Salutare,

In primul rand vreau sa va felicit pentru ceea ce s-a reusit cu acest Maraton, si modul lui de organizare.
Particip cu placere de fiecare data cand am ocazia si o voi face si in continuare.
As avea de facut o sugestie pentru partea de arbitrare, ca si organizatori Maratonul a fost gandit ca si concurs regional, si de dezvoltare a UKW-ului . De ce nu s-ar putea face schimb de loguri primite intre organizatori? Tot ce se colecteaza in YO, pleaca si in LZ, 9A, S50, YU, HA etc, si voi sa primiti logurile lor. Cine trimite direct, intra in clasament, cine vin prin "trocul"de log-uri intra la log control.
In situatia actuala pot aparea situatii frustrante , sau pot īnchide"concursul.
Exemplul concret in aceasta etapa, YO2LLZ, a lucrat 2 ore in plus fata de mine, mai mult de 2000 de pct in plus, dar la corectare , mult sub pozitia mea... diferenta, eu am urmarit corespondetii "traditionali", el a savurat banda HI. (Epy nu e suparat, a nu se interpreta ).
In aceasi idee, daca am statii lucrate care nu trimit logu, ma apuc si le trimit email sa il rog sa trimita log-ul la concursul nostru... e corect? facem concurs de trimis email-uri? HI.
E doar o sugestie, iar exemplele de mai sus sunt doar cu titlu de prezentare, nu avem nici o suparare , dinpotriva, ne bucuram de fiecare etapa.
73!
YO2LSP.