Results 1 to 2 of 2

Thread: Transverter pentru 1296Mhz (23cm)

  1. #1
    Administrator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    KN44FD CT
    Posts
    264

    Transverter pentru 1296Mhz (23cm)

    Salut,
    Cu putin timp in urma am reusit sa intru in posesia transverterului produs de catre firma din bulgaria SG laboratory Ltd.
    http://www.sg-lab.com/amateur.html
    Transverterul este 144/1296Mhz http://www.sg-lab.com/TR1300/tr1300.html se poate achizitiona foarte repede la pretul de aproximativ 164Euro transport inclus cu curierul rapid , oricum trebuie sa trimiteti email si veti primi ce si cum . Transverterul este gata asamblat, testat realizat provesional, trebuie doar conectat la orice statie de 2m vine insotit incluziv de o antena pentru 23cm realizata pe pcb cu 2 elemente .
    Pentru cei care sunt dornici de a aborda banda de 23cm personal consider cea mai buna oferta de pe piata pret/calitate.

    Primele teste facute doar la RX cu el din partea mea cu antena pentru 70CM intre YO3CYR(KN34AK) si YO4FYQ(KN44FD) 195KM, am reusit sa il copiez in anumite zile cu control destul de bun. Voi reveni si cu inregistrarea testului .

    Poate cei care detin si folosesc vin cu mai multe informati.
    Last edited by YO4FYQ; 02-12-2018 at 22:05.
    73, Claudiu
    YO4FYQ / KN44FD
    Valu lui Traian - CT

  2. #2
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Credeam ca postezi impresii dupa testele facute cu acest xvtr si noua antena pentru 23cm dar cred ca va mai dura ceva timp...

    Acest xvtr este arhicunoscut de acum, multe lucruri nu se mai pot spune despre el, i s-a dus vestea (in bine!) cum se spune dar despre cum este folosit impreuna cu un final, cum ar fi RA18G1213H, sau altul care sa poata fi atacat cu puterea scoasa de xvtr, modul de realizare a secventelor Rx/Tx, diferite device-uri atasate pentru a usura operarea cum ar fi o linie pentru citirea swr-ului si alte asemenea "fineturi' ar fi interesante.
    Din cei 3 detinatori (pe care-i stiu eu din yo) sper sa mai vina macar unul cu o informatie interesanta legata de acest xvtr.

    yo8rhm
    Mugurel
    Last edited by yo8rhm; 21-11-2018 at 13:14.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •