Results 1 to 7 of 7

Thread: Semne bune anu' are...

  1. #1
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486

    Semne bune anu' are...

    Salut

    A inceput sezonul ESporadic. Azi in 6m s-a inrosit harta. Au fost deschideri si zilele trecute dar mai putine. Se pare ca incepe sa suie si spre zona BC de 88...108MHz, dar mai firav, sintem la inceput.
    Cind credeti ca va fi si in 2m? Sinteti pregatiti?

    Salutari!
    Costi YO7FWS
    Attached Images Attached Images

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    KN37EW
    Posts
    18
    Multumim pentru informatii Costi, am deschis si eu azi in 6m si am ramas placut surprins sa aud statii din vest via sporadic. Asteptam sa urce si mai sus de acum, prin luna mai sper sa apara si in 2m primele miscari de trupe ES. Pana atunci ciulim urechile pe 300 in asteptare.
    YO8TNB
    CRISTIAN

    YO8TNB.ro

  3. #3
    Administrator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    KN44FD CT
    Posts
    264
    Primul Es pentru YO ca prognoza din partea mea undeva in jurul datei de 11 Mai, oricum trebuie sa urmarim cel putin 3 zile consecutive foarte calduroase. Sper ca anul acesta sa avem deschideri cat mai multe, dese , lungi ca perioada de timp. In limita timpului qrv pe 144.300 la RX .
    73, Claudiu
    YO4FYQ / KN44FD
    Valu lui Traian - CT

  4. #4
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Salut

    Eu merg pe 18 Mai, mai pesimist, desi daca propagarea o tine tot asa este posibil sa avem primele CQ Spordaic E mai devreme si de cit anticipi tu.
    Anul trecut n-a fost tare in propagare, dar a fost interesant din punctul meu de vedere. Fac legaturi de multi ani, dar deschideri spre Regatul Unit mai rar. O singura data, cu ani in urma, am auzit si am foat auzit, dar fara succes. Anul trecut a mers chiar bine si multi au lucrat intr-acolo.
    In 50 vad propagare si azi. Foarte interesant este si modul de lucru care anima banda: FT8. Se pare ca viteza cu care se desfasoara qso-ul si probabil nivelul semnalelor, favorizeaza acest mod de lucru. In 2m nu stiu daca mai este neaparat asa, aici deschiderile sint ceva mai scurte si nu intotdeauna constante in timp. Poate FT4...vedem pe viitor.

    Deci conform FYQ, trei zile de canicula consecutive sint urmate de o deschidere. Azi e prima, HI!

    Salutari!
    Costi YO7FWS

  5. #5
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Vorbeam de lup...
    OH2VHF a aparut pe ecran. Am crezut ca este YO8VHF, numai ca ce vedeam eu era mult mai tare. Dupa purtatoare a venit o pauza si apoi a intrat direct cu indicativul. Am dat un capture si apoi qsb, a mai revenit odata cu purtatoare si s-a dus.
    Attached Images Attached Images

  6. #6
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Salut

    Cine sta la pinda tot timpul, prinde pina la urma ceva, HI!
    Ieri, dupa mai multe zile de asteptare, am avut o surpriza placuta in 144 MHz: primul Es pe anul acesta, confirmat de mai multe legaturi radio. De citeva zile banda de 6m duduia de legaturi radio, un amestec de FT8, SSB si CW. Au urmat deschideri firave in banda de 88 - 108 MHz, ceva mai multe in 66 - 73 MHz. Ieri dimineata ascultind pe radioul din masina banda 88 - 108 MHz am auzit, pentru intiia oara pe anul acesta, primele emisiuni radio in Es. Nu erau foarte puternice, RDS-ul nu decoda nimic, dar era un amestec de limbi din zona asiatica si rusa. Aruncind-mi o privire pe DxMaps.com, am observat activitate puternica in zona BC si am luat decizia sa intorc antena inspre E-NE. Dupa mai multe apeluri lansate au urmat si primul meu corespondent pe anul acesta: RZ6DD din LN04MX. Indicativul nu mi-a creat emotii, dar cind a rostit LN04MX, am explodat de bucurie. Primul Es de anul acesta din banda de 2m. Legatura a decurs normal si am postat-o rapid pe DxMaps.com. La putin timp dupa aceasta au inceput sa apara statii din YO, LZ si HA cu apel in banda de 2m, fara succes.
    Eu incerc tot timpul sa anticip directia de propagare ascultind emisiunile radio receptionate in banda 88 - 108. De data aceasta se auzeau posturi de radio din nordul Europei. Mi-am dat seama ca directia in care ascultam eu era oarecum gresita, asa ca am intors antena pe directia N - NW si am inceput sa fac apel. Dupa un qso cu Pista, HA8CE, a urmat de o noua deschidere pentru YO, de data aceasta pe directia nord. Pe ecranul waterfall am detectat doua balize, am ales-o pe cea mai puternica, am dat drumul la inregistrare si am inceput sa o decodez: SK6VHF pe 144406 KHz. Am decodat-o foarte bine, cealalta baliza avind purtatoarea destul de lunga, nu am reusit sa o identific. Din acest moment au inceput legaturile radio in Europa, cele mai multe realizindu-se pe directia E - W, zona care influenta propagarea aflindu-se undeva in vecinatatea YO , la nord de noi.
    Propagarea in banda 88 - 108 MHz a continuat toata ziua, putindu-se receptiona posturi din intreaga Europa. Din nefericire pentru mine inca nu am gasit un soft bun care sa asigure receptia FM si decodarea semnalelor RDS de la posturile radio cu semnale mai putin consistente...dar, cautarea continua. Nu am mai reusit nicio legatura radio, dar am avut tot timpul un sentiment placut de bucurie.
    Sper sa avem un sezon bun anul acesta si citi mai multi corespondenti fericiti.

    Salutari!
    Costi YO7FWS

    ES 24.05.2019.jpg

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    100
    Salut!
    Sambata s-a aratat primul ES si la mine . Lucrat 5 statii, 2 EA si 3 F.
    Deschiderea a fost scurta (max 10 min). Am vazut si ceva spot-uri in FT8, dar nu am mai coborat, am ramas in SSB.

    73!
    YO2LSP.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •