea UKW ce incercam sa o organizam la anul si eventual poate fi subiectul unei dezbateri publice cu toti cei interesati. Nici tu nici eu nu detinem adevarul absolut.

    Tu consideri ca este ok sa o faci strict pe logurile primite si atat. Eu merg pe ideea ca organizatorul trebuie sa valideze cat mai mult din fiecare QSO realizat.

    La ultima etapa de Maraton unde am participat cu YO2KQT 62.3% din legaturi au fost invalidate prin "lipsa log". Ne-am asumat din start acesta pierdere, pentru ca raman fidel promisiunii ca in acest an trimit log si continui participarea. Sincer mai rau mi-a parut de YO3CYR , care a reusit un tropo f frumos cu SM7O , legatura pierduta conform regulametului. Asta consider eu ca este frustrant si asta trebuie corectat. Si exemplele pot continua, dar discutia asta am mai avut-o noi si in alte parti.

    Am continuat sa particip in acest an pentru ca am speranta , ca asa cum ai declarat tot pe acest forum, ceva se va schimba in 2020.

    "Echipa UUS.ro a luat la cunostinta de propunerea ta si va fi analizata cu seriozitate. Daca aceasta se va materializa, cel mai probabil va fi incepind cu anul 2020. In acest moment nu dispunem de suport organizatoric, tehnic si logistic ca sa implementam aceasta propunere."

    Daca nu se schimba nimic, imi voi configura in mod diferit activitatea mea in UUS.

    Sa nu uitam ca subiectul acesteti discutii era concursul BANAT UHF - SHF, si acolo vom incerca in continuare sa obtinem logurile pentru crosscheck , chiar daca sunt multi cei care ne pun piedici in acesta directie.

  10. #20
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Salut

    Edi, sa nu intelegi gresit ca am ceva cu concursul vostru. Din contra, sper sa se continue si la anul. Lista aia de pe Radioamator.ro de concursuri care sint istorie, imi doresc sa dispara. Deci, din discutia de mai sus vreau sa ne delimitam de acest aspect.
    Schimbul de loguri este o optiune foarte buna numai atunci cind asiguri confirmarea legaturilor la toti concurentii, si nu la o parte dintre ei. Acest aspect doresc sa il subliniez. Daca reusti, cinste voua! In Maraton, de unde aducem noi loguri din Bulgaria sau Ucraina daca acestia nu organizeaza concursuri? Consideri ca este corect ca tie sa ti se confirme 9A si la cei din Est, Ucraina, nu? Organizatorul trebuie sa fie un punct de echilibru pentru toti concurentii. Echidistant. Nu trebuie sa avantajeze sau dezavantajeze pe nimeni.
    Si inca ceva. A face o legatura cu un corespondent si a nu trimite log in concursul lui, este un exemplu de proasta crestere. Si aici nu ma refer deloc la concurentii YO. Daca toti concurentii ar trimite log, tu nu ai fi nevoit sa faci acum schimb de loguri. Aici trebuie sa intervina toti Organizatorii. Dupa aproape doi ani de concurs, stii cite loguri nule avem acum? Unu...maxim doua. Anul viitor ne asteptam sa nu mai avem deloc, decit sporadic la concurenti incepatori. Iata: s-a miscat ceva!

    Salutari !
    Costi

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •