Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 13

Thread: Intrusi in banda de 2m ...

Hybrid View

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    KN34AL
    Posts
    8

    Intrusi in banda de 2m ...

    Salutare!
    Vreau sa va informez ca banda de 2m este invadata de statii comerciale/industriale, fixe/mobile/portabile.
    In zona Bucuresti a fost depistata, in frecventa 144,025 MHz, o retea de radiotelefoane FM care la interpelarea mea de a elibera frecventa ocupata ilegal pentru activitati comerciale mi-au spus doar ca vor da si ei un telefon. Nu s-au deranjat sa opreasca traficul radio drept pentru care am facut o reclamatie scrisa la ANCOM Bucuresti.
    Din surse neoficiale, personale, se pare ca aceasta situatie a mai existat si in banda de 430 MHz, atunci fiind probat acordul dat de ANCOM central pentru aceea frecventa si care acord a fost retras imediat ce s-au depus reclamatiile si exista un inceput de scandal.
    Monitorizarea frecventelor este de datoria noastra caci ANCOM nu primeste nici un ban de la noi si nu are interesul sa protejeze ceva pentru care nu este platit.
    In cazul acesta, din Bucuresti, situatia este fluida, cum s-au tot exprimat unii purtatori de cuvant ai unor institutii de stat, si nu sunt sigur ca problma intruziunii este rezolvata dar trebuie insistat cu reclamatiile scrise si/sau telefonice, daca receptionati ceva, pana se rezolva.
    Trebuie acordata o atentie mare acestor situatii de ocupare ilegala a frecventelor din benzile de radioamatori pentru ca suntem la un pas de pierderea acestei benzi daca nu luam atitudine oficiala impotriva unor abuzuri.
    Am citit si eu scrisoarea FRR catre ANCOM si sincer sa fiu am ramas perplex de tonul scrisorii in care se exprima ingrijorarea (ca la MAE) privind ideea cedarii benzii de 2m si nu se cere imperativ ca ANCOM, prin reprezentantii sai autorizati, sa voteze impotriva acestei idei de a restrange sau ceda in totalitate banda unor servicii aeronautice, mobile si/sau portabile, care pot fi locate in alte frecvente.
    Spre stiina … aviatia foloseste AM in comunicatiile sol-aer sau sol-sol (daca sunt implicate avioane la sol, in aeroport) si FM in comunicatiile la sol intre diverse servicii de aeroport in care nu sunt implicate avioane la sol sau in aer. Extinderea frecventelor alocate aeronautic mobil se refera, este o supozitie dar mai mult ca sigur, la aceste servicii utilizatoare de comunicatie FM pentru ca sunt LOCALE, nu implica modificari internationale majore la nivel aeroportuar si nici pe avioane si in plus … lasa pe seama noastra, a radioamatorilor, retehnologizarea echipamentelor pe care am dat bani sau pur si simplu le-am construit singuri.
    Consider ca aceasta idee este o tinta falsa aruncata pe piata comunicatiilor, in preajma PP22 care se va tine la Bucuresti, si mascheaza si alte interese comerciale ale unor firme mai mult sau mai putin de sorginte franceza!
    O vreme buna, DX-uri multe si sa ne auzim cu bine!
    Petre, YO3CTW

  2. #2
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Salut Petre

    Situatia benzii de 2m devine tot mai grea, legal si ilegal. Legal, fac referire la confiscarea ei de catre servicii sau operatiuni in aviatie, drone, etc, respectiv propunerea franceza, si ilegala, la intrusii care apar si folosesc tot mai mult banda. Personal nu am foarte multe exemple, dar am fost martorul unor comunicatii, tot in aviatie, HI, intre niste pasionati de zbor, parapantisti sau ceva de genul acesta. Erau in zbor in zona Paring, foloseau FM in 144350, hi, si tineau legatura atit intre ei cit si cu o statie la sol. Nu am intervenit din doua motive: nu erau statii de radioamator si, poate in zbor, puneam intr-un fel viata cuiva in pericol. Am preferat sa ascult si atit. Au fost cca doua astfel de incidente, nimic mai mult. Acum este liniste. Nu ascult si nu am obiceiul sa fac legaturi in FM. Poate s-au mutat mai sus. Cert este ca invadarea cu statii radio ieftine, detinute fara nicio autorizatie, controlul slab sau inexistent al autoritatilor, va duce la marirea numarului de cazuri.
    Nu am nicio solutie, nu stiu nici macar ce s-ar putea face.

    Salutarile mele!
    Costi YO7FWS

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    KN34AL
    Posts
    8
    Salut Costi
    Solutia este sa intervii, indiferent care este situatia, mai putin daca este un trafic de urgenta (dar e putin probabil!), sa inregistrezi audio, data si ora, si sa faci reclamatie scrisa la ANCOM zonal. Urmarirea reclamatiei si a rezolvarii ei este la fel de importanta, ca actiune personala, pentru ca birocratie exista si la ANCOM.
    Intamplator eu am lucrat acum vreo 20-22 de ani cu ei si mai sunt inca oameni de atunci in serviciu dar legal ei nu pot face nimic daca nu au o reclamatie/sesizare scrisa. Eu am trimis-o prin e-mail la reprezentantul ANCOM care se ocupa de radioamatori si de la acolo a plecat mai departe pe circuit. A durat 2 zile+weekend pana au avut cei de la Monitorizare ordinul de serviciu si au plecat la treaba dar cand s-au apucat nu s-au lasat pana nu au rezolvat si asta doar in 24 de ore, cu pregatire cu tot!
    Important este sa existe reclamatia/reclamatiile.
    Pe vremea cand ma ocupam de tot ce inseamna comunicatii radio pentru firma mea (de atunci) si pentru anumiti clienti importul statiilor radio de orice fel se facea pe baza unui acord scris de la ANCOM (fost IGR) care era dat in urma unor masuratori facute in laboratoarele lor. Sigur ca nu s-a modificat legslatia doar ca dupa 2007 se aplica si legislatia UE si daca o statie a fost masurata in Spania sau Franta, de exemplu, si are acordul de comercializare din partea autoritatilor de acolo este suficient sa trimiti o copie la ANCOM pentru ca masuratorile sa fie acceptate si sa poti comercializa statiile respective. Nu se specifica in acord destinatia, ca frecventa si de aici apar problemele.
    Eu sunt convins ca de fiecare data cand exista trafic ilegal in banda de 2m sau mai sus este implicat mai mult sau mai putin un radioamator.
    O sa mai intalnim asemenea cazuri dar trebuie actionat legal si ferm, ca sa nu zic in forta pentru a nu se interpreta ca instigatie la violenta!!! hi hi hi!
    Referitor la parapantisti ... cand au decolat sunt pe cont propriu ... nu ii ajuta nimeni decat dumnezeu, poate! O statie de radio poate fi utila doar dupa aterizare cand sunt in faza de recuperare. Acelasi lucru il poate face si o staie de ISM in banda europeana sau in banda de radioamatori 433.050-434.900 MHz unde se lucreaza cu doar 10mW si unde nu este nevoie de autorizatie. Dar asta ar trebui sa se stie si faptul ca nu se face propaganda pe aceasta tema este o bila neagra pentru noi!
    Din partea noastra, legal, nu prea avem ce face in afara monitorizarii, de banda larga de preferinta (Rx panoramic) si a reclamatiilor scrise catre ANCOM.
    DX-uri multe si la reauzire!
    73! de Perte

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    KN34AL
    Posts
    8

    Re: Intrusi in banda de 2m ...

    Salutare!
    Postam ieri despre intrusii din banda de 2m in zona Bucuresti.
    Astazi, 6 Augst 2019, in jurul orei 12, am fost instiintat de catre un reprezentant ANCOM ca situatia a fost rezolvata si trebuie sa recunosc ca am urmarit pas cu pas scoaterea din functiune a statiilor portabile si in final a statiei fixe.
    Sincer sa fiu nu ma asteptam la o asemenea promptitudine din partea ANCOM dar trebuie sa multmim celor din ANCOM Bucuresti, serviciul Monitorizare, pentru rapiditatea cu care au actionat.
    Va doresc o zi buna, DX-uri multe si la buna vedere!
    Petre, YO3CTW

  5. #5
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Citind cele de mai sus mi-am amintit ca acum 2-3 luni imi povestea un radioamator ca aude trafic, ce e drept foarte scurt, cu cuvinte gen cod, pe frecventa unui repetor de-al nostru al radioamatorilor. A realizat ca sunt contrabandistii de frontiera. Se folosesc de orice mijloc de comunicatie doar sa-si atinga scopul, indiferent a cui este frecventa, fiind greu de goniometrat datorita mesajului foarte scurt transmis, ceea ce dovedeste ca nu sunt straini de faptul ca folosesc o frecventa a unui serviciu si ca atare nu risca sa fie detectati.
    Toate cele ce se petrec ar trebui sa ne puna pe ganduri. Intrusii nu au inceput sa foloseasca frecventele asa, dintrodata, sunt convins ca au ascultat si au constatat ca nu sunt folosite frecventele si ce si-au spus, daca voi nu le folositi lasati ca le folosim noi... ) Mai in gluma mai in serios, asa cum s-a intamplat cu banda de 70cm din care am pierdut un segment, tot datorita inactivitatii, asa s-ar putea intampla si cu banda de 2m.
    Concursurile care se desfasoara in aceasta banda ar trebui sa fie un mod de a ne manifesta "dreptul" la aceasta banda. Cu cat vom participa mai multi si mai des la aceste concursuri, cu cat vom face mai mult trafic tropo, pe repetoare..etc, cu atat ii vom descuraja pe potentialii intrusi.

    yo8rhm
    Mugurel
    Last edited by yo8rhm; 06-08-2019 at 16:22.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Location
    bucuresti kn34bk
    Posts
    25
    Salut Petre,
    Ma bucur ca ai avut noroc cu cei de la monitorizare si au rezolvat problema.
    Eu am facut o reclamatie la ANCOM acum cateva luni din cauza unor perturbatii (talpi, injuraturi si comunicare cu scrambler) pe repetorul YO3A. Am fost sunat la scurt timp dupa depunerea cererii scrise si am fost trimis politicos la plimbare pe motiv ca nu au suficiente resurse sa localizeze perturbatiile si noi ca radioamatori nu platim pentru frecventele alocate.

    73, Vlad

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    KN34AL
    Posts
    8
    Salutari pentru toti!
    Re: YO8RHM: Referitor la contrabanda transfrontaliera ... au mai fost cazuri in secolul trecut si a fost treaba granicerilor sa rezolve problema. E adevarat ca pe vremea aceea nu erau instalatiile radio finding de acum!
    Re: YO3IHG: Unde ai depus cererea? La ANCOM central nu se intampla nimic in afara de telefonul pe care l-ai primit! Pe de alta parte se intampla si pe ROLINK ... noaptea, radioamator, i-am recunoscut vocea si ii stiu indicativul dar nu merita atentie, facea trafic scurt ca si cum dispeceriza un auto. Am intervenit spunand ca ROLINK-ul nu e pentru dispecere si am fost balacarit ca la usa cortului de tzigani ... de pe vremuri ca acum se numesc rrrrrrooooomi!!!! Important este sa intervenim chiar atunci cand constatam acest trafic ilegal sau alaturi cu radioamatorismul chiar daca cei care fac traficul sunt radioamatori. Sigur ca nu ar trebui sa ne deranjeze discutii despre familie sau activitati familiale caci suntem oameni toti.
    Nu cred ca este ceva pierdut din banda de 70cm ... este tot acolo, este tot partajata cu alte servicii, in anumite parti ei sunt primari in altele suntem noi dar nu avem nici o interdictie de lucru intre 430-440 MHZ. Nu am vazut nici o notificare in TNABF pe acest segment de frecvente.
    Sigur ca ar fi bine sa fie mai multe concursuri, sa le zicem asa, sau mai bine Field Day dar ar trebui sa avem si sponsori seriosi care sa regaleze/motiveze participarea din partea tinerilor, in special! Nu cred ca este neaparat necesar sa fie initiat de FRR, poate fi si o initiativa privata, cum a mai fost si in trecut. Ar trebui sa fie in fiecare week-end, pe benzile VHF-UHF-SHF ca sa stimuleze si lucrul din portabil cu clasamente distincte ... SOSB, SOMB, MOSB, MOMB ... eventual international.
    E de discutat dar asta ar fi treabe lui Claudiu ca el este sef la comisia asta ... hi hi hi!
    73! de Petre

  8. #8
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Quote Originally Posted by yo3ctw View Post
    Salutari pentru toti!
    Re: YO8RHM: Referitor la contrabanda transfrontaliera ... au mai fost cazuri in secolul trecut si a fost treaba granicerilor sa rezolve problema. E adevarat ca pe vremea aceea nu erau instalatiile radio finding de acum!
    Sunt depasiti... Intotdeauna raufacatorii vor fi cu un pas inaintea autoritatilor, sunt nevoiti!

    yo8rhm
    Mugurel
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Location
    bucuresti kn34bk
    Posts
    25
    Cererea am depus-o la registratura Directiei Regionale Bucuresti impreuna cu un CD cu inregistrari audio.
    In termen de 30 de zile am fost sunat de la serviciul monitorizare si mi s-a spus frumos si politicos ca nu prea au ce face, nu au suficiente echipe, in weekend nu se lucreaza, au altele pe cap cu frecventele comerciale (platite pe bani multi) si ca trebuie sa ne descurcam cum putem.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    KN34AL
    Posts
    8
    Salutare!
    Nu striu ce sa zic! ... Este adevarat si ce ti-au spus dar mai cred ca nefiind emisiuni permanente au considerat ca nu pot face determinarea pozitiei semnalelor. La ce le-am reclamat eu erau siguri ca pot determina pozitia si ii pot prinde/amenda pe vinovati sau alt tip de ilegalisti! hi hi hi!
    Eu sincer sa fiu nici nu stiam ca ami functioneaza repetorul din Bucuresti dar o sa mai pun o statie portabila la scanare pe frecventele de repetoare sa mai aud si eu cine lucreaza. Fata de ce am "lasat" eu acum 20 de ani cand am suspendat activitatea radio din lipsa de timp au aparut o multime de statii noi, idei si pareri care schimba aproape total ideea de radioamatorism!
    In anii '70 am iesit prima data in EU si m-am proptit, bineinteles, in magazinele de piese radio. Si am constatat ca din 10 magazine doar unul vindea piese ... restul aveau doar module de pus cap-la-cap si sa faci ce vrea constructorul de module nu ce vrei tu!
    Asa e si acum ... cumperi o statie si ai ce a vrut sa faca producatorul nu ce ai tu nevoie sau vrei sa ai!
    Proiectarea, constructia, in casa, a unui transceiveir pentru radioamatori nu mai este rentabila ... asa ca si activitatea de radioamator este redusa la a face trafic cu echipament de fabrica, diferentierea intre statii fiind facuta doar de antene (si astea cumparate, probabil), puterea de emisie si pozitie de statie!
    E si asta un motiv pentru care pierdem sau suntem pe cale sa pierdem benzi de frecventa ... doar cu "urgenta" nu sunt sanse de mentinere in benzi critice! Asta pot sa o faca serviciile specializate care oricum sunt "dereanjate" de colaborarea cu noi!
    Acum vreo 12 ani am mai stat la statia mea de atunci si am facut o legatura cu un radioamator din Bucuresti, in SSB 2m ... si ne-am prezentat statiile ... el ceva de fabrica ... eu un home-made publicat in anul 1985 in fosta revista TEHNIUM impreuna cu raposatul YO3CM. Ce sa vezi ! ... in 30 de secunde mi-a spus un 73 grabit si a incheiat conversatia!
    Asta e tendinta in aceasta activitate ...
    Multe DX-uri si sanatate!
    73 de Petre.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •