Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 19

Thread: Baliza in banda de 23cm

  1. #1
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388

    Baliza in banda de 23cm

    Dupa un timp indelungat de asteptare, in care s-a facut lobby-ul necesar pentru gasirea unei locatii de amplasare, sambata (21.07.2018 data memorabila!) a fost hotarata si dusa la indeplinire o deplasare a unor radioamatori din IS, BH si BT, in locatia in care urma sa se amplaseze baliza de 23cm, avand frecventa de 1296.780 Mhz. Acestia au fost Costi YO5SCD, Adi YO8SAL, Cristi YO8TCP, Bogdan YO8STB, Octav YO8CEV, Florin YO8DOI si moi YO8RHM. Dupa ceva munca, in care fiecare au a avut ceva de facut, s-a reusit montarea antenei, a cablului si in final a balizei. Vremea a tinut cu noi, stiut fiind ca la inaltimi mari aceasta este foarte schimbatoare, lucru care nu a putut decat sa ne bucure. Dar eram pregatiti si pentru situatii mai putin favorabile...
    Cum in asemenea situatii probabilitatea ca ceva sa fie uitat este foarte ridicata noi n-am facut exceptie, dar soarta a tinut cu noi si am gasit o cale de rezolvare pana la urma. A fost o activitate obositoare la care s-a adaugat drumul care si el dupa cum se stie consuma energii...
    Locatia balizei si datele pe care le puteti gasi si in mesajul transmis: YO5SCD/B, KN27SK89QL, ASL 1650m, PWR 5W. Info www.yo8rhm.com de unde se poate afla permanent starea balizei sau daca intervine ceva in functionarea si unde am rugamintea ca cei care o aud sa faca o raportare in privinta emisiunii ei.
    Antena este de tip Slot cu radiatie omni si polarizare orizontala, 15m cablu de coborare H1000. Aici este locul sa-l mentionez pe Ghita YO8CLN, caruia ii multumesc inca o data pentru contributia adusa la achizitia antenei. Mai exista un ham caruia ii multumesc pentru suport si ideile pe care mi le-a dat de-a lungul proiectului (este valabil si la baliza pentru 70cm), l-am mentionat printre cei care au participat, se stie el...
    Imagini nu prea am, fiind ocupati cu munca nu cu sedinta foto . Atasez o imagine cu antena pe pozitie...

    yo8rhm
    Mugurel

    01.jpg

    Si rezultatele masuratorilor la capatul dinspre baliza (cu tot cu cablul de coborare).

    03.jpg

    02.jpg

    Si un film cu receptia balizei la punerea in functiune, antena la xvtr un fir de 4-5cm. Se vede ca frecventa afisata este 144,790MHz, fiind rezultatul abaterii multiplicarii xvtr-ului care am constatat ca este ~+10KHz. Odata cu montarea PLL-ului achizitionat sper sa reduc cat mai mult aceasta abatere.

    Last edited by yo8rhm; 27-07-2018 at 14:30.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  2. #2
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Daca tot aminteam de cei care au ajutat la montarea balizei ii puteti vedea in imagina de mai jos, nu fara a le multumi pentru efortul depus (inclusiv mie . Lipseste Bogdan YO8STB plecat cu juniorul la o pestera...

    yo8rhm
    Mugurel

    02.jpg
    Last edited by yo8rhm; 24-07-2018 at 07:22.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  3. #3
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    A trecut ceva timp de cand baliza din 23cm era QRT din motive tehnice dar iata ca a venit vremea astazi, ca un dar de Mos Craciun pentru radioamatorii ce detin echipamante in aceasta banda, sa fie din noua activa in urma unui upgrade la partea de hardware, upgrade care a dus la o noua configuratie formata din PLL+OCXO+Preamp+PA. Odata cu acest upgrade castigul nu a fost doar in stabilitatea crescuta, data de tandemul PLL+OCXO, ci si posibilitatea de a fi programata in orice frecventa din subgama destinata balizelor din 23cm, lucru care nu era posibil in vechea configuratie frecventa fiind determinata de valoarea cuartului. Puterea balizei a fost fixata la 5W, fiind o valoare sufcienta tinand cont de castigul antenei slot.

    Noua frecventa a balizei este 1296.830Mhz !!!

    Antena, chiar daca este incarcata de zapada se prezinta bine, dupa cum se poate vedea in imagine.
    Antena.jpg

    Astfel, duminica 23.12.2018, dupa ce cu o zi inainte am participat la intalnirea anuala a radioamatorilor in zona Bucovinei, la Panaci, nu departe de frumoasa statiune Vatra Dornei, am urcat impreuna cu YO8STB Bgdan + XYL Anca si YO8RHN Calina (fiica mea), printr-o zapada de 50cm, pret de cateva sute de metri altitudine cu baliza si cele necesare in spate, batuti de vanturile montane care nu erau deloc prietenoase :P pana la locatia de functionare. Doar cei care nu au batut muntii pe timp de iarna nu stiu ce inseamna sa inoti prin zapada, sa urci doi pasi la deal urmati de unul la vale.. . A fost greu dar cu totii am avut dorinta de a ajunge unde ne-am propus si intrun final am reusit. Am avut nevoie de timp de asteptare pentru ca intreaga cutie sa intre in regimul termic corect inainte de a fi pusa sub tensiune, timpul indelungat in care a fost expusa la tempera scazuta putand duce la producerea condensului si posibilitatea ca odata alimentata sa se defecteze.
    Conditiile de urcare/coborare.


    Prima confirmare a receptiei semnalului dupa alimentare a fost din partea lui Ghita YO8CLN de la Neagra Sarului cu un nivel de 59, in conditiile in care exista o obturarea intre el si baliza. Urmatoarea confirmare a venit de la fratele sau Vasile YO8DAR din Ciocanesti sau Carlibaba, nu mai retin numele...
    Pe drumul de intoarcere am primit o confirmare de receptie din Iasi, zona Copou mai exact, a carei inregistrare o puteti asculta in fisierul audio de mai jos.
    http://balize.uus.ro/arhiva/Receptie%20in%20Iasi.aac

    Bineinteles ca n-am avut stare cand am ajuns acasa sa nu pun sa ascult si din Botosani sa vad daca ajunge semnalul si... surpriza, l-am copiat, prima data cu FT847 la un nivel de 528 iar apoi cu FunCubeDongle+ pe o antena X-510 (pentru banzile de 2m si 70cm), a carei inregistrare o puteti asculta mai jos.



    Cum am spus mai sus, cei care au echipamente in banda de 23cm pot incerca si chiar m-as bucura sa reuseasca receptia balizei, fiind deocamdata singura din YO care corespunde ca stabilitate, putere si amplasament pentru aceasta frecventa, sa raporteze receptia pe pagina mea la adresa: http://www.yo8rhm.com/index.php/79-a...-beacon-report

    yo8rhm
    Mugurel
    Last edited by yo8rhm; 25-03-2019 at 08:15.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  4. #4
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Avand ceva timp disponibil am facut un experiment, am conectat primul segment al antenei yagi pentru 23cm (total 26 elementi) cu un cablu Ecoflex de 4m la xvtr si am avut surpriza placuta sa receptionez baliza la acelasi nivel cu cel dat de antena verticala X-510 de pe bloc, un 539.
    Botosaniul este un oras obturat de un deal in directia Raraului (unde se afla baliza) si colac peste pupaza blocul meu de 4 etaje este inconjurat de alte blocuri tot de 4 etaje, eu locuind la etajul 1. De aceea asurpriza a fost destul de mare sa vad semnalul pe waterfall si sa-l aud. Nu cred ca l-am copiat prin reflexie, antena fiind orientata spre Rarau iar orice deviere de la directie ducea la scaderea semnalului.
    Deci, cei care aveti o locatie mai modesta incercati o receptie, cine stie, poate va surade norocul, cu atat mai mult daca aveti o antena directiva.
    Asa arata directia de receptie de la mine din balcon...

    yagi 23cm.jpg

    yo8rhm
    Mugurel
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  5. #5
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    De astazi baliza este si pe harta APRS (tnx YO8RXT).

    yo8rhm
    Mugurel

    YO5SCD_B APRS.jpg
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  6. #6
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    O noua raportare a venit de la Adi YO8RHI din Iasi, locator KN37SD, control 579. Am tinut sa o fac cunoscuta si aici pentru a pune imagini cu "antena" folosita la receptie, care nu este decat un cablu coaxial dezizolat pe o portiune de 23cm si facuta o bucla, legata de un stalp (de preferinta din fata casei ).... ODX 155Km. Conditii de receptie xvtr DB6NT si TS2000.
    Deci exista potential... Cine este urmatorul?

    Antena yo8rhi.jpg

    Locatie stalp.jpg
    Last edited by yo8rhm; 18-01-2019 at 17:34.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  7. #7
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Un nou experiment si totodata o raportare facuta de YO8RHI (Iasi)in ceea ce priveste receptia balizei. Experimentul a constat in constructia unei antene biquad cu reflector si receptia balizei pe directia ei (280 grade). Semnalul a fost unul mai slab fata de cel obtinut cu bucla de care am spus mai sus dar impins de curiozitate a indreptat antena catre un bloc cu 10 etaje aflat in sens opus balizei, la 100 grade, iar surpriza a fost mare, receptionand un semnal foarte puternic, dublu fata de cel receptionat cu bucla, de la S6-7 a crescut la 59.
    Daca nu receptionati un semnal in banda de 23cm pe directia stiuta a corespondentului incercati si pe alte directii, nu se stie niciodata de unde "sare" reflexia cu semnal frumos.
    Tot din Iasi a receptionat baliza si YO8SDM cu S5-6, xvtr home-made, antena helix.

    yo8rhm
    Mugurel
    Last edited by yo8rhm; 22-01-2019 at 12:54.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  8. #8
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Cei care o receptioneaza poate isi fac timp si o raporteaza si pe cluster!

    http://dxsummit.fi/#/
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  9. #9
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    De astazi ora 17.00 baliza va fi OFF.
    Momentul in care va fi repusa in functiune il voi anunta!

    yo8rhm
    Mugurel
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  10. #10
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Vin cu o veste buna si una rea in privinta balizei. Cea buna este ca a fost repusa in functiune astazi 24.03.2019. Cea rea este ca am fost nevoit sa-i reduc puterea la 1W, nu ma intrebati de ce.
    Frecventa este aceiasi 1296,830MHz.
    Trebuie sa-i multumesc lui Bogdan YO8STB cu care am fost pe munte si care a asigurat transportul cu masina 4x4 pana aproape de obiectiv. Grosimea zapezii era de la cativa cm la 1m in unele locuri unde daca calcai te afundai pana peste genunchi in ea. Ultimii 400-500m i-am parcurs pe jos, cu rucsacul in spate asa cum ii sta bine unui muntean.
    Tot la partea buna se incadreaza vremea foarte frumoasa cu soare, vant usor din nord si o temperatura placuta de 6-7 grade, ceea cea a facut sa fie o placere si totodata o destindere pentru cei care am urcat pe Vf. Rarau.(eu + xyl-ul, Bodan + xyl-ul).

    yo8rhm
    Mugurel
    Last edited by yo8rhm; 25-03-2019 at 08:15.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •