Results 1 to 10 of 10

Thread: Fals tratat de constructii radio pe 1296 MHz (I)

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4

    Fals tratat de constructii radio pe 1296 MHz (I)

    Daca tot sunt imboldit aproape in fiecare zi de amicul si colegul Fiq, alias YO4FYQ-Claudiu cu: „V-ati inscris? Cand este examenul?, Dar va duceti, nu?”, pentru a ma prezenta la examenul de autorizare, am hotarat impreuna cu mai sus numitul Fiq, sa ne apucam de un PA pe 1296MHz. Tot el a venit cu propunerea de a realiza PA-ul lui Wolf-Henning Rech DF9IC, care din punct de vedere constructiv se poate face „cu ce ai prin casa”-asa cum ar zice Claudiu- dar nu e chiar asa. Am incercat sa punem in practica tot ce am invatat din tehnica constructiilor radio si din cele invatate la Tehnica Microundelor. Totodata am incercat sa pastram pitorescul constructiei de amator, a se vedea trecerile realizate cu capse, si constructia mecanica, renuntand a folosi carcase frezate sau pretentios realizate. Cred ca vom reusi sa obtinem un PA robust, usor de reglat si depanat. Dar sa incepem cu inceputul.
    Prima problema a fost fireste cablajul imprimat, un RO4003 de 0,81mm, pe care l-am achizitionat din Italia de la Rota Franco si pe care l-am folosit cu parcimonie pentru ca, nu-i asa, fiecare bucatica costa.
    Foto 1.jpg
    Apoi condensatoarele SMD de tip ATC600S si alte asemenea componente pe care le-am achizitionat cu ajutorul lui YO3GEJ-Marius; apoi , tranzistoarele MRFE6S9160 pe care le-a cumparat Claudiu de pe EBAY, de la sursa indicata de DF9IC in prezentarea sa.
    Ei, si acum sa trecem la treaba. Eu sustineam ca acest fel de constructie trebuie abordata cu mare grija, cablajul trebuie sa fie cu gauri metalizate, cu masca si eventual acoperit cu „hard gold” dar ce te faci cu Fiq? El vrea sa faca totul „sa functioneze, nu neaparat sa arate bine”. Corect. Asa ca am inceput sa facem cablajul de test pe placat obisnuit incercand diverse tehnici de executie. Eu tineam mortis sa-l facem cu film, expunere sau cu printare si folie de transfer termic; am incercat dar rezultatele au fost mediocre si cu multa munca. Apoi a venit Fiq cu ideea, documentata, de a printa pe hartie glossy si apoi transfer cu solutie de alcool izopropilic si acetona direct pe placat. Zis si facut si totul a mers struna.
    Foto 2.jpgFoto 3.jpg
    Apoi ca totul sa fie ok (a se citi „tortul”) am pus si „bomboana”.....am argintat cablajul cu o solutie speciala care se aplica extrem de usor si cu rezultate excelente.
    Foto 4.jpg
    Capsele, alta „bombonica”, le aveam de peste 35 de ani, de pe vremea cand lucram la Electronica, si acestea se foloseau la producerea potentiometrelor cu pelicula de carbon. Tot acolo le-am folosit prin 1980 pentru a realiza ”treceri metalizate” la aparatura de masura ce folosea circuite integrate logice.
    Foto 5.jpg
    O alta provocare a fost cea a shunt-ului termic din cupru: procurare, debitare, gaurire, frezare, filetarea gaurilor, etc. Placa de cupru am cumparat-o de la tarabele din Obor care vand astfel de vechituri, pe care apoi am prelucrat-o corespunzator. Pentru ca lipitura planului de masa al cablajelor imprimate cu cutia din alama sa nu incurce pozitionarea perfecta a suntului termic, a fost nevoie sa frezez muchia fetei cu frezari la un unghi de 450. La operatiunile de gaurire si filetare a orificiilor a fost nevoie de multa rabdare si atentie deoarece cuprul este un material pretentios cand e vorba de prelucrari prin aschiere.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4

    Fals tratat de constructii radio pe 1296 MHz (I)

    Foto 6.jpg

    Foto 7.jpg

    Foto 8.jpg
    La cutie, am decis ca din cauza succesiunii fazelor de asamblare, e mai bine sa fie executata din alama groasa de 0,5mm si facuta din doua parti egale in forma de „U”, cele doua parti ale carcasei avand prevazute cate o ureche pe fiecare parte a carcasei sudata prin puncte (sau lipire).
    Foto 9.jpg

    Foto 12.jpg

    Ma veti intreba desigur, dar cum vor fi asamblate toate acestea? Iata cum: se va lipi tranzistorul pe shunt-ul termic apoi se vor prelucra cablajele imprimate ca sa se potriveasca perfect in carcasa si se vor premonta pe shunt-ul termic cu cele 4 suruburi. Se va adauga carcasa care se va fixa de shunt-ul termic cu cele 4 suruburi si se vor lipi traseele de masa de pe partea plantata, pe circumferinta de cele doua parti ale carcasei. Se demonteaza apoi cele doua parti ale carcasei impreuna cu cablajele imprimate deja lipite si se va executa lipirea planului de masa de cele doua parti ale carcasei.
    De acum se poate trece la asamblarea efectiva a amplificatorului.
    Va urma.
    P.S. Multumesc lui Claudiu pentru tenacitatea cu care in fiecare zi ma intreba despre examen. De acum in eter ma voi identifica YO3MIH- operator MihaiAttachment 337
    Last edited by YO4FYQ; 07-06-2019 at 14:16.

  3. #3
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    In sfarsit cineva care este pe aceiasi lungime de unda cu mine. Ma refer la partea asta "care din punct de vedere constructiv se poate face „cu ce ai prin casa”-asa cum ar zice Claudiu- dar nu e chiar asa."
    Sincer, mare parte din imagini au fost "desconspirate" de ceva timp (stai linistit, nu s-a pierdut insemnatatea lor) , nu spun de cine, persoana importanta . Acum asteptam cu sufletul la gura sa ne spui cum s-a comportat la test si ce rezultate ai obtinut. Sau mai trebuie sa ramanem in starea asta?
    Astept cu interes testele pentru a vedea cat de reproductibil este finalul. Partea buna e ca tranzistorii luati de la chinez sunt buni. Sau nu?
    Macar spune-ne daca ai pus tensiunea pe placa si ai reglat curentul de bias... Lucrurile astea n-am reusit sa le aflam de la "informator"

    yo8rhm
    Mugurel
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  4. #4
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Salut Mihai, bine ai venit pe Forum. Interesant modul tau de abordare a proiectului si astept cu interes partea doua. Sint putini cei care construiesc in domeniul acesta, asa ca orice idee si orice problema intimpinata, alaturi de rezolvarea ei, este binevenita. Chiar sint curios: ti-a reusit?

    Pentru cablaje folosesc transferul termic si hirtie foto glossy de la Aigostar. Rezultatele sint remarcabile. La argintare folosesc un amestec mojarat de azotat de argint, tartrat dublu de sodiu si potasiu si niste carbonat de calciu. Reteta a fost descrisa cindva in revista Radiocomunicatii si Radioamatorism.

    Nu cunosc stadiul proiectului dar iti urez succes!

    Salutari!
    Costi YO7FWS
    Last edited by yo7fws; 06-06-2019 at 15:49.

  5. #5
    Administrator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    KN24UL - KN34AK
    Posts
    51
    Quote Originally Posted by Mih View Post
    Multumesc lui Claudiu pentru tenacitatea cu care in fiecare zi ma intreba despre examen. De acum in eter ma voi identifica YO3MIH- operator Mihai
    Salut, si bine ai venit pe forum !
    Astept cu sufletul la gura rezultatele :P

  6. #6
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Ce se mai aude cu finalul? Odata realizat eu n-as fi avut stare pana nu l-as fi testat sa vad cum functioneaza...

    yo8rhm
    Mugurel
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  7. #7
    Administrator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    KN44FD CT
    Posts
    264
    Salut all,
    mai adaug si eu 2 linkuri ca o eventula alternativa sursa de inspiratie :

    https://get.google.com/albumarchive/...wPAQNIrTcmArLU

    https://get.google.com/albumarchive/...eGTnHfUJC1obVg
    73, Claudiu
    YO4FYQ / KN44FD
    Valu lui Traian - CT

  8. #8
    Administrator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    KN44FD CT
    Posts
    264
    73, Claudiu
    YO4FYQ / KN44FD
    Valu lui Traian - CT

  9. #9
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Nimic? O informatie despre functionare, sau a murit proiectul incet si sigur?

    yo8rhm
    Mugurel
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  10. #10
    Administrator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    KN44FD CT
    Posts
    264
    73, Claudiu
    YO4FYQ / KN44FD
    Valu lui Traian - CT

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •