Results 1 to 10 of 56

Thread: Loguri primite

Threaded View

  1. #11
    Administrator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    KN44FD CT
    Posts
    264
    Quote Originally Posted by yo2lsp View Post

    Nu judecam aici cum corecteaza echipa din 9A, si nu asta este neaparat exemplul.

    Ba eu cred ca este un exemplu destul de bun , vorbind la concret nu pre presupuneri


    Quote Originally Posted by yo2lsp View Post

    Se poate face verificare "bob cu bob", total de acord, sugestia era doar ca organizatorii sa faca schimb de loguri, concursul fiind unul regional, pus ma gandesc cu intentie in paralel cu cele ale vecinilor. Orice radioamator are un dram de "nationalism " in el, si participa in mod constant pentru tara sa. Acolo trimite in mod constant log si poate la inca 2-3 .
    Schimbul de llog-uri intre organzatori nu face decat sa duca la o verificare "bob cu bob" a cat mai multor QSO-uri, asa cum ar fi corect...
    Sistemul este cat se poate de inechitabil ,si anume cine poata garanta adunarea tuturor logurilor vehiculate dupa concurs. Si un singur log daca nu este recuperat cineva o sa fie dezavantajat . Sa zicem ca luam logurile din HA, 9A ce facem cu cei care au lucrat S5 DL SP etc si nu se pot aduna de la organizatori ( N motive , date diferite pentru perioada de primirea logurilor ). Mergem mai departe , din N motive nu vin logurile din HA dupa un timp si vin doar cele din 9A deci vor fi avantajati cei care se regasec in logurile din 9A ..... si tot asa totul devine o loterie.

    [/QUOTE]

    Quote Originally Posted by yo2lsp View Post


    MA voi rezuma la doar 2 intrebari:
    1, Ca organzatori, cum va propuneti sa scadeti numarul QSO-urilor anulate prin lipsa log?
    2. Sa presupunem ca tu ai fi locat in KN05 -KN06. Care ar fi strategia ta de concurs?
    1. Normal ca NU , dar eu sper sa intelegem cat mai multi , nu vom imbunatati schimba ceva fara implicarea tuturor , mai ales cu promovarea . Sa ajungem ca si statiile din vecinatataea YO sa stie ca existam si avem unde sa preluam logurile ...sa devina ceva default pt ei, ca exista o activitatea in YO .

    2. Legat de strategie aici nu vreau sa dezvolt prea mult ( prefer sa avem un topic separat pe aceasta tema )

    - Pentru cine doreste si tinteste sus sa analizeze logurile cei clasati in partea superioara si o analiza al celor care lucreaza si nu trimit logul ....
    - Cine doreste sa lucreze si lucreaza din placere ( sa isi verifice echipamentul antenele , locatia etc) lucreaza orice ( aici ma incadrez si eu )
    Last edited by YO4FYQ; 18-05-2019 at 12:28.
    73, Claudiu
    YO4FYQ / KN44FD
    Valu lui Traian - CT

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •