Results 1 to 3 of 3

Thread: Cablu coaxial cu pierderi foarte mici

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Location
    craiova
    Posts
    20

    Cablu coaxial cu pierderi foarte mici

    Buna seara dragi prieteni..supun atentiei voastre un subiect atit de banal la prima vedere insa foarte important [cred eu] in cele din urma !!LOW LOSS coaxial cable... va rog spuneti parerea in legatura cu cablul care il folositi in ukw : model,calitate pret lungime sau poate la care aspirati si nu puteti ajunge [HI !!]

  2. #2
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Salut Franco,

    Am sa-ti spun eu cu adevarat cum a fost la mine. Inainte foloseam la antena mea un cablu rusesc de n ohmi, asa aveam eu posibilitatea atunci. Am facut trafic cu gramada, cu 7W, 13W si apoi 50W mai tirziu, pina in ziua de azi. La receptie mi-am incercat si eu norocul sa ascult Luna. Nimic. Cu exceptia radarului de la Lyon, n-am vazut o urma pe ecranul meu. Apoi mi-am cumparat un cablu mai bun, un ECOFLEX 10. A fost o schimbare radicala. Cum am pus antena pe Luna, pina sa ajung la statie, aveam receptionat deja pe HB9Q. Apoi a urmat primul meu sezon de meteorscatter in care am lucrat cu succes multe statii.
    Cablul asta nu o fi cel mai bun, dar este o veriga importanta din echipamentu meu. Dupa citi bani am dat pe statie, al doilea echipament scump, accesoriu sau ce o fi, a fost cablul de antena. 25m cca 100Eu. Personal cred ca a fost o investitie buna.
    Ia decizia corecta si cumpara ceva bun adaptat buzunarului tau.

    Salutari!
    Costi YO7FWS

  3. #3
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    In /P folosesc Ecoflex 10 Plus si mai nou Ultraflex 13 (acesta din urma il am, cu o lungime de 25m, si la antena X-510 de acasa pe care este cuplata baliza pentru 70cm).
    Pentru lucruri pretentioase gen EME am un Ecoflex 15 (are 15mm diametru dar si pierderi foarte mici la un pret mare! :P ).
    franco, nu crezi ca ar fi mai bine sa pui ca ID indicativul si nu acest pseudonim? Asta in cazul in care nu ai nimic de ascuns... :P

    yo8rhm
    Mugurel
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •