Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 56

Thread: Loguri primite

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    100

    Loguri primite

    Salutare,

    In primul rand vreau sa va felicit pentru ceea ce s-a reusit cu acest Maraton, si modul lui de organizare.
    Particip cu placere de fiecare data cand am ocazia si o voi face si in continuare.
    As avea de facut o sugestie pentru partea de arbitrare, ca si organizatori Maratonul a fost gandit ca si concurs regional, si de dezvoltare a UKW-ului . De ce nu s-ar putea face schimb de loguri primite intre organizatori? Tot ce se colecteaza in YO, pleaca si in LZ, 9A, S50, YU, HA etc, si voi sa primiti logurile lor. Cine trimite direct, intra in clasament, cine vin prin "trocul"de log-uri intra la log control.
    In situatia actuala pot aparea situatii frustrante , sau pot īnchide"concursul.
    Exemplul concret in aceasta etapa, YO2LLZ, a lucrat 2 ore in plus fata de mine, mai mult de 2000 de pct in plus, dar la corectare , mult sub pozitia mea... diferenta, eu am urmarit corespondetii "traditionali", el a savurat banda HI. (Epy nu e suparat, a nu se interpreta ).
    In aceasi idee, daca am statii lucrate care nu trimit logu, ma apuc si le trimit email sa il rog sa trimita log-ul la concursul nostru... e corect? facem concurs de trimis email-uri? HI.
    E doar o sugestie, iar exemplele de mai sus sunt doar cu titlu de prezentare, nu avem nici o suparare , dinpotriva, ne bucuram de fiecare etapa.
    73!
    YO2LSP.

  2. #2
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Salut

    Nu cred ca este o solutie schimbul de loguri intre organizatori. Este un mit. Eu ma declar complet impotriva acestei practici, dar...admit ca pot sa si gresesc.
    Este un fel de mascare a lipsei traficului, a participarii, in concursul respectiv. Se mascheaza nepasarea concurentilor in trimiterea fiselor de concurs si transferarea acestui proces in obligatia organizatorilor.
    Sint foarte multe motive pentru care cred ca nu este o solutie buna, asa ca le voi exprima pe rind. Hai sa facem un dialog!

    Concursurile care se desfasoara in paralel nu sint aliniate. Unele se desfasoara intre 7 - 12 UTC, altele intre 9 - 14 ora locala, altele intre 9 - 13 UTC. Perioada de primire a fiselor de concurs nu este identica. 7 zile la noi, 8 zile la altii si probabil mai sint si altele, mai lungi sau mai scurte.
    Ideea este ca nu se pot primii fise de concurs in afara perioadei inscrise in regulament. Tocmai organizatorul nu ar respecta regulamentul. Nu mi se pare in regula.

    A face schimb de fise de concurs este un fel de a transfera raspunderea in obligatia organizatorului. Orice intirziere in schimbul de loguri poate duce la anularea multor legaturi. Intrebare: a cui este vina?

    Noi nu dorim sa cream neplaceri niciunui concurent. Dorim sa acordam sanse egale tuturor, yo sau nonyo. Nu conteaza cine cistiga sau cine pierde, dar...cine cistiga, cistiga corect, cine perde, pierde corect. Este tot ceea ce dorim.

    Salutari!
    Costi YO7FWS

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    17
    Hm, deocamdata ma abtin, nu am rabdarea de a raspunde acum, dar revin si editez acest replay.

    PS. aveam si aici deja vreo 5 linii, dar la final am folosit tasta Backspace, HI.

    Toate bune.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    100
    De acord cu un dialog
    Una din sugestii ar fi alinierea maratoanelor (ca si ora de desfasurare), cu toate ca atat timp cat logurile primite de la organzatori conteaza doar ca si log de control, nu intra n clasament...
    Cat noi (YO2KQT) am arbitrat internationalul de UUS al YO, am aplicat aceasta practica, si am gasi bunavointa la toti vecinii.
    Eu ma gandesc doar la un concurent care de ex merge in portabil, mai prinde si o ploaie dar reuseste 3 QSO -uri la peste 800KM cu o statie din DL sau IT, RU sau mai stiu eu de unde, statie care doar pt trei leg cu YO nu trimite log. Atunci X fie le trimite email-uri cu rugamintea de a trimite macar log control , fie pierde punctele, si sacrificiul lui este in zadar, ramane doar cu bucuria QSO-ului. Ajungem la concurs de trimis email-uri?
    Nu vorbim aici de faptul ca responsabilitatea cade in responsabilitatea organizatorilor, ei fac doar tot ce se poate pentru un arbitaj cat mai corect. statiile din W ajung sa fie mai bine cotate in consursurile din 9A, sau site-ul IARU, pentru ca in YO, se pierd unori si 80% din punctele facute. Ca sa revin la acelasi exemplu, YO2LLZ la etapa din Aprilie la arbitajul din 9A a facut 14.878 pct vs 5.289 recunoscute in YO.
    Un alt exeplu, este YO4FYQ , are chiar si in 9A , ii sunt recunoscute 10.934 pct vs 11.148 (pierde doar 222 pct, pentru un control gresit cu YO3GEJ). Si YO4 , nu este statie din W...
    Merge si concursul de trimis email-uri, am incercat anul trecut , si a crescut procentajul de pct recunoscute pentru mine, dar dupa 2 luni, au iceput corespondetii sa ma intre " de ce nu luati log-urile de la organizatori? , sa trimit in fiecare luna in 5 locuri, devine deranjant...".
    Doar o parere...
    73!
    YO2LSP.
    Last edited by yo2lsp; 07-05-2019 at 11:41.

  5. #5
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Daca este vorba sa trimit e-mail-uri sa cer loguri de la ceilalti cu care am lucrat in concurs mai bine renunt la concurs. N-am fost nevoit sa faca asta in niciun concurs in care am participat, ar fi pentru prima data, ceea ce nu se va intampla. Este suficient ca inainte de concurs, pe baza relatiilor stabilite de-a lungul anilor, incerc sa atrag colegi straini pentru a participa in el.
    Cred ca in echipa oricarui organizator ar trebui sa existe o persoana care sa tina legatura cu ceilalti organizatori, inclusiv pentru schimbul de loguri.

    yo8rhm
    Mugurel
    Last edited by yo8rhm; 07-05-2019 at 12:49.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  6. #6
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Salut

    Imi mentin parerea ca schimbul de loguri nu este solutia...dar in continuare afirm ca si eu pot gresi.

    Mie mi se pare o regula de bun simt pentru orcare concurent in parte: fac o legatura cu o statie straina, este datoria mea si obrazul meu in joc ca sa trimit fisa de concurs in tara lui...altfel legatura este degeaba. Nu mi se pare corect sa pun responsabilitatea legaturii in spatele organizatorului, datoria lui nu este asta.

    YO2LSP, iti propun un tirg: trimite-ne tu fisele de concurs din tarile vecine, care le consideri tu, in perioada de primire a fiselor, numai tirziu de aceasta. Echipa UUS.ro, nu va refuza nicio fisa de concurs si va arbitra tot ceea ce este primit prin email. Tu poti corecta voluntar ceea ce noi nu facem.

    Intrebare: ti-ar place ca fisa ta sa fie folosita chiar si ca checklog intr-un concurs in care nu ti-ai dat acordul, n-ai participat?
    Am sa-ti spun de ce. Exista o statie YO, poate mai multe, n-am cercatat indeamanunt, care in timpul concursului lucreaza inclusiv cu statii YO, dar nu trimite fisa de concurs, nici macar checklog, catre Maraton YO. Nu cunosc motivele, nu ma intereseaza, respect alegerea lui. In schimb trimite fisa de concurs in 9A. In urma schimbului de loguri cu 9A, ar apare fara voia lui ca checklog, in concursul nostru. Ti se pare OK?


    Intrebare: cit de departe trebuie sa ajung cu schimbul de loguri astfel incit sa niciun concurent sa se simta neindreptatit de catre organizator?

    Ce am eu de facut acum? Iau fisele, le selectez pe benzi si apoi le introduc in programul de arbitrare. La final public.

    Ce voi avea de facut? Iau fisele mele de concurs sosite sau incarcate si le analizez: HA, YU, LZ, OK, OM, SP, OE, TA, ER, etc. Peste tot eu trebuie sa fac schimb de loguri, ca sa nu am niciun concurent neindreptatit. Daca imi mai trimite fisa de concurs, nu checklog, un SP, aria se va marii cu: DL, PA, ON.... corect? Si el trimite log, si lui trebuie sa ii confirm legaturile, nu vreau sa-mi zica ca il fur. Continui, iau fisele externe, extrage legaturile care ma intereseaza, declara checklog, le introduc impreuna cu ale mele in programul de arbitrat si...public rezultatele. Este adevarat? Imi doresc sa fac eu asta in locul tau?

    Noi facem clasamentul numai in baza fiselor de concurs primite pe adresa noastra de email si dupa regulamentul expus in pagina noastra. Vrem sa fie cit mai corect posibil, transparent si rapid. Dorim sa respectam cu strictete termenele: nu numai voi...si noi sintem obligati. Haideti sa nu facem un concurs la mica invoiala, hai sa nu ne mai intoarcem in trecut!

    Salutari!
    Costi YO7FWS

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    100
    E adevarat si intrecut VHF Managerii faceau in mod curent schimbul de log-uri. Nu exista internet, se faceau in plic .
    E o intorcere in trecut? Nu cred... o vad mai mult ca o dezvoltare de viitor.
    Cu ce intentie s-a pus Maratonul UUS RO exact in aceleasi zile cu ale vecinilor? Pentru a fi cat mai animat si a se putea avea cat mai multi corespondeti. IARU cu contesturile de VHF Regionale (cum a fost si cel din week-end-ul trecut) colecteaza log-urile de la absolut toate contesturile care sunt in paralel excat pentru a fi puse la dispozitie arbitrilor din fiecare tara pentru o arbitrare cat mai corecta. Eu vad prin asta a fi viitorul nu trecutul.

    As fi de acord sa incerc sa fac eu rost de log-uri de la tarile vecine, dar in acel moment ar aparea 2 probleme:
    1. As avea nevoie de acees la logurile ce le strangeti voi (trebuie sa le dau si eu logurile nostre, daca le cer pe ale lor)
    2 Nu voi mai putea concura in concurs (avand acces la logurile ce vin ca si log control, as putea fi banuit ca as putea corecta legaturile mele.

    Ar exista si a treia varinata de arbitarare in care verifiarea cross se face la tot ce se primeste, unde nu este log , se considera corecta by default si se acorda punctele.- asa se intampla la marea majoritate a contest-urilor OPEN de UUS din EU.
    Nu cred ca vor incerca multi fraudarea introducand leg false, la final concuram de fun, un hobby si o distractie.
    Singura chestie frustranta care o vad eu acum, e ca in mod constant poti realiza 12, 15.000 pct din care uneori nici 50% nu sunt recunoscute. Nu stiu cine este statia de W care nu trimite logul, dar banuiesc ca poate avea acelasi motiv...


    Mi-ar fi placut sa avem opinii si de la alti participanti, sa vedem cum vad si altii problema.

    73!

  8. #8
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Si el trimite log, si lui trebuie sa ii confirm legaturile, nu vreau sa-mi zica ca il fur.
    Atat timp cat vor aparea afisate erorile fiecarei statii in raport cu ceilalti participanti nu cred ca pot fi acuze de furt. Daca vor exista neconcordante cel in cauza va avea posibilitatea de a verifica logul trimis cu ce este afisat si corectat pe pagina uus.ro. Ca doar se poarta... transparenta.

    yo8rhm
    Mugurel
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  9. #9
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Quote Originally Posted by yo8rhm View Post
    Atat timp cat vor aparea afisate erorile fiecarei statii in raport cu ceilalti participanti nu cred ca pot fi acuze de furt. Daca vor exista neconcordante cel in cauza va avea posibilitatea de a verifica logul trimis cu ce este afisat si corectat pe pagina uus.ro. Ca doar se poarta... transparenta.

    yo8rhm
    Mugurel
    Nu asta era ideea. Il fur daca unora le confirm legaturile prin schimb de loguri si lui nu. De aceea trebuie sa iau si fisa lui la puricat si daca are legaturi exotice, ON, PA, LY, OH...n-am idee pe unde lucreaza cei din SP, trebuie sa iau logurile si din aceste tari. Nu poti unora sa le confirm legaturile prin schimb de loguri si altora, nu. Nu este echitabil.

    Salutari!
    Costi YO7FWS

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    100
    Ma indoiesc ca un SP care trimite el log de bunavoie , se astepta sa castige un concurs din YO,pentru asta el trimite in concursul lui local.
    In schimb statii YO, pierd mai mult de 50% la suta din legaturi, si asta este echitabil....
    Era doar o sugestie de imbunatatire, in care continuu sa cred, daca vrem sa ne dezvoltam si sa nu enclavizam concursul.
    La final voi sunteti organizatorii care stabiliti regulile si asta e regulamentul... noi nu avem decat sa il respectam, si sa ne multumim cu ideea ca punctele pierdute in YO, sunt recunoscute in 9A .
    73!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •