Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 19

Thread: Dezvoltarea ICT1

  1. #1
    Moderator
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    55

    Dezvoltarea ICT1

    "Salut, ma intitulez ICT1 si sunt din Romania."



    Faceti cunostiinta cu ICT1, primul balon romanesc care va incerca sa circumnavigheze globul.




    Primul prototip arata destul de ... gras.







    Avand ca tinta o greutate totala de sub 7 grame, a trebuit sa reduc la minimum numarul componentelor, dimensiunea si grosimea placii. In final, am mers pe o grosime de 0.6mm iar placile au 22x44mm.










    Desigur, la aceste 5.7 grame se vor mai adauga 0.5-0.6, constand in antena dipol pentru banda de 14 MHz, care va fi confectionata din sarma de cupru de 0.1mm, suspendata cu ajutorul unui fir de pescuit de 0.08mm.



    Transmitatorul va opera in banda de 14MHz, moduri de lucru WSPR si JT9, frecventele clasice.
    Transmisia are la baza un ciclu de 6 minute, care debuteaza la minutele 2, 12, 22, 32, 42, si 52 ale fiecarei ore.

    Minutul x2 - 20m JT9 - Indicativ + locator 6 caractere
    Minutul x3 - 20m JT9 - Caracterele 7+8 ale locatorului extins + Altitudine + Viteza de deplasare in plan orizontal (km/h)
    Minutul x4 - 20m WSPR - Mesaj WSPR standard
    Minutul x6 - 20m WSPR - Telemetrie speciala WSPR

    Soft-ul este inca in dezvoltare. Voi reveni cu alte detalii.

  2. #2
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Edy, esti mai rau decit femeile! La tine fiecare gram in plus conteaza, hi!
    Intrebare: daca balonul nu se sparge, de ce este important atit de mult fiecare gram in minus?
    Ma gindesc ca nu se sparge, caci n-ar avea timp sa dea tura completa. Mai usor deasemenea inseamna mai sus, pina cind se ajunge la un echilibru. Softul in ce limbaj este?

    Salutari!
    Costi YO7FWS

  3. #3
    Moderator
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    55
    Exemplificarea protocoalelor de telemetrie



    Fiecare gram in minus inseamna heliu mai putin -> mai mult volum disponibil pentru expansiunea gazului -> presiune mai mica in balon -> sanse mai mici de a se sparge.

  4. #4
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Quote Originally Posted by YO3ICT View Post
    Fiecare gram in minus inseamna heliu mai putin -> mai mult volum disponibil pentru expansiunea gazului -> presiune mai mica in balon -> sanse mai mici de a se sparge.
    Da-da...acum am inteles. Merci de info!

  5. #5
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Eu tot n-am inteles, este in aer sau va fi in viitor?

    yo8rhm
    Mugurel
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  6. #6
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Salut Mugurel

    Nu este inca in aer, totul este pe planseta. Edy descrie in felul sau cum se materializeaza un viitor proiect: ocolul pamintului cu un balon cu heliu. Frumos proiect, chiar interesant.

    Salutari!
    Costi YO7FWS

  7. #7
    Moderator
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    55
    Testele continua, fiind foarte aproape de varianta finala a softului. Au aparut pe parcurs anumite mici probleme care au necesitat minore modificari ale cablajului imprimat.

    Din cauza vremii, abia astazi am reusit sa demarez cu adevarat testele solare. Maine, 25 aprilie voi face un test pe durata intregii zile, la orizontala. In poza este pus intr-o pozitie de test.




    Aici observam telemetria transmisa in timpul alimentarii solare. Albastru JT9, verde WSPR.


  8. #8
    Moderator
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    55
    Astazi, cu ocazia unui drum prin YO, am avut posibilitatea sa testez raportarea locatiei in JT9. Trackerul a fost agatat de oglinda masinii iar receptia s-a facut cu Funcube Dongle Pro+ si WSJT-X.



    Exemplu :

    0712 24 1.1 1480 @ YO3ICT KN34HR
    0713 23 1.2 1480 @ 79 61 86

    se traduce prin : YO3ICT in KN34HR79 (locator extins), 61 metri altitudine, 86km/h viteza de deplasare.

    Similar, pe drumul de intoarcere voi testa raportarea in WSPR.

  9. #9
    Moderator
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    55
    Pe drumul de intoarcere a fost testata telemetria in WSPR. Similar, trackerul a fost agatat de oglinda masinii iar receptia s-a facut cu Funcube Dongle Pro+ si WSJT-X.



    Exemplu :

    YO3ICT KN36 10
    QG5SML QF59 33

    se traduce prin :
    Indicativ YO3ICT
    Canal 15
    Locator KN36LL
    Altitudine 140 m
    Temperatura 31.2C
    Baterie 3.0V
    Viteza 34 noduri ~ 63 km/h
    Fix GPS OK
    Numar sateliti mai mare ca 5 DA

  10. #10
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Salut Edy

    Cind ajungi la o versiune finala, care te multumeste din toate punctele de vedere ar fi minunat sa o faci publica. Chiar daca nu este montata pe un balon, ea poate fi folosita ca baliza in unde scurte. Poate fi montata pe antena sau linga antena, direct in gradina, si pentru ca se alimenteaza de la soare, face ca totul sa fie complet independent energetic. Iti urmaresc in continuare proiectul si la momentul oportun o sa fac si eu o incercare. Succes!

    Costi YO7FWS

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •