Results 1 to 10 of 35

Thread: ESporadic 2m

Threaded View

  1. #18
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Frumoasa zi. Peste zece ore de propagare. Probabil sute de legaturi la mare distanta si tot asa multe tari noi.
    Azi am reusit sa ma intrec pe mine insumi. Ultima performanta a fost sa lucrez 3 tari, noi si grele, intr-o singura zi. Azi am reusit patru: CT, GU, GW, GM si am pierdut din greseala mea MI. Am incurcat indicativul.... In rest am mai receptionat si chemat EI, dar a fost la limita.
    Tot azi am reusit si cea mai lunga legatura radio terestra. 2644 Km cu CT7ABA. Mi-am propus nu ma opresc aici...
    Am incercat sa ascult cu atentie, cind propagarea spre UK a cazut, si nordul Africii. Au fost doua statii din 7X, una SSB si alta FT8. Nu s-a auzit nimic, cu toate ca sanse mari erau. Probabil s-au dus cu antenele spre centrul Europei.
    Si ca seara sa se termine frumos pentru mine, tot azi am reusit si cea mai lunga receptie terestra: CU3EQ din HM68KP...Azore. Mi-a atras atentia YT3N care a incercat sa lucreze cu el si cred ca a si reusit. Imediat am intors corect antena catre el si am intrat in interdictie radio. Nu l-am auzit atunci, a aparut mai tirziu cu un nivel de -17 dB. Am chemat degeaba, am verificat, nu m-a auzit.
    In E Sporadic, FT8 face toata treaba. Initial datorita timpului lung de 90 la 120 secunde, poate chiar mai mult, am crezut ca nu este util. M-am inselat. Cind propagarea e buna, merge foarte bine, cind propagarea este proasta, merge lafel. Superrr FT8!

    73!
    Costi
    Attached Images Attached Images

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •