Results 1 to 3 of 3

Thread: Lansare balon meteo

  1. #1
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486

    Lansare balon meteo

    Salut

    Azi am primit urmatorul mesaj din partea lui Edy, YO3ICT:
    Sambata, 2 martie, in jurul orei 10, subsemnatul impreuna cu Marius YO3GEJ, vom lansa un balon meteorologic din nord-vestul judetului Giurgiu. Traiectorie estimata spre sud-estul judetului Giurgiu. Se vor colecta date despre temperatura si presiunea atmosferica. Telemetria va fi transmisa in timp real pe frecventa de 437.6 MHz, mod de lucru RTTY 50 baud, shift 470Hz, 7N1. La intervale regulate se va transmite indicativul, locatorul si altitudinea in CW. Va asteptam in numar cat mai mare pentru a receptiona si decoda transmisiile cu ajutorul programului dl-fldigi-HAB. Ghidul pentru decodare : https://ukhas.org.uk/guides:tracking_guide?s[]=decoding
    Cum astfel de lansari au loc destul de rar in Romania, ma bucur pentru initiativa lor si voi incerca, simbata, sa monitorizez frecventa. Voi folosii un FT897D si o antena 4+5 el DK7ZB aflata la fereastra. Receptia o voi face din Slatina.
    Felicitari pentru initiativa si lansare cu succes!

    Salutari!
    Costi YO7FWS

  2. #2
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Info de la Edy, YO3ICT:
    In urma discutiilor cu Romatsa, am schimbat locatia. Noua locatie de lansare : Langa Mizil, jud. PH. Orele de desfasurare : 11-13 local, 09-11 UTC. Predictia de zbor este aici : http://predict.habhub.org/#!/uuid=32...13a688ceba35e9
    La Slatina bate vintul destul de tare la sol spre vest. Panglica mea de 450 ohms se inclina tare spre Craiova, dar sus norii se deplaseaza spre est. Uitindu-ma pe predictie, corespunde momentului cind are loc lansarea. Urechile ciulite in 437.6 MHz!

  3. #3
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Nu am auzit nimic si imi pare rau. Pozitia de lansare, traiectoria si puterea mica nu m-au favorizat. Alte statii au fost mai norocoase. Sper sa mai existe si o data viitoare. Felicitari celor care l-au lansat, dar si celor care l-au auzit !

    Costi YO7FWS

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •