Page 6 of 6 FirstFirst ... 456
Results 51 to 56 of 56

Thread: Loguri primite

  1. #51
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    5
    Ok, mi-am dat seama ce s-a intimplat. Selectorul ala de banda de pe site a stricat toata distractia. Cind am pus log-ul de 70cm pe 144MHz, sistemul a `sters' logul bun de 2m si l-a inlocuit cu cel de 70cm. Ba a mai si modificat frecventa in header ca sa fie 144MHz... E redundant sa trebuiasca sa alegi banda si pe site, dar si in header-ul logului (.edi). In fine... sint cam dezamagit, dar asta e.

  2. #52
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Salut

    Stiu ca nu se mai poate face nimic acum referitor la validare, dar nu asta e intentia mea
    Conform Regulamentului,

    Verificarea fișelor de concurs si afișarea rezultatelor provizorii: Se face in termen de 5 zile de la expirarea termenului de primire a acestora.

    Contestații: Eventualele contestații se vor trimite pe adresa: maraton@uus.ro și vor fi soluționate in termen de 2 zile de la expirarea termenului de afișare a rezultatelor provizorii
    .
    ...esti in termen.

    Azi constat in rezultate urmatoarea anomalie: logul de 2m a copiat orele de concurs de la legaturile din logul de 70cm.
    Deci logul de 144 are legaturile din logul de 432. Hai sa citim incaodata cum ai procedat la upload:

    Prima data am upload-at logul de 2m, apoi pe cel de 70cm.
    Teoretic de aici reiese ca ai uploadat un log de 144 si un log de 432. Ok!

    La al doilea am gresit pe pagina de incarcare a logului selectia benzii, deci am lasat tot 144 MHz.
    La al doilea, adica logul de 432 ai lasat tot 144. Aici este explicatia. Noi am primit doua loguri de 144, dintre care al doilea, in realitate, este pentru 432 MHz.

    Regula care se aplica atunci cind cineva urca mai multe loguri pentru aceeasi banda este: ultimul log incarcat este cel supus arbitrarii.
    In cazul tau, logul real de 432MHz a fost luat in calcul la banda 144 MHz si supus arbitrarii, pentru ca a fost ultimul.

    Cele relatate de tine sint adevarate, dar...nu este vina noastra.

    Azi constat in rezultate urmatoarea anomalie: logul de 2m a copiat orele de concurs de la legaturile din logul de 70cm. In ambele loguri am avut multe indicative comune, dar nu toate. Acele legaturi cu indicative care n-au avut corespondent in ambele loguri au fost eliminate complet din logul de 2m prezent pe site.
    Aceasta afirmatie este gresita. Logul de 144 (in realitate 432), de aici, este identic cu cel de 432, de aici. Singura exceptie este banda la cel de 144, unde ai ales gresit. Deci, tu ai doua loguri de 432 incarcate la 144 si 432. Nu este nicio procesare.

    Iata ce scriam azi, fara nicio legatura cu tine, in emailul cu anuntul la rezultate:
    Multe greseli din fisele de concurs se realizeaza dupa terminarea concursului, atunci cind se editeaza electronic fisa.
    O alta gresala des intilnita reprezita selectarea gresita a fisierului ce urmeaza a fi incarcat pe site. In general fisele
    care au data gresita, au fost selectate gresit la incarcare. Tot la aceasta categorie de eroare este si incarcarea
    fisei de concurs de la o banda, la alta banda.
    Trebuie acordata mai multa atentie acestor aspecte deoarece anuleaza complet toata activitatea desfasurata pe durata
    celor 6 ore de concurs.
    Incaodata: fara nicio legatura cu tine!

    Ne pare rau pentru cele intimplate. Sper sa raminem prieteni in continuare.

    73!
    Costi

  3. #53
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Quote Originally Posted by YO8SBR View Post
    Selectorul ala de banda de pe site a stricat toata distractia.
    Selectorul este foarte important. In toate fisele incarcate va apare numai PBand=144 MHz si nu PBand=2m, PBand=144-146 MHz, PBand=2meters, si alte traznai, pe care apoi trebuie sa le modifici manual inainte de arbitrare.

    Mai sus am scris amindoi in acelasi timp. 73!
    Last edited by yo7fws; 27-04-2021 at 08:20.

  4. #54
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    5
    Salutare si multumesc pentru explicatii! E ok. E clar ca s-a suprascris cu totul logul din cauza selectorului de banda de pe site. Eu am uploadat logul de 144 corect si nu banuiam ca-l mai pot strica in vreun fel. Din pacate la acea ora nu stiam cum functioneaza selectorul de banda si care e rostul lui. Ma gindeam ca are un rol de triere, dar nu-mi imaginam ca modifica efectiv log-ul.

    "In toate fisele incarcate va apare numai PBand=144 MHz si nu PBand=2m, PBand=144-146 MHz, PBand=2meters, si alte traznai, pe care apoi trebuie sa le modifici manual inainte de arbitrare."
    Legat de asta, la verificarea log-ului in sistem daca ai altceva scris la PBand in loc de 144 MHz sau 432 MHz esti avertizat astfel "PBand=2M <----- una din: 144 MHz, 432 MHz". Atentionarea asta elimina din schema banuiala ca selectorul de banda de pe pagina de incarcare are vreun rost. Eu dupa ce primesc aceasta atentionare imi modific logul si-l mai verific o data. Insa vad ca nu are nici o relevanta ce scriu acolo, de fapt, pentru ca de parametrul respectiv se ocupa selectorul de banda, care inlocuieste in log orice ar fi fost scris inainte.

    De obicei verific manual log-urile de 2 ori (nu-s nici mari, e drept), inclusiv data, ora, banda, indicativele, numerele seriale, tot. Si acum am facut la fel. Sint extrem de multe locuri unde se poate gresi, sistemul e complex si asta e cauza pentru care sint si foarte multe loguri eronate, dar situatia in sine e complexa si probabil simplificarea procedurilor e imposibila sau costisitoare.

    Cele bune!

    73!
    Bogdan

  5. #55
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Salut Bogdan

    Se poate discuta foarte mult pe principiul de incarcare a logului in pagina de incarcare. Solutia aleasa pe site este cea mai buna pentru noi.
    La sfirsitul perioadei de incarcare, fara sa intervenim in loguri, acestea se introduc direct in programul de arbitrare si gata clasamentul! Teoretic!
    Pagina aduce la o forma unica acele cimpuri necesare arbitrarii si care de obicei sint alterate in mod voluntar sau involuntar.
    Exemplu: daca nu s-ar selecta categoria SINGLE in pagina, fisele din Croatia ar avea categoria o litera: PSect=D.

    Trimiterea unui mesaj de atentionare, implica modificarea manuala de catre concurent a fisierului EDI, atunci cind nu este completat corect. Intrebare: cite persoane stiu sa modifice corect, manual, un fisier EDI?

    Sincer, daca toti concurentii si-ar verifica fisa de concurs in pagina de verificare, am avea mult mai putine fise cu zero puncte. La 432 MHz, luna aceasta, daca se verifica in pagina fisa, inainte de incarcare, am fi avut un singur concurent cu zero puncte in loc de patru.

    73!
    Costi

  6. #56
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    5
    Salutare! O idee/sugestie vis-a-vis de pagina de incarcare a logului: la sectiunile "Categoria de participare" si "Banda" sint din oficiu preselectate butoanele SINGLE, respectiv 144 MHz; daca acele butoane ar fi neselectate l-ar obliga pe cel care incarca log-ul sa faca o alegere constienta a categoriei si benzii, erorile de acest gen fiind - cel putin teoretic - mai greu de comis. Toate cele bune!

    73, Bogdan

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •