Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 23

Thread: Campionatul Internaționale ȋn UUS ale Romāniei YO DX VHF/UHF/SHF 2019

  1. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    100
    Salut,

    Intrebare.
    Am trimis logul on-line, dupa care mi-am descoperit unele greseli. NU ma lasa sa suprascriu log-il si nu il mai accepta. L-am trimis din nou cu _1 (versiunea 1).
    mai trimit email la cineva...? raman valabile doar cele ce le-am uploadat prima data?

    Multumesc,
    73!

  2. #12
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Marius, sa stii ca a fost animata sectiunea din chat dedicata miicroundelor, dovada imaginea de pe laptop unde eram solicitat pentru qso. Nu am putut fi prezent in benzile de 2m si 70cm pentru ca am luat echipament doar pentru 23cm, banda careia m-am dedicat. In 2m, la 10m de mine, l-am avut pe yo8doi. Ne-am "specializat" fiecare pe cate o banda.
    Legat de chat, daca ai instalat KSM2Me poti fi logat si avea doua ferestre in program, una pentru 2m si 70cm iar cealalta in microunde, doar ca va trebui sa fii foarte vigilent la cate mesaje se perinda pe ele... ))

    yo8rhm
    Mugurel
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  3. #13
    Quote Originally Posted by yo2lsp View Post
    Salut,

    Intrebare.
    Am trimis logul on-line, dupa care mi-am descoperit unele greseli. NU ma lasa sa suprascriu log-il si nu il mai accepta. L-am trimis din nou cu _1 (versiunea 1).
    mai trimit email la cineva...? raman valabile doar cele ce le-am uploadat prima data?

    Multumesc,
    73!
    Salut, poti trimite logul corectat, nici o problema, doar sa ii schimbi denumirea initiala. La arbitrare se va folosi ultima varianta trimisa pe banda respectiva.

    73's Septy
    YO5ER

  4. #14
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Quote Originally Posted by YO5ER View Post
    Salut, poti trimite logul corectat, nici o problema, doar sa ii schimbi denumirea initiala. La arbitrare se va folosi ultima varianta trimisa pe banda respectiva.

    73's Septy
    YO5ER
    Acest lucru ar trebui scris pe pagina de urcare si pentru statiile straine, poate unele dintre ele se confrunta cu aceiasi problema. Si pe pagina cu regulamentul....

    yo8rhm
    Mugurel
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  5. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    4
    Salut ! Nu inteleg supararea ta Mugurel ! Cu legaturi la 600 km in 23 cm , este o performanta . Cine a incercat SHF stie cit este de dificil .
    Am fost in doi ( yo8dar si yo8cln ). Eu am lucrat ( mai mult testat 2m ) iar Vasile a lucrat 432 si 1296 . Rezultate in curind dupa ce sistematizez logurile.
    Cit despre cluster... in Calimani este dificil... (am incercat 37 de apeluri pina am reusit sa contactez un numar din Orange ).
    Cu logurile cred ca o sa intirziu pt. ca am de pregatit setup-ul pt. Iaru HF. 73 ! de yo8cln.

  6. #16
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    @yo8cln, mai degraba i-as spune mahnire, petru ca ma asteptam la mai multe statii yo, ca doar a fost concursul nostru. Am sperat ca acest concurs va fi o ocazie de a testa zonele din tara cu care pot face qso in 23cm.
    In privinta semnalului gsm din Calimani iti dau dreptate, am simtit pe pielea mea acest neajuns. Si cata nevoie este de conexiune intr-un concurs....

    yo8rhm
    Mugurel
    Last edited by yo8rhm; 10-07-2019 at 15:24.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  7. #17
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    23
    Mugurel,

    Este general valabil ca "OMul sfinteste locul". In cazul concursurilor de UUS este valabila (si) reciproca: "locul sfinteste OMul"
    Daca iti doreai asa de mult sa lucrezi statii YO in 23cm, de ce nu te-ai deplasat intr-un QTH mai inalt?

    Nu te lasa doborat de primul insucces

    Zoli YO2EA

  8. #18
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Cred ca am probleme cu exprimarea... Vad ca nu sunt inteles. In conditiile unui concurs strain nici nu mi-as face probleme daca lucrez cu statii yo sau nu, asa cum nu-si fac probleme de genul asta unele statii. Dar CIUUS fiind concursul nostru, al celor din yo, ma asteptam sa intalnesc pe chat statii yo cu care sa pot stabili sked-uri. Nu ies in /P pentru a ocupa cine stie ce loc de frunte, sunt constient ca nu se poate de aici, dar nici sa pierd timpul...
    Nu vreau sa ma duc intr-un loc mai inalt, nu asta e problema. Ce s-ar intampla daca toti am pleca spre astfel de zone ramanand cele de unde am plecat fara activitate?
    Nu este insucces, ci mahnire cum am mai precizat...

    yo8rhm
    Mugurel
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  9. #19
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Salut

    Iata rezultatele mele dupa weekendul ce tocmai a trecut. Am lucrat in 2m si, in premiera pentru mine, in 23 cm. Sincer in 2m n-am tras, dar cum propagarea a fost buna, sigur reuseam cu usurinta sa ajung la 100 de statii lucrate. Am lucrat in trei reprize, cca 7 ore i total, si am strins 60 de legaturi. Marea majoritate a timpului mi-am petrecut-o in 23 cm incercind sa aud cit mai multe statii, si cu putin curaj, sa le si lucrez. Am lucrat doar cu transverterul TR1200 si antena lui pe cablaj imprimat HB9CV. Am copiat fara probleme doua statii din LZ si o statie YO, respectiv YO4WZ. Cu statiile din LZ am lucrat, fara probleme de la prima chemare, simbata seara, iar cu YO4WZ intr-o legatura de exceptie, duminica dimineata. Propagare buna, venea ca tunul. Cu toti am lucrat in telegrafie, dar cum sint telegrafist numai de ocazie, marturisesc ca mi-am cam chinuit putin corespondentii, HI! Atasez si o mica inregistrare cu semnalele lui Zoli de la cca 334 km.

    144 MHz
    FT897D - 200W - DK7ZB 10 elemente
    QSO Records = 60
    CODXC=S50C;JN76JG;772

    1296 MHz
    FT897 - TR1200 - 2W - HB9CV
    QSO Records = 3
    CODXC=YO4WZ;KN44FU;334

    Multumesc tuturor corespondentilor pentru amabilitatea de a schimba cu mine un control si sper sa ne reauzim in conditii foarte bune si in competitiile viitoare!

    Salutari!
    Costi YO7FWS

    Audio: YO4WZ

  10. #20
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    yo7fws, vad ca ti-ai facut curaj si ai lucrat cu finalul. Asteptam impresii legat de experienta avuta cu el, cu cat estimezi ca a crescut procentul qso-urilor utilizandu-l.
    Despre 23cm ce sa zic, ma bucur ca te-ai molipsit de frecvetele mai inalte, vezi si tu ca nu inteapa, nu musca, nici cu pusca nu te-mpusca... Este un inceput bun, acum ramane, la fel ca si in 2m, sa te gandesti la un final, cu atat mai mult cu cat unii colegi deja au construit. A, sa nu uit, si de o antena serioasa ai nevoie! Sa ne auzim...

    p.s. se poarta hartile postate...

    yo8rhm
    Mugurel
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •