Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast
Results 41 to 50 of 56

Thread: Loguri primite

  1. #41
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Nu ai dreptate !
    Toate legaturile din fisa ta au fost luate in considerare si tratate conform Regulamentului.

    Daca faci referire strict la legaturile nule, acestea sint nule deoarece acestea nu sint confirmate. Nu este vina noastra ca un concurent din afara nu trimite fisa in YO.

    Analizeaza-ti traficul, vezi de unde vin cca 90% din puncte, schimbati strategia si pe viitor vei avea tot mai multe legaturi confirmate!

  2. #42
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    100
    "Recommendation CT08_C5_Rec29(Paper CT08_C5_29 Contest Logs Exchange) National VHF Managers or properly nominated Contest Committees should send the electronic contest log data entries from IARU R1 contests to a special web page to allow an exchange of logs for more accurate national evaluation". Asta pentru concursurile organizate in paralel. Exact cazul nostru. Si asta fac eu , chalange-ui Regulamentul. Asa cu este azi, a fost corect aplicat. Doar ca el este perfectionabil.
    Si nu o sa imi schimb strategia ( adica sa ma transform in operator email sau sau lucra cu dedicatie), pentru ca asta nu ajuta la devoltarea a nimic.
    Last edited by yo2lsp; 27-09-2019 at 10:49.

  3. #43
    Chestiunea ar fi simplă dacă toate concursurile care se desfășoară "īn paralel" (īn realitate sunt diferențe de start/end time) s-ar desfășura după aceleași reguli. Eventual dacă ar exista un site unic pe Europa unde toți contestmanii să uploadeze logurile. Dar nu e așa. Exemplu: perioada pānă la care se primesc logurile e diferită de la concurs la concurs: unii așteaptă 5, alții 7, alții 20 de zile...
    Și dacă ar funcționa instituția teoretică numită "Country VHF Manager", cei din țara cu concursul cu termen de 5 zile nu vor primi logurile de la cei din țara cu concursul cu termen de 20 zile īn timp util.

  4. #44
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    100
    Asta a fost o alta propunere pentru organiatori , refuzata de asemeni. Discutarea cu ceilalti organzatori pentru corelarea regulementelor si a perioadelor de desfasurare, respectiv arbitrare. Chiar daca s-ar lua si logurile disponibile la 5 zile dupa , ar fi un castig, pentru ca procentul acela de "no log" ar descreste.

  5. #45
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    100
    Si mai fac inca o data o oferta. Dupa publicarea rezultatelor, sa primesc logurile de la MARATON YO, si sa fac arbitrarea cu toate logurile ce le pot primi de la straini. Un clasament Open. Publicat oriunde...nu am o problema cu asta.

  6. #46
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Discutii sterile: recomandari IARU, Country VHF Manager, aliniere maratoane, accurate national evaluation.

    Maratoane sint de ani de zile si nu s-au aliniat niciodata. Fiecare maraton a fost 'mioritizat' dupa tara lui in parte. Stati ca venim noi, YO, acum, sa vedeti ce va facem!
    Haideti sa haidem!

    Miza acestor discutii nu este schimbul de loguri, dar hai sa ne prefacem impreuna ca este o mare problema.

  7. #47
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    100
    Si care este marea problema? Vrei sa creezi o falsa impresie si o terorie a conspiratiei, care nu exista!
    Pacat ca consideri Normalitatea , ceva steril (recomandari IARU, Country VHF Manager, aliniere maratoane, accurate national evaluation.)

  8. #48
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Edi, iata un raspuns din partea noastra:

    Echipa UUS.ro a luat la cunostinta de propunerea ta si va fi analizata cu seriozitate. Daca aceasta se va materializa, cel mai probabil va fi incepind cu anul 2020. In acest moment nu dispunem de suport organizatoric, tehnic si logistic ca sa implementam aceasta propunere.

    73!
    Costi YO7FWS

  9. #49
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    100
    Multumesc, e tot ce imi doream. Sper sa fi vorbit serios si sa nu fie doar un raspuns politic. Ma ofer sa va ajut cu orice in aceasta directie.
    73!

  10. #50
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    5
    Salutare! Nu stiu unde sa postez problema asta asa ca o fac aici. A aparut o eroare `invizibila' la upload-ul log-ului pentru Maraton UUS si vreau sa o semnalez. Stiu ca nu se mai poate face nimic acum referitor la validare, dar nu asta e intentia mea, ci ... poate pe viitor se va rezolva tehnic, desi pare destul de Sci-Fi ce am sa va relatez.

    Pentru etapa Aprilie 2021 am urcat 2 loguri, unul pentru 2m si altul pentru 70cm. Prima data am upload-at logul de 2m, apoi pe cel de 70cm. La al doilea am gresit pe pagina de incarcare a logului selectia benzii, deci am lasat tot 144 MHz. Mi-am dat seama de asta si am re-upload-at logul de 70cm cu selectia corecta a benzii, adica pe 432 MHz. Azi constat in rezultate urmatoarea anomalie: logul de 2m a copiat orele de concurs de la legaturile din logul de 70cm. In ambele loguri am avut multe indicative comune, dar nu toate. Acele legaturi cu indicative care n-au avut corespondent in ambele loguri au fost eliminate complet din logul de 2m prezent pe site. Mentionez ca la mine logurile arata corect, cu 6 legaturi in 2m si 5 legaturi in 70cm (am mai verificat acum o data si orele si celelalte informatii din logul local sint corecte, asa cum au plecat de la mine). Banuiesc ca la parsarea logurilor in sistemul de pe site-ul uus.ro s-a produs o busculada cind am facut incarcarea eronata cu al doilea log pe 144 MHz, desi trebuia sa fie pe 432 MHz (ma refer aici la acel 'radio button' de pe site numit "banda"; in log era corect trecuta banda, anterior upload-ului am facut si o verificare log pe site si a fost ok).

    Rezumat:
    a) am testat pe rind log-urile in sectiunea `verificare log', n-am primit vreo eroare;
    b) incarcat log de 2m cu selectorul de banda pe 144 MHz;
    c) incarcat log de 70cm cu selectorul de banda tot pe 144 MHz;
    d) incarcat log de 70cm cu selectorul de banda pe 432 MHz.

    Daca e nevoie de testat sint dispus sa repet incarcarea si de vazut ce se intimpla. Merci, toate cele bune!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •