Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 13 of 13

Thread: Intrusi in banda de 2m ...

  1. #11
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Quote Originally Posted by yo3ctw View Post
    Salutari pentru toti!
    Re: YO8RHM: Referitor la contrabanda transfrontaliera ... au mai fost cazuri in secolul trecut si a fost treaba granicerilor sa rezolve problema. E adevarat ca pe vremea aceea nu erau instalatiile radio finding de acum!
    Sunt depasiti... Intotdeauna raufacatorii vor fi cu un pas inaintea autoritatilor, sunt nevoiti!

    yo8rhm
    Mugurel
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  2. #12
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    In legatura cu banda de 2m si propunerea de preluare a acesteia de catre alte servicii, au fost facute diferite demersuri pe linga ANCOM. Am gasit un raspuns de la ANCOM pentru Societatea Romana a Radioamatorilor, informatie preluata de pe siteul Radioamator.ro.
    Raspunsul il gasiti aici:
    https://www.radioamator.ro/info/Rasp...2m%20(002).pdf
    Felicitari Adrian YO3HJV pentru demersurile tale!

    Costi YO7FWS

  3. #13
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    KN34AL
    Posts
    8
    Daca e offtopic ... putem initia altul! hi hi hi!
    Eu inca imi construiesc echipamentul chiar daca in mic ... adica iau statia de fabrica si modific unde trebuie sa fie asa cum vreau eu si imi trebuie!
    ... sau cumpar module si le asamblez dupa ce verific parametrii electrici la fiecare modul, modific daca este cazul si am ce im trebuie si ce vreau!
    Doar statia de fabrica nu este suficient petrnu a fi numit radioamator. In plus mai consider ca aceasta activitate are un caracter tehnic, social dar nu sportiv!
    La noi in tara radioamatorismul a avut multe tipuri de organizare dupa www2 dar scopul a fost de a controla miscarea prin organizare "sportiva" dupa modelul DOSAAF (sovietic). Dupa anii 80-90 si in vestul europei au luat acest model pentru ca este usor sa obtii (daca ai legislatia pusa la punct) banii necesari de la bugetul statului. Problema este ca doar radio finding este un spor ... orientare turistica si alergare ... in rest nimic nu seamana cu sportul!
    Asta e parerea mea!
    O sa ma opresc aici ca sa nu mai deviem de la topic!
    73! de Petre

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •