Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast
Results 31 to 40 of 56

Thread: Loguri primite

  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    100
    @YO8SAO :
    1. Cand vorbesc de IARU ma refer la "Uniunea Internațională de Radio Amatori este o confederație internațională a organizațiilor naționale de radioamatori care permite un forum pentru probleme comune și reprezintă în mod colectiv probleme pentru Uniunea Internațională a Telecomunicațiilor" nu la concursul IARU. Ei au vechime si o suma de recomadari si best practice-uri, din care face si recomadarea care am postat-o.
    2.Nu ma intereseaza cine ce loc ocupa. Ce ma intereseaza este ca numarul legaturilor validate sa fie in proportie cat mai mare. Pentru ca doar asa poti avea acuratete...
    Exemplu (si ma voi referi strict la mine): La Memorial YO7VS, pe statistica YO , YO2LSP e pe locul 2 cu 18% din log validat. La concursul aflat in paralel (Iaru 2m), pe YO2LSP, va fi in cel mai fericit caz pe locul 6-7, sau poate nici nu prind top 10, pentru ca stiu si sunt constient ca sunt altii multi mai buni ca mine. ce valoare are acel loc 2?...pentru mine niciunul, pentru ca eu am fost nororos ca o proportie mai mare din cei cu care am lucrat sa fi trimis log. Pot eu sa consider mai bun ca YO3DDZ ? (stim ce setup are si ce legaturi face).. si el ocupa locul 3..., ti se pare acurat si corect rezultatul?
    Ca sa raspund ce leagtura are cu Maratonul... inca 60% din legaturi nu sunt validate datorita lipsei logurilor (date preluate de la organzatori).
    Ca si concluzie , e o greseala sa consideri ca este o problema de district, pentru ca asa cum ai spus, chiar si cu prezentul regulament, tot avem 3 statii YO2 fruntase. Este strict asa cum spune IARU "accurate national evaluation".

  2. #32
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    23
    @YO8SAO - Ce legatura are maratonul YO cu IARU?

    1. Cea mai importanta legatura cu IARU o reprezinta perioada desfasurarii maratonului, perioada care coincide cu majoritatea maratoanelor organizate in Europa (9A, S5, OK, OM, HA, SP etc). Toate aceste maratoane (denumite si Activities) sunt organizate/arbitrate dupa recomandarile IARU.
    2. Daca se doreste un maraton YO cu reguli mioritice (vezi refuzul organizatorilor YO legat de schimbul de loguri cu ceilalti organizatori straini combinat cu nevalidarea legaturilor pe motiv de "lipsa log") atunci ar fi nomal ca organizarea acestuia sa nu coincida cu celelalte maratoane.

    Propun pentru 2020 un maraton YO exclusiv pentru statii YO organizat in al 2-lea sau al 4-lea weekend din luna. Clasamentele rezultate astfel vor fi mult mai concludente, pentru ca toti participantii ar trimite logul la organizatori. Consider ca 2-3 ore/etapa ar fi suficiente pentru a lucra tot ce misca in YO
    Ce parere aveti, impacam si capra si varza?
    Last edited by yo2ea; 26-09-2019 at 15:07.

  3. #33
    Junior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    24
    @YO2EA Cred ca cei din YO2 ar putea incepe sa alinieze concursul de UUS din ograda lor, si anume "Zi plina de vara" organizat de un club afiliat FRR, care la randul lui e afiliat IARU, cu acte in regula sa zic asa, nu... pe baza de "perioada de desfasurare"! La acel concurs, asa cum spunea si organizatorul, nu s-a primit nici un log din afara YO. Cred ca alte comentarii sunt de prisos.

    @YO5PUV Observatia cu bandplan-ul e foarte buna, deci am gasit o legatura cu IARU..... Super! Legat de "recomandarea de lectura" cred ca este un pic cam devreme sa o faci....avand in vedere ca ai inceput activitatea de radioamatorism in 2019, asa cum ai scris pe qrz.com. Fara sa fiu rautacios ci doar sa ajut, in concursurile de UUS se foloseste de obicei polarizarea orizontala, asa ca in loc de verticala de pe masina, pe care ai folosit-o in etapa trecuta, poti incerca un yagi de la DK7ZB.

    @YO2LSP Sa revenim la districtul 2 , la punctul 1 iti pot recomanda sa recitesti ce am scris, nu vad nicaieri vreo referire la "concursul" IARU.

    Eu cred ca majoritatea participantilor in Maraton YO lucreaza in principal de placere si nu ca sa demonstreze cat de tari si performanti sunt ei, desigur, sunt si exceptii, dar nu e ceva neaparat rau. Pentru cei din urma exista competitii mai mari, unde isi pot arata valoarea, unde participa mult mai multi concurenti, si "acuratetea" e maxima. Ma uit la "Alpe Adria Contest" de exemplu, nu vad mare aglomeratie de statii YO pe acolo, nu vorbesc de locurile fruntase, ci de intregul clasament.... In IARU VHF am vazut anul asta cateva punctaje remarcabile ale colegilor din vest, felicitari! Dar nemultumirea persista si eu personal, ca simplu radioamator/participant (si) la activitatile din UUS, nu o inteleg. Legaturile neconfirmate de log, nu le ia nimeni acasa, exista in continuare, poti primi QSL, sunt valabile la numarul de tari, sunt bune pentru tot felul de diplome, etc. sunt deasemenea bune in clasamentele Activities Contest-urilor 9A, S5, samd.

    PS: avand in vedere avalansa de raspunsuri la intrebarile mele, fac precizarea ca eu sunt doar un simplu radioamator, nu fac parte din vreun club sau grup care organizeaza concursuri

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    100
    Din pacate sunt multi deja "sictiriti" si nu mai vor sa scrie HI. Nu e si cazul meu.
    Legatura cu IARU a explicat-o mult mai bine YO2EA. Si daca in YO se lucreaza de placere, propun sa renuntam la clasament HI, publicam doar participantii si premiem numarul de participari (prezente). Cine si ce legaturi face, ce mai conteaza...
    Tristetea maxima, ca la un Maraton YO, esti mai prost tratat (a se citi loguri neluate in considerare) decat oriunde in alta parte (tu fiind participant YO). Normal ca ramanem atunci atarnati de alte competitii...

  5. #35
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    23
    Chiar nu inteleg ce legatura are concursul "Zi plina de vara" cu maratonul YO. Ca fapt divers, acest concurs nu este organizat de "cei din YO2" ci strict de YO2KBQ. Numarul de loguri primit de la statiile straine este direct proportional cu reclama (internationala) care s-a facut pentru acest concurs. Cel mai tare este clasamentul de la 1296MHz unde YO2LAM a castigat locul 1 avand zero puncte

    Legaturile neconfirmate de log, nu le ia nimeni acasa, exista in continuare, poti primi QSL, sunt valabile la numarul de tari, sunt bune pentru tot felul de diplome, etc
    Cred ca avem o intelegere diferita a notiunii de concurs. Daca intentia este sa faci legaturi pentru QSL-uri, pentru numarul de tari, pentru tot felul de diplome etc poti sa le faci oricand, fara sa participi la vreun concurs anume. De fapt este mult mai indicat sa-ti atingi scopul (amintit mai sus) in afara concursurilor din mai multe motive:
    - nu este QRM;
    - ai mult timp pt QSO-ul dorit;
    - corespondentul tau are de asemenea timp suficient si un Rx linistit;
    - nu incurci participantii la concurs.


    Maratonul YO nu are o legatura directa cu organizatia numita IARU. Daca organizatorii maratonului YO au decis sa suprapuna maratonul peste celelalte maratoane organizate/arbitrate dupa recomandarile IARU, atunci de ce nu se respecta aceste recomandari si la noi?

    Vrem reguli diferite de recomandarile IARU? Foarte bine! Trebuie doar sa mutam maratonul YO in alt weekend, avand un regulament mulat dupa specificul activitatii UUS din YO.
    Last edited by yo2ea; 26-09-2019 at 17:09.

  6. #36
    Junior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by yo2ea View Post
    Chiar nu inteleg ce legatura are concursul "Zi plina de vara" cu maratonul YO. Ca fapt divers, acest concurs nu este organizat de "cei din YO2" ci strict de YO2KBQ. Numarul de loguri primit de la statiile straine este direct proportional cu reclama (internationala) care s-a facut pentru acest concurs.
    Pai cum, nu s-au cerut logurile de la Managerii VHF din tarile vecine, asa cum recomanda IARU? Eu asa credeam ca civilizat, si corect fata de participanti.

  7. #37
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Quote Originally Posted by yo2lsp View Post
    Tristetea maxima, ca la un Maraton YO, esti mai prost tratat (a se citi loguri neluate in considerare) decat oriunde in alta parte (tu fiind participant YO).
    Poti sa dai un singur exemplu de log neluat in considerare?

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    100
    @YO8SAO, stai linistit ca nu numai ei nu fac asta, nici cei de la YO7VS sau Cupa Napoca. Si ma bucur ca esti de acord ca asa este civilizat . Ideea e sa ne aliniem cu W Europei si cu vecinii nostri cu mai multa experienta in materie de contest.
    @YO7FWS, Scuze, din greseala am scris log-uri, e vorba de QSO-uri. (a se citi QSO-uri neluate in considerare). Am incercat sa editez dar nu se mai poate. Daca ai drept de admin , te rog sa faci tu corectia. Nu vreau sa induc pe nimeni in eroare.

  9. #39
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    [QUOTE=yo2lsp;1491]@YO7FWS, Scuze, din greseala am scris log-uri, e vorba de QSO-uri. (a se citi QSO-uri neluate in considerare)./QUOTE]

    Scuzele nu sint acceptate atit timp cit afirmatiile tale sint calomnioase. Arunci cu noroi in noi si apoi iti ceri scuze: din greseala! Asumati afirmatiile sau fi responsabil atunci cind scrii.

    Quote Originally Posted by yo2lsp View Post
    Tristetea maxima, ca la un Maraton YO, esti mai prost tratat (a se citi QSO-uri neluate in considerare) decat oriunde in alta parte (tu fiind participant YO).
    Poti sa dai un singur exemplu de QSO neluat in considerare?

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    100
    http://maraton.uus.ro/rezultate/2019...44/YO2LSP.html

    50% din QSO-uri sunt neluate in considerare, mai mult decat 1.

    Si cu asta cred ca am terminat. Nu caut sa aduc jigniri nimanui, doresc progres pt YO. Si prin faptul ca mi-am cerut scuze, inseamana ca mi-am asumat greseala. Nu le vrei, sa fii sanatos.
    O initiativa buna se duce in o directie gresita.
    Dar din fericire a trecut timpurile ideii unice si a lipsei de opozitie. Si a momentul actual eu am argumentul unei recomadari IARU.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •