Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 23

Thread: Campionatul Internaționale ȋn UUS ale Romāniei YO DX VHF/UHF/SHF 2019

  1. #1
    Administrator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    KN44FD CT
    Posts
    264

    Campionatul Internaționale ȋn UUS ale Romāniei YO DX VHF/UHF/SHF 2019

    Federatia Romana de Radioamatorism organizeaza in perioada 6-7 Iulie 2019
    Campionatul International de Unde Ultrascurte al Romaniei.

    Regulamentul concursului se gaseste la pagina: http://frr.uus.ro/regulament.html

    Logurile in format EDI se trimit la adresa: http://frr.uus.ro/upload.php

    Site-ul concursului si rezultatele din anii anteriori: http://frr.uus.ro/index_CI.html


    Comisia de unde ultrascurte a FRR are onoarea sa va invite, indiferent de apartenenta la un radioclub, asociatie, sa participati la acest concurs inedit. Ne dorim ca transparenta, corectitudinea, fairplay-ul sa primeze. Deoarece concomitent se desfasoara si alte concursuri organizate de tarile vecine, ne dorim ca numarul statiilor YO sa fie cat mai mare.

    Va asteptam si va dorim succes!
    73, Claudiu
    YO4FYQ / KN44FD
    Valu lui Traian - CT

  2. #2
    Mai jos aveti ca exemplu un filmulet in care vedeti pas cu pas cum se trimite un log utilizand noul site.

    https://youtu.be/3oLtmazPS2s

    73's Septy
    YO5ER

  3. #3
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Cine participa si in ce benzi. Nu de alta dar sa nu ne cautam orbeste prin banda...
    Intentionez sa lucrez in 23cm, din KN37GR, antena 70 el, power... cat trebuie . Ne vedem pe chat-ul ON4KST, ne auzim in banda...


    yo8rhm
    Mugurel
    Last edited by yo8rhm; 06-07-2019 at 11:12.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  4. #4
    Administrator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    KN44FD CT
    Posts
    264
    YO4FYQ prezent , 2m, 70cm, 23cm, 13cm din locatia cunoscuta Valu lui Traian Constanta . ORV si pe chat ON4KST .
    73, Claudiu
    YO4FYQ / KN44FD
    Valu lui Traian - CT

  5. #5
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    YO7FWS - KN24DJ - 144 MHz

    Salutari!
    Costi YO7FWS

  6. #6
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Am stat si am cantarit situatia dupa ce am venit de pe dealuri si cred ca CIUUS va fi ultimul concurs yo la care am participat. Din toate statiile care si-au anuntat participarea in concurs cu surle si trambite, aici sau pe alte site-uri, au fost prezente pe chat-ul on4kst, in sectiunea microunde, doar doua, yo4fyq cu care n-aveam cum sa lucrez datorita puterii reduse pe care o are si yo5kai, care s-a logat si imediat cred ca a si adormit (operatorul). Poate unii erau logati in sectiunea de vhf si asteptau acolo sa vine cineva sa le propuna qso in 23cm...
    Vin si cu exemple: yo2ya s-a anuntat ca va fi qrv in 23cm, nu l-am vazut pe chat; yo6guu, yo5vae (yp5a/p), yo5dnd, de asemenea.
    Ca atare voi adopta atitudinea lui Remus YO4GJH, voi lucra doar la EME, fara stres de iesire in /P, de rugat pe unii, pe altii sa facem qso, de oboseala, etc. Cu cateva exceptii, in marile concursuri VH/UHF/SHF, gen IARU, Marconi... Altfel nu merita efortul.

    yo8rhm
    Mugurel
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  7. #7
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Rezultatul iesirii:
    CToSc=30120
    CODXC=HA5UA;JN97PL;5450
    Media=376,5Km

    Se putea mai bine daca si statiile yo intelegeau sa fie prezente pe chat. In plus am ratat o legatura de 6590 puncte cu OM5CM pe care l-am copiat foarte bine dar el nu a reusit sa ia controlul, apoi s-a pierdut. Am avut sked-uri pe chatul on4kst dar care nu s-au materializat, chiar daca am incercat in mai multe randuri. Pacat ca unele statii nu stiu cw, este un mod care faciliteaza legaturile la mare distanta si ca atare as recomanda ca orice echipa sa aiba in componenta un telegrafist, sigur ii vor gasi utilitatea, chiar si la bucatarie... ))

    yo8rhm
    Mugurel

    Si hartayo8rhm_1296.jpg

    Imagini cu yo8doi in timp ce monta antena pentru 2m.
    02.jpg

    01.jpg

    Si conditiile mele de lucru in 23cm. Se observa pe chat cat eram de solicitat (fac si versuri fara voie.. ) ).
    03.jpg

    04.jpg
    Last edited by yo8rhm; 08-07-2019 at 17:53.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  8. #8
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Bravo Mugurel, imi place harta ta chiar daca nu este extrem de colorata cu balonase. Eram foarte curios sa-ti vad rezultatul. Sincer, cele afirmate de tine, nu m-au surprins. Era de asteptat, intr-un concurs multiband sa lipseasca corespondentii. Cred ca toti trag acolo unde simt ca merge cel mai bine, celelalte benzi fiind de rezerva. Si in plus in portabil e greu sa iei atita echipament. Cred ca data viitoare ar trebui sa iti alegi cu atentie corespondentii, iar cei in echipe, iti pot aduce reale surprize. Mai comentam noi pe tema asta.

    Salutari !
    Costi YO7FWS

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    23
    Ca participant interesat in special de 23 cm ,pentru mine aceasta etapa a reprezentat un progres .Fata de Aprilie cand am lucrat doar 6 statii ,din care 1 LZ ,acum cu 13 statii din care 6 LZ e mult mai bine .Data trecuta ,ODX a fost 195 Km ,acum ,prin bunavointa si rabdarea lui Mugurel YO8RHM , ODX e 369 Km.Media QRB a ajuns la195 Km ,iarasi mai bine .Multumesc statiilor participante pentru contributia lor si lui Wily YO3VZ ,care la fiecare concurs a fost prezent sa-mi dea ctrl.

    http://www.opencontest.org/edi/map/2...33000683MKZJMO


    YO3CYR KN34AK

    In cadrul unor discutii ,s-a evidentiat faptul , ca sunt din ce in ce mai putine statii in/p ,nu prea exista echipe tinere ca inlocuitori .Trebuie facut ceva in acest sens...

  10. #10
    De la mine din kn06ug, a fost interesanta banda de 432mhz. Din motive tehnice am abandonat banda de 144Mhz si am ramas QRV doar in 432 si 1296Mhz, cu rezultate multumitoare. Propagarea in UHF foarte buna nu a trebuit sa astept vreun avion sa reusesc qso-uri mai indepartate.Pe scurt 28000puncte, 74 qso-uri,ODX859Km, IK4WKU.Din nou "saracie" in QSO-uri YO,mai ales peste munti spre yo3 si yo9. Poate data viitoare. In 1296Mhz,14qso-uri, revin cu detalii dupa ce fac logul electronic.
    Ptr YO8RHM, nu am stat in camera de chat dedicata 23cm pentru ca nu aveam interes si as fi pierdut skedurile in 432, dar ma intreb a fost asa de animata camera microunde de nu ai putut cobori mai jos intre noi astia mai...UHF??? Imi pare rau ca am rata sansa unui qso... Cum am mai zis, poate data viitoare.
    Legat de yo5kai in 1296 Mhz am fost "tras de urechi" cum imi permit sa emit cu asa echipament, decalat cu 3khz si fuga de frecventa de 150hz in 3minute. Se pare ca operatorul-veteran YO- a uitat vremurile cind a facut trafic in 23cm cu scule construite de el, pilotate cu cuart si care "nu avea fuga de frecventa"...HI HI
    73 si s-auzim numai de bine!
    YO2YA
    ciuus2019 yo2ya 432-kn06ug.jpg

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •