Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 21 to 24 of 24

Thread: Banat UHF - SHF

  1. #21
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    100
    Stii care e partea funny? Primele loguri pe care le-am obtinut acum sunt exact din Ucraina, Rusia si Belarus! Si la solicitarea lor !.

    "The first full weekend of October 5-6 was the first open UHF/SHF Belarus contest "Belarus autumn 2019".

    http://qrz.by/forum/viewtopic.php?f=55&t=9872

    Could you send your logs to me for verification please.

    mail to: ew4mm@tut.by

    Best regards, Kazimir EW4M"

    Oamenii inteleg recomadarea Iaru si o aplica.
    Am sa citez raspunsul unui radioamator din tara vecina cu noi la solicitarea mea de a trimite log " please contact 9A VHF manager and find a way to exchanged all data , so it will not be necesesy to send log on many adrres ...


    YO3DDZ - statie din YO3, pierde la fel 50% pct din lipsa log.YO8RHM -75% din pct pierdute (70cm). Nu are de-a face cu YO2-ul si logurie din 9A. Si sa nu uitam ca YO2EA conduce detasat si cu regulamentul actual... deci nu e valabila suspiciunea ... Oricum, YO3DDZ in centrul tarii si la dotarile lui... ar trebui sa bata tot...


    In ceea ce priveste "A face o legatura cu un corespondent si a nu trimite log in concursul lui, este un exemplu de proasta crestere" - is curios cum delimitezi asta , atat timp cat concursurile sunt organzate in paralel... Pentru ca la anul voi continua sa concurez in Maraton.. ZS, HA, 9A, YU, din considerente personale. Daca nu se schimba nimic in regulamentul din YO, nu o sa mai particip si in YO. O sa lucrez statii YO care la randul lor vor concura in ZS, HA, 9A, YU si acolo vor avea pct rescunoscute. Sunt un nesimtit ca nu trimit in YO?

    Chiar si noi statiile YO, ai vazut diferenta nr de statii care au trimis log in 9A sau in HA ... sunt diferente mari... insemana ca pt HA aia sunt niste "nesimtiti?"

    Colaborarea intre organizatorii competiilor organizate in paralel.. e cheia succesului. Asta daca dorim un Concurs Intertional , organizat in paralel cu altii. Daca nu, il facem national, lucram intre noi si gata.
    Last edited by yo2lsp; 08-11-2019 at 12:05.

  2. #22
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Ai schimbat cu Belarus pentru ca aveau concurs in paralel. Cum procedezi cu tarile in care nu exista concurs in paralel? De unde iei logurile? De unde sa luam noi logurile? Banat UHF - SHF este caz particular, nu poate fi inca generalizat, chiar daca ati avea confirmarmare 100%. Concursul vostru este in paralel cu IARU, aveti de unde lua logurile. Maratonul poate stringe loguri din 9A, S5, E7, HA, OM, SP, cam atit sint in lista noastra. Ce faci cu LZ? Dar cu ON sau cu SM? Pina se va face o platforma comuna in care te duci si iei logurile, noi mergem asa. Cind schimbul de loguri va fi facilitat international si nu o intelegere adhoc intre organizatorii de concusuri, vom adopta si noi acest model.
    Apropos, ce tari mai exact din jurul nostru fac schimb de loguri? Exemplu concret: cine si de unde, unde se poate vedea clar lista checklog? Asta ca sa nu vorbim pe presupuneri...

    Referitor la 'cum delimitez asta', nu este un exemplu de proasta crestere. Nu vrei sa participi in Maraton YO si atit. Este optiunea ta si nu esti singurul. Sint intr-u tot de acord cu tine si o respect. Nu vrei sa participi, nicio problema, dar daca ai lucrat o statie YO care participa in Maraton YO, trimite checklog! Nu participi, nu intrii in clasament, dar sa nu confirmi legaturile corespondentilor tai, este chiar un exemplu de proasta crestere.
    Defapt aici nu intelegi tu treaba cu proasta crestere. Am lucrat un SM in Maraton? Atunci sint obligat sa caut in ce concurs participa acesta si daca il gasesc, sa trimit log sau checklog. Anul trecut in Maraton am lucrat in Esporadic un EA. Am trimis log... in EA!
    Astfel trebuie sa procedeze toti, yo sau nonyo.

    O observatie am la discutia asta: hai sa nu mai folosim cuvinte d-astea gen nesimitit, ciudat, etc. Sa raminem totusi intre niste limite.

  3. #23
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    100
    Maratonul , este organizat in paralel cu alte concursuri Maraton. Intre ele trebuie gasita modalitatea de schimbare de log.
    Iaru a definit f bine schimbul de loguri intre diferite entitati. A creat si un server unde toate logurile sunt stranse si fiecare organizatie are acces la ele. Acest schimb are loc prin VHF Manager, care exista in fiecare tara.

    In ceea ce priveste cuvintul nesimiti este un sinonim doar pentru "proasta crestere", iar cuvantul "ciudat" mi l-am permis doar dupa ce l-ai folosit in discutia cu YO2EA si ai spus ca "o sa parem ciudati " daca luam in considerare doar 8 etape din 11.
    "NESIMȚÍT2, -Ă, nesimțiți, -te, adj. 1. Care este lipsit de bun-simț, de bună creștere, de cuviință, de delicatețe." (DEX).

    Revin, Maratonul YO, frumos organizat , cu o arbitrare dupa regulamentul actual, ireprosabila, dar cu o rata f mica de QSO-uri validate . Daca organizatorii vor gasi modalitatea de a creste rata de QSO-uri validate (si fara schimb de loguri daca gasiti solutia), voi participa cu placere.

    Iar log-urile mele le veti gasi tot timpul pe serverul IARU sau la Maratoanele desfasurate in paralel. Si ale mele si ale altora. Trebuie doar sa le accesati.

    73!
    YO2LSP.

  4. #24
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Mai vedem, nici noi nu ne putem opune schimbarii.
    YO5ER a facut un pas prin Cupa Nasaud. Echipa UUS.ro a facut un alt pas prin Maraton YO. YO2KQT face un alt pas prin Banat UHF-SHF. Pasi mici si siguri spre mai bine. Incepem sa ne schimbam. 73!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •