Salutare!
Vreau sa va informez ca banda de 2m este invadata de statii comerciale/industriale, fixe/mobile/portabile.
In zona Bucuresti a fost depistata, in frecventa 144,025 MHz, o retea de radiotelefoane FM care la interpelarea mea de a elibera frecventa ocupata ilegal pentru activitati comerciale mi-au spus doar ca vor da si ei un telefon. Nu s-au deranjat sa opreasca traficul radio drept pentru care am facut o reclamatie scrisa la ANCOM Bucuresti.
Din surse neoficiale, personale, se pare ca aceasta situatie a mai existat si in banda de 430 MHz, atunci fiind probat acordul dat de ANCOM central pentru aceea frecventa si care acord a fost retras imediat ce s-au depus reclamatiile si exista un inceput de scandal.
Monitorizarea frecventelor este de datoria noastra caci ANCOM nu primeste nici un ban de la noi si nu are interesul sa protejeze ceva pentru care nu este platit.
In cazul acesta, din Bucuresti, situatia este fluida, cum s-au tot exprimat unii purtatori de cuvant ai unor institutii de stat, si nu sunt sigur ca problma intruziunii este rezolvata dar trebuie insistat cu reclamatiile scrise si/sau telefonice, daca receptionati ceva, pana se rezolva.
Trebuie acordata o atentie mare acestor situatii de ocupare ilegala a frecventelor din benzile de radioamatori pentru ca suntem la un pas de pierderea acestei benzi daca nu luam atitudine oficiala impotriva unor abuzuri.
Am citit si eu scrisoarea FRR catre ANCOM si sincer sa fiu am ramas perplex de tonul scrisorii in care se exprima ingrijorarea (ca la MAE) privind ideea cedarii benzii de 2m si nu se cere imperativ ca ANCOM, prin reprezentantii sai autorizati, sa voteze impotriva acestei idei de a restrange sau ceda in totalitate banda unor servicii aeronautice, mobile si/sau portabile, care pot fi locate in alte frecvente.
Spre stiina … aviatia foloseste AM in comunicatiile sol-aer sau sol-sol (daca sunt implicate avioane la sol, in aeroport) si FM in comunicatiile la sol intre diverse servicii de aeroport in care nu sunt implicate avioane la sol sau in aer. Extinderea frecventelor alocate aeronautic mobil se refera, este o supozitie dar mai mult ca sigur, la aceste servicii utilizatoare de comunicatie FM pentru ca sunt LOCALE, nu implica modificari internationale majore la nivel aeroportuar si nici pe avioane si in plus … lasa pe seama noastra, a radioamatorilor, retehnologizarea echipamentelor pe care am dat bani sau pur si simplu le-am construit singuri.
Consider ca aceasta idee este o tinta falsa aruncata pe piata comunicatiilor, in preajma PP22 care se va tine la Bucuresti, si mascheaza si alte interese comerciale ale unor firme mai mult sau mai putin de sorginte franceza!
O vreme buna, DX-uri multe si sa ne auzim cu bine!
Petre, YO3CTW