Results 1 to 2 of 2

Thread: Ai voie sa asculti ?

  1. #1
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486

    Ai voie sa asculti ?

    ... frecventele de aviatie, taximetristi, sateliti meteo, marina, salvare, etc ?

    Salut

    Mie mi-a trecut de mult curiozitatea de a asculta asa ceva, dar nu infirm ca n-am facut-o. Nu ma mai intereseaza asa ceva deoarece este clar: aviatorii dirijeaza avioanele, taximetristii merg la comenzi, satelitii meteo transmit imagini, marinarii tin legatura cu porturile si salvarea pleaca 'la caz'. Dar de curind, dupa o discutie de pe forumul Radioamator.ro, mi s-a deschis curiozitatea: ai voie sa asculti asa ceva?
    Sintem radioamatori, dar si persoane fizice. Ca radioamator iti este interzisa interceptarea unor mesaje transmise de catre alte servicii decit cele de radioamator. Dar ca persoana fizica, iti este interzis acest aspect? Probabil ca da, probabil ca nu, dar n-am gasit nicaeri asta ca sa fiu convins. Nu cred ca daca esti radioamator ti se interzice ceva care daca nu erai radioamator aveai voie sa faci, HI! Acum situatia mai sta si in interpretare.
    19) Radioamatorii pot stabili legături radio numai cu alți radioamatori și numai īn cadrul benzilor
    de frecvențe radio atribuite, conform TNABF, serviciului de amator.
    Aici este clar, face referire numai la emisie, la stabilirea legaturilor radio.
    a) interceptarea mesajelor transmise de operatori ce aparţin altor servicii de radiocomunicații decāt cel de amator;
    Aici este clar, dar pe jumatate, desi cred ca si cealata jumatate poate fi clarificata. Nu ai voie sa intercepezi etc, etc...aici este clar. Dar nu spune exact unde: in interiorul benzilor de radioamatori sau si in afara acestora. Personal cred ca se face referire numai la benzile de radioamatori, iar noi sintem radioamatori, si vin in sprijin cu urmatorul articol.
    (3) Autorizația de radioamator conferă dreptul de utilizare a benzilor radio atribuite serviciului de
    amator, īn condițiile clasei autorizației respective, atribuind un indicativ de apel.
    Deci, numai in interiorul benzilor de radioamatori.
    Ce se intimpla daca asculti inafara acestora si interceptezi emisiuni, mesaje, ale unor operatori de la alte servicii?
    Esti persoana fizica, ti-ai luat un radio deosebit si pe la 38xx prinzi faxul din Germania sau pe la 126xxx un operator care transmite mesaje. Ai voie ca persoana fizica sa asculti sau nu asa ceva? Dar ca radioamator?

    Salutari!
    Costi YO7FWS
    Last edited by yo7fws; 01-07-2019 at 15:27.

  2. #2
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Dupa trei zile de la postare, din lipsa de interes, subiectul se inchide.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •