Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 56

Thread: Loguri primite

  1. #11
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Quote Originally Posted by yo2lsp View Post
    Ma indoiesc ca un SP care trimite el log de bunavoie , se astepta sa castige un concurs din YO,pentru asta el trimite in concursul lui local.
    In schimb statii YO, pierd mai mult de 50% la suta din legaturi, si asta este echitabil....
    Era doar o sugestie de imbunatatire, in care continuu sa cred, daca vrem sa ne dezvoltam si sa nu enclavizam concursul.
    La final voi sunteti organizatorii care stabiliti regulile si asta e regulamentul... noi nu avem decat sa il respectam, si sa ne multumim cu ideea ca punctele pierdute in YO, sunt recunoscute in 9A .
    73!
    Salut

    Clasament 2018

    Locul 4 categoria MULTI: SP6KEP ... prezent 6 etape
    Locul 66 categoria SINGLE: SP6LUV ... prezent 2 etape
    Locul 86 categoria SINGLE: SP8MRD... prezent 1 etapa
    Checklog: SP9RQH ...o etapa

    Din 2 categorii a 2 benzi si a cite 3 locuri, primele, in total 12, cite statii YO, au cistigat concursul?
    6 statii YO, jumatate. Cealata jumatate sint statii straine care au inteles ca au o sansa sa cistige un concurs.... fara schimb de loguri si din care unele au si cite doua, trei etape lipsa.

    Dar nu asta conteaza. Si nici cea cu regulamentul... puteam sa il invoc de la inceput. Maratonul este un concurs care evolueaza continuu. Cu toti dorim sa il modernizam. Dar nu se poate face brusc, doar pas cu pas si de la an la an. De aceea am ales sa dialogam. Problema este ca eu pun niste intrebari, am niste nelamuriri si nimeni nu-mi raspunde. Se invoca doar solutia: schimb de loguri.

    Apropos de cele discutate aici? Spune-mi, prin schimbul de loguri, sint favorizati toti concurentii din YO sau numai unii? Este favorabil acest schimb tuturor?

    Salutari!
    Costi YO7FWS
    Last edited by yo7fws; 09-05-2019 at 16:28.

  2. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    100
    Sunt convins ca este favorabil tuturor.
    SP6LUV si SP6KEP, au trimis log pentru ca timp de 3 luuni i-am rugat sa trimita si la noi sa nu pierd punctele. Normal ca si eu am trimis la contestul lor. SP6KEP, ne cauta etapa de etapa, nu mai are nevoie de email.
    Sunt statii si din YO7, YO3, YO5 care lucreaza mult spre W sau S si pierd puncte. Sunt convins ca si din YO8 se lucreaza catre N si pierde puncte.
    Daca consideri ca este o frustrare personala, te inseli. Asa cum am declarat in primul post , particip de fun si fara pretentii de campion HI. Competitia mea este cu mine, pentru un Odx mai bun, pentru DXCC si altele.
    Nu stiu care sunt intrebarile punctuale la care nu s-a raspuns.Am propusa si solutia de arbitratre de la 9A, nu am spus doar despre schimbul de loguri.
    Ca sa inchid subiectul, ca deja e o discutie ce nu duce spre o chestie pozitiva (asa cum intentionam):
    1.Respect decizia organizatorilor si regulamentul.
    2.Nu voi mai trimite email-uri pentru recuperare log-uri. A fost un test pentru a demonstra ceva.
    3. Nu voi continua acest post, daca exista interes pentru e, sa continue altii. Eu am incheiat. Discutam de antene sau ES , ca vine sezonul...

    73!
    YO2LSP.

  3. #13
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Imi pare rau ca te retragi, imi doresc sa consideri dialogul nostru public ca fiind un schimb de idei si absolut nimic personal.
    Confirm, am fost pe faza, am primit fise de concurs de la statii straine, care erau rugate sau indemnate sa participe si sa confirme legaturile cu YO. Si nu esti singurul.

    Ce inseamna schimb de loguri? Umflarea unor scoruri, fara participarea directa in concursul nostru.
    Favorizeaza pe cineva? YO sau non YO? Nu raspund. Va las pe voi sa hotaritii. Incerc sa rezolv asta prin urmatorul aspect. Voi considera din start ca toate legaturile ca fiind corecte, fara greseli de orice fel. Legaturi valide. Fac schimb de loguri si confirm toate legaturile tuturor concurentilor. Niciunui concurent nu i se anuleaaza nimic. Si facem clasamentul. Dupa scorul declarat CToSc. Daca nu i se anuleaza nimic, si este corect calculat, acesta este scorul realizat pe baza legaturilor din concurs.
    Am scos din clasament, o singura statie care avea CToSc calculat gresit.
    Priviti in atasament cum ar arata 'aproximativ' Clasamentul pentru etapa din Aprilie 2019 in urma schimbului de loguri. Concluziile le trageti voi.

    https://drive.google.com/open?id=1r3...zYQpVix_WLqcg4
    http://maraton.uus.ro/rezultate/2019...Clasament.html

    Salutari!
    Costi

  4. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    100
    Ma faci sa revin ,HI.
    Prin acest exercitiu m-ai ajutat doar sa arat ca interesul chiar nu era al meu . din locul 7 am coborat pe 9 , ceea ce este f corect. Cam asa functioneaza si 9A, si daca ne uitam in comparatie, clasamentele incep sa se alinieze:
    9A:
    Nr. Call

    1. *S56P
    2. *HA8IH
    3. *YU1LA
    4. *OK2IWU
    5. *HA1VQ
    6. *9A2DM
    7. *YO2BBT
    8. *YT3N
    9. *LZ2ZY
    10. *YO2LAM

    Daca selectezi si doar YO, incepe sa se vada cam acelasi clasament. La fel si la 432. Diferenta este ca 9A mai face o separare si pe criteriu de putere. Si Da, si a ei prima statie 9A , este doar pe locul 5.

    Eu inteleg unde vrei sa ajungi, adica ca incerc sa creez un avantaj statiilor din W, eu spun ca nu e chiar asa..., mai ales ca toate statiile din W fac un efort constant si incerca etapa de etapa sa lucreze ODX-ul "national" pt noi - YO4FYQ, care la fina il avantajeaza pe el HI. Dar la fel daca te uiti in simularea facuta de tine, cele mai multe puncte anulate prin metoda actuala de arbitraj , le au statiile din W. Si punctajul lor nu e "ümflat" , e real.
    Care este solutia atunci? Sa stam doar cu antenele spre E? facem cateva zeci de legaturi si tot timpul cam aceleasi? Sau pandim un tropo exceptional, un ES ceva ce poate face diferenta? In we trecut YO2YA de la rasia montana a reusit un ODX de 921 km (aprox) un tropo frumos cu o statie din Italia. si alte statii din YO au lucrat italieni, a fost o prapagare buna peste Adriatica. dacaasta se va intampla in cadrul concursului, te vei bucura de legatura, dar nu si de puncte...
    Aceleasi discutii le aveam cu regretatul Vasile Ciobanita cand venea la Simpozionul de la Buzias. In o discutie avuta despre acest subiect zicea de pre internationalul de UUS al YO - "Da asa ar fi corect, sa luam in considerare si logurile vecinilor, dar in momentul ala , nici o statie YO nu va mai castiga campionatul".

    Vad ca lumea evita sa se implice in acest schimb de idei. Daca vrei sa continuam dezbaterea , propun daca e posibil sa faci u poll- un sondaj cu vot deschis o saptamana. Daca nu vor sa contribuie cu o idee, poate macar voteaza.

    73!
    YO2LSP.

  5. #15
    Salutare prieteni!
    Imi dau si eu cu parerea... Undeva mai sus YO2LSP spune:
    "Ar exista si a treia varianta de arbitrare in care verificarea cross se face la tot ce se primeste, unde nu este log , se considera corecta by default si se acorda punctele.- asa se intampla la marea majoritate a contest-urilor OPEN de UUS din EU.
    Nu cred ca vor incerca multi fraudarea introducand leg false, la final concuram de fun, un hobby si o distractie."
    Sa se faca arbitrarea pe varianta asta, dar sa se incerce din partea arbitrilor verificarea pe cit posibil,dupa expirarea perioadei de introducere loguri, a veridicitatii legaturilor unde nu se primeste log.In cazul in care se constata ca au fost introduse din "burta" mai mult de 3 legaturi, de ex, sportivul sa fie descalificat si facut "de ocara" .HI HI! Hai poate o legatura se intimpla sa nu fie finalizata din varii motive, hai doua, dar mai mult e deja intentie.
    E doar o parere !
    P.S. ODX-ul meu de la contestul din Mai a fost de 953km.
    73!
    YO2YA

  6. #16
    Administrator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    KN44FD CT
    Posts
    264
    .



    Dragi colegi ,

    Sincer ma bucur pentru un astfel de topic . Asta demonstreaza ca nu suntem de partea multimii tacute .

    O sa fiu cat mai exact si la subiect pentru a nu extinde pe teme colaterale.

    Pentru a argumenta cele de mai jos sa nu uitam ca am incerca pe cat posibil sa promovam maratonul , regulamentul tradus cu ajutor unor colegi saritori in 8 limbi din jurul YO
    si transparenta totala pentru ca fiecare sa se auto corecteze ,,,etc

    Principiul de la care am plecat a fost verificare bob cu bob cum se spune .

    Voi veni cu un exempliu gasit asa la repezeala .

    Vom face o analiza pe o fisa de concurs analizata in YO si 9A pentru a intelege motivul :

    Vom lua fisa lui YO2LAM de la etapa din 21.04.2019 ( Bata cu scuze aici am gasit la repezeala....)


    http://maraton.uus.ro/rezultate/2019...44/YO2LAM.html

    legatura din log :

    190421 1031 YQ5F 1 59 039 59 007 KN25HX

    In YO nevalidata motivul fiind serialul gresit : 036 vs 039

    Acest lucru reiese din linii verificate in oglinda :


    YO2LAM KN05PS 190421 1031 1 YQ5F 59 039 59 007 KN25HX 259
    YQ5F KN25HX 190421 1031 1 YO2LAM 59 007 59 036 KN05PS 259 serial

    http://maraton.uus.ro/rezultate/2019.../_Bad_QSO.html


    Asta este in YO acum ne mutam la cei din 9A.


    Natrag - Contest 21.04.2019.

    Error log:
    Station:
    Band:

    21.04.2019.
    YO2LAM
    145 MHz

    BR. Call Sent_QSO Error Ok Lost points
    1. YO6PEG 038 WRONG Call YO6PEG Admin OK YO6PEG/P - 0 A
    --------------------------------------------------
    Sum of lost points: - 0
    Claimed score: 15435 Errors: 0%
    Cc score: 15448 Errors: 0%
    Total qso's: 44 log's: (31) 70.45%

    --------------------------------------------------
    Total cross check score: 15448

    De aici reiese : YO6PEG in logul lui YO2LAM iar Adminul il valideaza ca fiind YO6PEG/P ??????

    Total qso's: 44 log's : (31) 70.45% din toata fisa lui YO2LAM (44 qso ) cei din 9A au avut 31 loguri din cele 44 in care legaturile le valideaza inclusiv pe a lui YO6PEG/P(unde au validat din pix) si declara ca un procentaj de 100% din cele primite dupa care aplica procentajul la toate cele 44, numai ca in cele care nu au cu ce sa verifice fisa lui YQ5F unde serialul este gresit .

    Deci unde mai este corectitudinea cu declararea scorului 100% ca find OK cu 2 legaturi gresite ?

    Sper ca am putut da un exemlu la concret nu presupuneri .
    Last edited by YO4FYQ; 12-05-2019 at 08:43.
    73, Claudiu
    YO4FYQ / KN44FD
    Valu lui Traian - CT

  7. #17
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    100
    Salut Claudiu,

    Nu judecam aici cum corecteaza echipa din 9A, si nu asta este neaparat exemplul.
    Se poate face verificare "bob cu bob", total de acord, sugestia era doar ca organizatorii sa faca schimb de loguri, concursul fiind unul regional, pus ma gandesc cu intentie in paralel cu cele ale vecinilor. Orice radioamator are un dram de "nationalism " in el, si participa in mod constant pentru tara sa. Acolo trimite in mod constant log si poate la inca 2-3 .
    Schimbul de llog-uri intre organzatori nu face decat sa duca la o verificare "bob cu bob" a cat mai multor QSO-uri, asa cum ar fi corect...

    MA voi rezuma la doar 2 intrebari:
    1, Ca organzatori, cum va propuneti sa scadeti numarul QSO-urilor anulate prin lipsa log?
    2. Sa presupunem ca tu ai fi locat in KN05 -KN06. Care ar fi strategia ta de concurs?

    73!
    YO2LSP.

  8. #18
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Quote Originally Posted by YO2YA View Post
    Salutare prieteni!
    Imi dau si eu cu parerea... Undeva mai sus YO2LSP spune:
    "Ar exista si a treia varianta de arbitrare in care verificarea cross se face la tot ce se primeste, unde nu este log , se considera corecta by default si se acorda punctele.- asa se intampla la marea majoritate a contest-urilor OPEN de UUS din EU.
    Nu cred ca vor incerca multi fraudarea introducand leg false, la final concuram de fun, un hobby si o distractie."
    Sa se faca arbitrarea pe varianta asta, dar sa se incerce din partea arbitrilor verificarea pe cit posibil,dupa expirarea perioadei de introducere loguri, a veridicitatii legaturilor unde nu se primeste log.In cazul in care se constata ca au fost introduse din "burta" mai mult de 3 legaturi, de ex, sportivul sa fie descalificat si facut "de ocara" .HI HI! Hai poate o legatura se intimpla sa nu fie finalizata din varii motive, hai doua, dar mai mult e deja intentie.
    E doar o parere !
    P.S. ODX-ul meu de la contestul din Mai a fost de 953km.
    73!
    YO2YA
    Salut

    Procedeul descris mai sus il folosim si noi. Arbitram toate legaturile, iar la cele lipsa log, comparativ cu vecinii nostrii, noi le anulam. HI!

    Prieteni, hai sa fim seriosi, statiilor care au trimis log si au receptionat gresit indicativul, serialul sau qth-ul coespondentului, le anulez legatururile, iar la alte statii, pentru ca nu am dupa ce sa verific, sa le validez din oficiu legaturile? Nu este o solutie, este o improvizatie.

    Felicitari pentru ODX. Aproape 1000 Km.
    Cineva m-a provocat sa fac o legatura la 1000 Km. Am acceptat, si nu prin MS, EME, ES, ci tropo, poate avion. Mi se pare un motiv bun sa incerc aceasta performanta pentru mine. De aici mi-a venit o idee, poate o materializez. O diploma UUS.ro, pentru legaturi mai mari de 1000 km, tropo. Nu EME, MS, ES. Cum vi se pare ideea?

    Salutari!
    Costi YO7FWS

  9. #19
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Quote Originally Posted by yo2lsp View Post
    1, Ca organzatori, cum va propuneti sa scadeti numarul QSO-urilor anulate prin lipsa log?
    2. Sa presupunem ca tu ai fi locat in KN05 -KN06. Care ar fi strategia ta de concurs?
    1.
    Quote Originally Posted by yo7fws View Post
    Dupa cum observati aria legaturilor YO cu statii straine se mareste de la etapa la etapa. Incet-incet acestea s-au invatat cu prezenta noastra in frecventa si mai mult decit atit au inceput sa trimita fisele lor de concurs, confirmind legaturi foarte valoroase.
    Va rugam sa trimiteti fisele de concurs si la organizatorii din aceste tari. Cu cit trimitem mai multe fise de concurs cu atit devenim mai cunoscuti si pe viitor mai cautati prin radio. Chiar daca nu aveti o legatura cu o statie din tara respectiva, sigur un corespondent din lista voastra are si acesta poate avea de cistigat acolo. Numai daca trimitem fisele noastre, vom primii fise lor cit mai multe pe viitor.
    2. As lucra cit mai multe statii care trimit fise de concurs in Maraton YO. As incerca sa conving statiile straine cu care lucrez sa trimita fise in YO. As incerca sa fac tot ce este posibil ca sa imi confirm SINGUR cite mai multe legaturi radio. As analiza strategia, traficul, ponderea punctelor statiilor care au cistigat un loc fruntas in Maraton YO.

    Anul trecut YO2EA a participat daca imi aduc aminte in ultimele trei etape. Pe toate le-a cistigat. Ca a fost mai bun, ca a avut o strategie mai buna, ca dotarea lui este de invidiat, ca a trimis emailuri corespondentilor, chiar nu ma intereseaza. Ceea ce conteaza este ca acesta si-a luat rolul in serios, a procedat cum a crezut el ca este bine si a obtinut rezultatul mult asteptat. Cine credeti ca ar fi cistigat Maratonul daca ar fi lucrat toate etapele? Si el este adeptul schimburilor de loguri.

    Costi YO7FWS

  10. #20
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    100
    Stategia ta ma duce excat catre ceea ce incercam sa evit:
    1. Consursul de trimis email-uri pentru confirmarea legaturilor.
    2. Lucrand preponderent statii care stiu ca trimit log , si prin asta sa "enclavizez" concursul.
    Amandoi avem argumente pro si contra , si va fi un never ending story. Se poate si asa cum spui tu. Dar cum nu mi-am ppropus inca sa castig maratonul, nu o sa fac cele de mai sus. Voi fi doar un supplier de puncte HI. Era doar o sugestie pentru imbunatatirea concursului, si se pare ca nu sunt singurul care gandeste asa.

    Referitor la cea de-a doua propunere , as veni cu ceva in plus:
    Un clasament gazduit pe UUS.ro, (de tipul de YODX), dar strict pentru UUS, in care sa se puncteze ODX-urile personale in 3 categorii: Tropo, ES, MS, clasament diferit pe benzi.
    Recordul national, este premiat la sfarsit de an, dupa inchiderea Maratonului .

    73!
    YO2LSP.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •