Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 11

Thread: Start

  1. #1
    Administrator Admin's Avatar
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    5

    Start

    Salut,
    De astazi este liber la inscrieri, astept de la voi propuneri pentru categorii si subdomenii de discutie.

    Va rog sa nu faceti public forumul pana nu il punem la punct.

  2. #2
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Bun gasit dragilor.

    Sper ca aceasta pagina dedicata activitatii in UUS si discutiilor legate de aceasta sa nu aiba soarta celei de dinainte. Acest lucru depinde de noi toti, cei care vom fi prezenti (sper eu ACTIV), pentru a sustine prin informati si articole diverse aceasta pagina.
    Totodata sper, ca ea sa devina o pagina de referinta pentru radioamatorii straini unde vor putea gasi informatiiile de care au fost vaduviti pana acum, iar in competitii sa creasca numarul celor care vor orienta antenele catre noi. Vor sti ca existam!

    73, Mugurel
    yo8rhm
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  3. #3
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Salutare tuturor

    Excelenta ideea unui forum legat de problemele noastre in uus si salut initiativa. Imi doresc ca acesta prin subiectele discutate sa faciliteze schimbul de informatii, sa ofere ajutor si nu in ultimul rind sa stimuleze activitatea de unde ultrascurte in tara noastra.
    La prima vedere mi se pare totul in regula. Poate util ar fi si o sectiune de software sau probleme legate de acesta.
    Succes si pe curind !

    73, Costi

  4. #4
    Administrator Admin's Avatar
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    5
    Am adaugat si categoria " Software ".
    Am observat ca mugurel a reusit sa adauge si poze.
    Nu stiu daca este utila o sectiune in limba engleza.

    Alte probleme sau sugesti.
    Last edited by YO4FYQ; 07-04-2018 at 15:35.

  5. #5
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Ca tot veni vorba de adaugat imagini... Am incercat sa le vad pe cele postate de mine (ca un user oarecare), nelogat, dar sunt afisate doar numele imaginilor fara sa poata fi vizualizate.

    yo8rhm
    Mugurel
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  6. #6
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Am verificat, imaginile se vad doar daca esti logat.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    2
    Sper ca acest forum sa acumuleze cat mai multa informatie de buna calitate si ca spiritul radioamatorismului sa mentina o atmosfera placuta. Avem nevoie de timp si colaborare.
    73, Robert

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    2
    Buna. Poate ar fi nimerita o sectiune cu diverse site-ri care analizeaza propagarea in aceste benzi si clustere eventual forumuri unde se poate face sked pe o anumita frecventa pentru un test.

  9. #9
    În grupul "Forum General" propun adăugarea categoriei "SOTA VHF/UHF". Știu că există o comunitate interesată de Summits On The Air, dar nu am găsit un forum românesc dedicat.
    Dacă pentru activări în US poți să-ți iei echipamentul și să pleci pe vârf, pentru că precis vei găsi 4 stații interesate din centrul sau vestul Europei pentru activare, în UUS (FM) o activare trebuie planificată dinainte cu eventuale stații interesate din zonă.
    Poate că aici reușim să ne strângem mai mulți care am fi interesați de activări și confirmări SOTA.
    Știu că există SOTAwatch.org, dar sper că dacă scriem și aici într-un topic dedicat, poate convingem mai mulți radioamatori să stea la recepție pe frecvențele simplex când se anunță o activare, să-și facă cont și să confirme QSO-urile pe sotadata.org.uk

  10. #10
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Salut Emil

    Se poate rezolva propunerea ta. Cum il prind Marius YO3GEJ am sa-i propun modificarea ta.

    73,
    Costi

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •