Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 16 of 16

Thread: Zbor ICT1

  1. #11
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Salut

    Am incercat si eu receptia ieri pe mai multe receptoare: WebSdr, GlobalTuners si SdrHu, dar fara rezultate. Am prins doar o singura emisiune JT9 de la un rus si mai multe emisiuni WSPR din Europa si Asia. Dimineata aceasta am incercat receptia pe mai multe receptoare KiwiSDR in paralel. Merge dar rezultatele sint zero. Au antenute mici si sint zgomotoase. Continui, poate il receptionez si eu macar odata.

    73!
    Costi YO7FWS

  2. #12
    Moderator
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    55
    Ziua 7.

    Momentan suntem in PO20VC iar predictia pentru urmatoarele 24 ore arata astfel:


  3. #13
    Moderator
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    55
    Ziua 8.

    Ne-am trezit in PM84 in jurul orei 22 UTC ieri iar acum suntem in QN11TC la ora 0348UTC, dupa ce am trecut deasupra Japoniei cu peste 200km/h.

    Last edited by YO3ICT; 23-06-2019 at 07:01.

  4. #14
    Moderator
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    55
    Ziua 9

    Ne-am trezit la 1842 UTC in RN84JL, Nordul Oceanului Pacific. Predictia nu este foarte buna dar speram ca se mai schimba.

  5. #15
    Moderator
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    55
    Dupa ce a parcurs peste 17000km in 9 zile, aventura ICT1 a luat sfarsit la jumatatea circumnavigarii planetei.

    A picat in Pacificul de Nord din cauza vremii rele : gheata la 11100m si ploaie jos. Viteza maxima inregistrata a fost de 112 noduri, sau 207km/h.

    Este un final trist pentru prima incercare romaneasca de circumnavigare a Terrei, dar totusi este zborul romanesc fara propulsie cu cea mai mare durata de zbor si cu cea mai mare distanta parcursa.

    Cu perseverenta si buna inginerie, nu va dura mult pana cand acest record va fi doborat.

    Doresc sa multumesc tuturor pentru incurajari si pentru eforturile in a urmari zborul, chiar daca in ultimele zile orele de functionare ale ICT1 nu au fost cele mai convenabile.

  6. #16
    Moderator
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    55
    In zborul sau, ICT1 a trecut pe deasupra urmatoarelor state:

    Romania
    Bulgaria
    Serbia
    Ungaria
    Slovacia
    Polonia
    Belarus
    Rusia
    Kazakhstan
    Uzbekistan
    Tajikistan
    Kyrgyzstan
    China
    Mongolia
    Japonia

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •