@YO8SAO :
1. Cand vorbesc de IARU ma refer la "Uniunea Internațională de Radio Amatori este o confederație internațională a organizațiilor naționale de radioamatori care permite un forum pentru probleme comune și reprezintă īn mod colectiv probleme pentru Uniunea Internațională a Telecomunicațiilor" nu la concursul IARU. Ei au vechime si o suma de recomadari si best practice-uri, din care face si recomadarea care am postat-o.
2.Nu ma intereseaza cine ce loc ocupa. Ce ma intereseaza este ca numarul legaturilor validate sa fie in proportie cat mai mare. Pentru ca doar asa poti avea acuratete...
Exemplu (si ma voi referi strict la mine): La Memorial YO7VS, pe statistica YO , YO2LSP e pe locul 2 cu 18% din log validat. La concursul aflat in paralel (Iaru 2m), pe YO2LSP, va fi in cel mai fericit caz pe locul 6-7, sau poate nici nu prind top 10, pentru ca stiu si sunt constient ca sunt altii multi mai buni ca mine. ce valoare are acel loc 2?...pentru mine niciunul, pentru ca eu am fost nororos ca o proportie mai mare din cei cu care am lucrat sa fi trimis log. Pot eu sa consider mai bun ca YO3DDZ ? (stim ce setup are si ce legaturi face).. si el ocupa locul 3..., ti se pare acurat si corect rezultatul?
Ca sa raspund ce leagtura are cu Maratonul... inca 60% din legaturi nu sunt validate datorita lipsei logurilor (date preluate de la organzatori).
Ca si concluzie , e o greseala sa consideri ca este o problema de district, pentru ca asa cum ai spus, chiar si cu prezentul regulament, tot avem 3 statii YO2 fruntase. Este strict asa cum spune IARU "accurate national evaluation".