Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 21 to 30 of 56

Thread: Loguri primite

  1. #21
    Administrator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    KN44FD CT
    Posts
    264
    Quote Originally Posted by yo2lsp View Post

    Nu judecam aici cum corecteaza echipa din 9A, si nu asta este neaparat exemplul.

    Ba eu cred ca este un exemplu destul de bun , vorbind la concret nu pre presupuneri


    Quote Originally Posted by yo2lsp View Post

    Se poate face verificare "bob cu bob", total de acord, sugestia era doar ca organizatorii sa faca schimb de loguri, concursul fiind unul regional, pus ma gandesc cu intentie in paralel cu cele ale vecinilor. Orice radioamator are un dram de "nationalism " in el, si participa in mod constant pentru tara sa. Acolo trimite in mod constant log si poate la inca 2-3 .
    Schimbul de llog-uri intre organzatori nu face decat sa duca la o verificare "bob cu bob" a cat mai multor QSO-uri, asa cum ar fi corect...
    Sistemul este cat se poate de inechitabil ,si anume cine poata garanta adunarea tuturor logurilor vehiculate dupa concurs. Si un singur log daca nu este recuperat cineva o sa fie dezavantajat . Sa zicem ca luam logurile din HA, 9A ce facem cu cei care au lucrat S5 DL SP etc si nu se pot aduna de la organizatori ( N motive , date diferite pentru perioada de primirea logurilor ). Mergem mai departe , din N motive nu vin logurile din HA dupa un timp si vin doar cele din 9A deci vor fi avantajati cei care se regasec in logurile din 9A ..... si tot asa totul devine o loterie.

    [/QUOTE]

    Quote Originally Posted by yo2lsp View Post


    MA voi rezuma la doar 2 intrebari:
    1, Ca organzatori, cum va propuneti sa scadeti numarul QSO-urilor anulate prin lipsa log?
    2. Sa presupunem ca tu ai fi locat in KN05 -KN06. Care ar fi strategia ta de concurs?
    1. Normal ca NU , dar eu sper sa intelegem cat mai multi , nu vom imbunatati schimba ceva fara implicarea tuturor , mai ales cu promovarea . Sa ajungem ca si statiile din vecinatataea YO sa stie ca existam si avem unde sa preluam logurile ...sa devina ceva default pt ei, ca exista o activitatea in YO .

    2. Legat de strategie aici nu vreau sa dezvolt prea mult ( prefer sa avem un topic separat pe aceasta tema )

    - Pentru cine doreste si tinteste sus sa analizeze logurile cei clasati in partea superioara si o analiza al celor care lucreaza si nu trimit logul ....
    - Cine doreste sa lucreze si lucreaza din placere ( sa isi verifice echipamentul antenele , locatia etc) lucreaza orice ( aici ma incadrez si eu )
    Last edited by YO4FYQ; 18-05-2019 at 13:28.
    73, Claudiu
    YO4FYQ / KN44FD
    Valu lui Traian - CT

  2. #22
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    100
    In 2008 a avut loc Conferinta IARU Reg 1 de la Cavtat , Croatia. In minuta publicata pe site- ul IARU (https://www.rsq-info.net/wp-content/...mendations.pdf) , se regaseste recomandarea CT08_C5_Rec29:
    "Recommendation CT08_C5_Rec29(Paper CT08_C5_29 Contest Logs Exchange) National VHF Managers or properly nominated Contest Committees should send the electronic contest log data entries from IARU R1 contests to a special web page to allow an exchange of logs for more accurate national evaluation".

    E doar o recomadare...

  3. #23
    Doar acum am văzut (și citit acest topic).

    My two cents:

    Quote Originally Posted by yo7fws View Post
    O diploma UUS.ro, pentru legaturi mai mari de 1000 km, tropo. Nu EME, MS, ES. Cum vi se pare ideea?
    Costi YO7FWS
    Dacă e pentru stații din YO, mi se pare o idee excelentă.
    Īn cazul īn care nu au fost astfel de legături īn cursul anului, o diplomă (la final de an) pentru cea mai lungă legătură efectuată īn cadrul Maratonului īn cursul anului.

    -----------------------------------------
    Originally Posted by yo2lsp
    Ca organzatori, cum va propuneti sa scadeti numarul QSO-urilor anulate prin lipsa log?

    Originally Posted by yo7fws
    Dupa cum observati aria legaturilor YO cu statii straine se mareste de la etapa la etapa. Incet-incet acestea s-au invatat cu prezenta noastra in frecventa si mai mult decit atit au inceput sa trimita fisele lor de concurs, confirmind legaturi foarte valoroase.
    Va rugam sa trimiteti fisele de concurs si la organizatorii din aceste tari. Cu cit trimitem mai multe fise de concurs cu atit devenim mai cunoscuti si pe viitor mai cautati prin radio. Chiar daca nu aveti o legatura cu o statie din tara respectiva, sigur un corespondent din lista voastra are si acesta poate avea de cistigat acolo. Numai daca trimitem fisele noastre, vom primii fise lor cit mai multe pe viitor.
    -----------------------------------------

    Aici eu aș mai avea o propunere:

    La finalul fiecărei etape, după ce se dau rezultatele, se pot vedea care sunt stațiile care apar īn loguri, dar nu au trimis log.
    Se poate face o listă cu adresele de e-mail ale acestor stații. (Căutare pe qrz.com de ex. Știu, e un pic de muncă aici).
    Se poate trimite un e-mail la această listă cu destinatarii mascați (similar cu e-mailul pe care l-am primit anunțānd rezultatele) cu un conținut de genul:

    Dear Friends,

    You are receiving this e-mail because you appear on the log of one of the stations that participated in <xxxx contest> on <contest date>.
    Our next contest will take place on <date of next contest>.
    The contest rules are available at <contest rules address>.

    You are warmly invited to participate and send your log.
    <adresa de contact organizator Maraton YO>

    Sau ceva de genul.
    Deci nu o vānătoare de confirmări, ci o reclamă (țintită) pentru etapa viitoare.
    Cred că (īn timp) asta ar putea crește numărul stațiilor care trimit log.

    73! Emil

  4. #24
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Quote Originally Posted by yo5puv View Post
    Aici eu aș mai avea o propunere:

    La finalul fiecărei etape, după ce se dau rezultatele, se pot vedea care sunt stațiile care apar īn loguri, dar nu au trimis log.
    Se poate face o listă cu adresele de e-mail ale acestor stații. (Căutare pe qrz.com de ex. Știu, e un pic de muncă aici).
    Se poate trimite un e-mail la această listă cu destinatarii mascați (similar cu e-mailul pe care l-am primit anunțānd rezultatele) cu un conținut de genul:...

    73! Emil
    Si atunci Managerul national VHF ce rol mai are? Am inteles ca avem si noi unul...

    yo8rhm
    Mugurel
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  5. #25
    "Managerul national VHF"??

    Vă referiți la președintele comisiei centrale de UUS din FRR?

    Ce legătură are cu Maratonul YO, un efort al voluntarilor uus.ro? http://forum.uus.ro/showthread.php?293-Uus-ro

  6. #26
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    100
    YO5PUV, Managerul National VHF, este o alta functiunie decat Presedintele comisiei centrale de UUS. Toate federatiile membre IARU au aceasta functiune. Este si la noi cu "numele", YO9XC. Exista si un manual de bune practici in VHF pe site-ul IARU "VHF Handbook", iar una din sarcinile acestui Manager National este sa puna la dispozitia organizatorilor de concursuri in VHF, logurile de la concursurile internationale desfasurate in paralel , pentru o mai mare acuratete in corectarea logului ",, exchange of logs for more accurate national evaluation"."

  7. #27
    @yo2lsp: Am īnțeles! Mulțumesc pentru precizări!
    Și faptul că "Managerul national VHF" = YO9XC este o informație actuală sau nu? Dānsul știe?

  8. #28
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    100
    Asta nu stiu, dar banuiesc ca ar trebuie sa stie Presedintele Comisiei de UUS (de la el stiu de YO9XC, mi-a dat link pe pagina de la IARU)

  9. #29
    Junior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    24
    1. Eu am o nedumerire, pana la urma ce are a face Maraton-ul YO VHF-UHF cu .... IARU?
    2. Daca analizati rezultatele de la etapa din septembrie, puteti observa ca din primele 4 statii romanesti (la SINGLE), 3 sunt din YO2.....

  10. #30
    1. Nu e un concurs organizat de IARU, dar totuși are a face. Fie și numai pentru linia asta din regulament:
    "Frecvențe: Competiția are loc īn benzile 144 MHz si 432 MHz, īn conformitate cu planul IARU Regiunea I."
    Īn afară de bandplan, manualul IARU pt VHF e o lectură foarte utilă.

    2. Avantajul locației. Dacă ești īn vestul YO ai cu cine lucra: 9A, OK, OM se lucrează mai ușor din YO2 decāt din YO8. Din UR/UT parcă a lucrat doar o stație īn concurs. Ia să atragem 20 de stații UR īn concurs. Se va mai echilibra balanța. Cine știe rusește pentru a posta o reclamă la Maratonul YO pe site-urile cluburilor vecinilor de la NE?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •