Results 1 to 10 of 19

Thread: Baliza in banda de 23cm

Threaded View

  1. #1
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388

    Baliza in banda de 23cm

    Dupa un timp indelungat de asteptare, in care s-a facut lobby-ul necesar pentru gasirea unei locatii de amplasare, sambata (21.07.2018 data memorabila!) a fost hotarata si dusa la indeplinire o deplasare a unor radioamatori din IS, BH si BT, in locatia in care urma sa se amplaseze baliza de 23cm, avand frecventa de 1296.780 Mhz. Acestia au fost Costi YO5SCD, Adi YO8SAL, Cristi YO8TCP, Bogdan YO8STB, Octav YO8CEV, Florin YO8DOI si moi YO8RHM. Dupa ceva munca, in care fiecare au a avut ceva de facut, s-a reusit montarea antenei, a cablului si in final a balizei. Vremea a tinut cu noi, stiut fiind ca la inaltimi mari aceasta este foarte schimbatoare, lucru care nu a putut decat sa ne bucure. Dar eram pregatiti si pentru situatii mai putin favorabile...
    Cum in asemenea situatii probabilitatea ca ceva sa fie uitat este foarte ridicata noi n-am facut exceptie, dar soarta a tinut cu noi si am gasit o cale de rezolvare pana la urma. A fost o activitate obositoare la care s-a adaugat drumul care si el dupa cum se stie consuma energii...
    Locatia balizei si datele pe care le puteti gasi si in mesajul transmis: YO5SCD/B, KN27SK89QL, ASL 1650m, PWR 5W. Info www.yo8rhm.com de unde se poate afla permanent starea balizei sau daca intervine ceva in functionarea si unde am rugamintea ca cei care o aud sa faca o raportare in privinta emisiunii ei.
    Antena este de tip Slot cu radiatie omni si polarizare orizontala, 15m cablu de coborare H1000. Aici este locul sa-l mentionez pe Ghita YO8CLN, caruia ii multumesc inca o data pentru contributia adusa la achizitia antenei. Mai exista un ham caruia ii multumesc pentru suport si ideile pe care mi le-a dat de-a lungul proiectului (este valabil si la baliza pentru 70cm), l-am mentionat printre cei care au participat, se stie el...
    Imagini nu prea am, fiind ocupati cu munca nu cu sedinta foto . Atasez o imagine cu antena pe pozitie...

    yo8rhm
    Mugurel

    01.jpg

    Si rezultatele masuratorilor la capatul dinspre baliza (cu tot cu cablul de coborare).

    03.jpg

    02.jpg

    Si un film cu receptia balizei la punerea in functiune, antena la xvtr un fir de 4-5cm. Se vede ca frecventa afisata este 144,790MHz, fiind rezultatul abaterii multiplicarii xvtr-ului care am constatat ca este ~+10KHz. Odata cu montarea PLL-ului achizitionat sper sa reduc cat mai mult aceasta abatere.

    Last edited by yo8rhm; 27-07-2018 at 14:30.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •