Results 1 to 3 of 3

Thread: Provocari si egoism

  1. #1

    Provocari si egoism

    Nu am mai rezistat si reiau o postare personala pe Facebook, o provocare intre uus-isti:
    Ce facem, il detronam pe Marius? :P Felicitari, in sfarsit si un YO prin frunte.
    "Eu raspund provocarii! Din pacate banda de 432mhz si mai sus sint un fel de Cenusareasa in YO. Putini dintre noi se incumeta sa iasa in portabil, cu mici exceptii, din diferite motive, ba nu-i una, ba nu-i alta, ne uitam pe 100 de "saituri meteo" daca vreunul zica ca ploua stam acasa, si pacat ca avem cel putin 10 "saituri" ideale ptr uus de unde putem sa ne facem auziti in juma de Europa. Am tot postat filmulete cu activitati uus din jurul YO, dar se pare ca nu impulsioneaza destul. Mai fac o incercare: https://www.youtube.com/watch?v=GyMHIHlOlcg . Ce au in plus colegii din UR in plus fata de noi cei din YO?Material,teoretic sintem deasupra lor, constructori de finale avem, operatori de top avem, locatii de contest avem,ce ne lipseste????"
    Avem un forum UUS, tnx yo3gej, dar sintem impartiti in 7000 de bisericute, 2-3 pe forum, citiva pe Skype, citiva pe Facebook si muuulti "receptori' pe margine, ce doar privesc si poate arunca cite o pietricica ?????
    De ce nu se dezbat problemele intr-o singura varianta? Vreunul dintre voi, colegi de uus, ati urmarit forumul uus din Rusia????Chiar asa de egoisti am ajuns, incit cu mici excep[tii nu impartasim realizarile, experientele si nereusitele cu ceilalti "colegi" de hobby?
    Vrem performanta dar nu punem umarul la ridicarea stachetei.Am tot propus inchegarea a 1-2 echipe de top care sa "rupa gura tirgului" asta pentru inceput ptr ca apoi si alti colegi sa vada ca se poate nu doar sa stea pe "margine".
    73 si la buna reauzire!!!!!

  2. #2
    Administrator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    KN44FD CT
    Posts
    264
    Quote Originally Posted by YO2YA View Post
    Nu am mai rezistat si reiau o postare personala pe Facebook, o provocare intre uus-isti:
    Ce facem, il detronam pe Marius? :P Felicitari, in sfarsit si un YO prin frunte.
    "Eu raspund provocarii! Din pacate banda de 432mhz si mai sus sint un fel de Cenusareasa in YO. Putini dintre noi se incumeta sa iasa in portabil, cu mici exceptii, din diferite motive, ba nu-i una, ba nu-i alta, ne uitam pe 100 de "saituri meteo" daca vreunul zica ca ploua stam acasa, si pacat ca avem cel putin 10 "saituri" ideale ptr uus de unde putem sa ne facem auziti in juma de Europa. Am tot postat filmulete cu activitati uus din jurul YO, dar se pare ca nu impulsioneaza destul. Mai fac o incercare: https://www.youtube.com/watch?v=GyMHIHlOlcg . Ce au in plus colegii din UR in plus fata de noi cei din YO?Material,teoretic sintem deasupra lor, constructori de finale avem, operatori de top avem, locatii de contest avem,ce ne lipseste????"
    Salut Marius
    Multumesc pentru cele scrise sunt total deacord cu cele scrise de catre tine. poate si eu mai am momente cand sunt entuziast si cred ca putem face ceva , schimba in aceasta privinta . Probabil putini sunt cei care au ,,gustat,, iesitul in portabil si mai ales sub forma de echipe . Probabil cum am mai spus nu suntem diferiti de ce se intampla in societate , automat ne vom comporta le fel si pe partea de hobby prin lipsa de interactiune , share informatie . Legat de intrebarea ta ce au colegii din UR fata de noi, nu stiu ce sa zic poate ei nu si-au pierdut spiritul de asociere pentru un hobby-ul care ii uneste .


    Quote Originally Posted by YO2YA View Post
    Avem un forum UUS, tnx yo3gej, dar sintem impartiti in 7000 de bisericute, 2-3 pe forum, citiva pe Skype, citiva pe Facebook si muuulti "receptori' pe margine, ce doar privesc si poate arunca cite o pietricica ?????
    De ce nu se dezbat problemele intr-o singura varianta? Vreunul dintre voi, colegi de uus, ati urmarit forumul uus din Rusia????Chiar asa de egoisti am ajuns, incit cu mici excep[tii nu impartasim realizarile, experientele si nereusitele cu ceilalti "colegi" de hobby?
    Vrem performanta dar nu punem umarul la ridicarea stachetei.Am tot propus inchegarea a 1-2 echipe de top care sa "rupa gura tirgului" asta pentru inceput ptr ca apoi si alti colegi sa vada ca se poate nu doar sa stea pe "margine".
    73 si la buna reauzire!!!!!
    Vrea sa ,, justific,, forumului de la UUS.ro. Poate a fost indusa sau intelesa ideea ca acest forum a fost creat pentru activitatea ,,Maraton,, , total gresit , nu s-a dorit si nu se doreste aceste lucru . Am incercat sa demaram un forum pentru YO la tot ce tine legat de frecventele de peste 30MHz, nu s-a incercat nici decum ignorarea altor forumuri existente , doar am incercat sa adunam informatia indiferent de care ( constructii, propagare , concursuri etc) intr-un singur loc sa fie concentrata pentru a nu se ,,dizolva,, daca putem spune pe alte site-uri generaliste . Un fel de cartea de vizita pentru orcine , chiar si pentru un incepator care are nevoie sa sa citeasca sa vada tot ce tine legat de peste 30MHz.

    Sa stii, pesonal sunt un ,,fan,, al forumul de la rusi http://forum.vhfdx.ru/ . Inclusiv au un chat IRC unde se intalnesc in fiecare zi , precum si in timpul concursurilor pentru sked, au invatat ca nu se poate urca in frecvente inalte fara o comunicare in timp real si poate transparenta, astfel stimuland si pe altii. Poate asa a crescut forumul lor intreband si raspunzand la randul lor altora , un schimb de informatii. Parerea mea personala formata in multi ani, noua ne place doar sa citim sa adunam informatii. Dar nu ne intrebam de ce nu am posta si noi ce stim ce avem pentru altii care cauta rapunsuri la unele intrebari, asa cum au postat si cei de la care citim zi de zi . Informatiile nu vin de ,,nicaieri,,.

    Legat de echipe, posibil s-a avem nu stiu cand dar sper. Totusi cel mai simplu si la indemana ,putem avea un topic legat de acest lucru , dar apoi vine intrebarea cati vor raspunde , vor veni cu ideei, cu propuneri ...... vor gasi aceasi scuza precum ca nu este activitate nu ai cu cine , ce rost are sa scriu ca si as asa nu citeste nimeni..... si asa intram in aceasi spirala fara sfarsit
    73, Claudiu
    YO4FYQ / KN44FD
    Valu lui Traian - CT

  3. #3
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Marius, nici chiar asa sa stau in apa si sa operez, totusi este un hobby. Stiu ca la nivel declarativ toti suntem "trup si suflet" dar daca raman impotmolit pe camp in aratura uda, asa cum era sa se intample de vreo doua ori cand am tinut mortis sa lucrez in concursuri, nu cred ca-i va pasa cuiva de acest lucru. Ca sa nu mai spun de daune, costuri...etc. Si pentru ce, ce sa demonstrez?
    Celor din filmulet le da mana, au venit cu tancul, eu nu am asa ceva!
    Si daca e sa demonstrez ceva am filmulete din /P in conditii vitrege de operare. Dar intreb din nou, pentru ce?

    Quote Originally Posted by YO4FYQ View Post

    Legat de echipe, posibil s-a avem nu stiu cand dar sper. Totusi cel mai simplu si la indemana ,putem avea un topic legat de acest lucru , dar apoi vine intrebarea cati vor raspunde , vor veni cu ideei, cu propuneri ...... vor gasi aceasi scuza precum ca nu este activitate nu ai cu cine , ce rost are sa scriu ca si as asa nu citeste nimeni..... si asa intram in aceasi spirala fara sfarsit
    Claudiu yo4fyq, topic exista dar cred ca ai omis a-l citi )) Impardonabil! http://forum.uus.ro/showthread.php?2...ipe-de-concurs
    Mai sus a fost o dare de seama?

    yo8rhm
    Mugurel
    Last edited by yo8rhm; 07-01-2020 at 21:54.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •