Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 19 of 19

Thread: Baliza in banda de 23cm

  1. #11
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    In cursul unei excursii de o zi planificata de Paste am tinut sa imbin utilul cu placutul. Astfel, ajuns in rezervatia Parcul National Muntii Rodnei la 1470m am facut o receptie la baliza din banda de 23cm de pe Rarau, a carei inregistrare video o postez mai jos. Locatorul din care am facut receptia este KN27KO36ai pentru cei mai scrupulosi... Setup-ul: SDR FunCube Dongle Plus, 4 m cablu Ecoflex 10, antena 24 elementi.
    Dupa cum se poate vedea sunt o gramada de mizerii receptionate, iar din timp in timp cresteau ca nivel.

    Distante:
    KN27SK>KN27KO ~54Km
    KN27SK>KN27PK ~19Km

    yo8rhm
    Mugurel

    antena.jpg



    La intoarcere n-am rezistat cand am trecut Mestecanisul sa nu fac si de acolo o receptie... Conditiile sunt aceleasi. "Pilon" pentru antena, YO8RHN...

    pilon antena.jpg

    Last edited by yo8rhm; 30-04-2019 at 09:28.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  2. #12
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Iesind cu ocazia concursurilor din weekend, pentru care am luat echipament doar in banda de 23cm, am facut o receptie pe care mi-o doream demult la baliza de pe Rarau din KN37GR. Chiar daca vantul batea destul de puternic, uneori in rafale, iar antena nu avea sistem de blocare, lucru care se vede si in filmulet cu umbra care se deplaseaza, receptia a fost una foarte buna. In momentul in care antena ajungea rotita de vant aproape pe directia ei semnalul ajungea la 59 +20dB, in rest cand antena era spre vest acesta scazand la 57-9.
    Pentru 1W cat are puterea la iesire baliza se aude foarte bine. Cu ocazia asta mi-am verificat si corespondenta de frecventa la scala, dupa montarea PLL+OCXO in XVTR. Si aici lucrurile stau foarte bine.

    yo8rhm
    Mugurel

    Conditiile de receptie.

    01.jpg

    Last edited by yo8rhm; 20-06-2019 at 08:53.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  3. #13
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Cu ocazia iesirii in /P pe Vf. Retitits din Calimani am gasit oportun sa fac si o receptie la baliza din 23cm de pe Rarau, curios fiind cum se aude in aceasta locatie pe a carei directie antena este oarecum obturata de cladirea de 8-10m inaltime, aflata la 5-6m distanta de ea. Se aude bine chiar daca antena nu era perfect orientata spre ea.

    yo8rhm
    Mugurel

    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  4. #14
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    O noua receptie a balizei cu ocazia iesirii in natura spre seara. Se aude excelent din KN37GR cu un FunCube Dongle+ si o antena cu 17(-1) elementi montata pe suportul de bicicleta de pe masina. QRB=82Km.

    yo8rhm
    Mugurel

    Si o imagine cu directia pe care se face receptia la baliza.

    01.jpg

    Antena

    02.jpg

    Last edited by yo8rhm; 21-07-2019 at 22:05.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  5. #15
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    YO8SDE Florin ajuns pe Vf. Toaca din muntii Ceahlau a facut o receptie la baliza din 23cm de pe Rarau cu un SDR conectat la telefon prin softul SDRTouch. Filmuletul este scurt datorita ploii care se apropia vertiginos. .

    yo8rhm
    Mugurel

    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  6. #16
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Din seria receptiilor balizei din 23cm de pe Rarau revin cu o noua filmare de asta data din careul KN37KS, un careu cunoscut celor care participa in concursurile de uus fiind cel din care acum cativa ani lucram in aceste concursuri.
    Setupul este acelasi, antena pe pcb + FCD Plus. Distanta pana la baliza 105Km. Receptia din masina dupa cum se va putea vedea in filmulet.

    yo8rhm

    Last edited by yo8rhm; 25-12-2019 at 12:08.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  7. #17
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Chiar daca nu este o sectiune dedicata antenelor dar totusi avand legatura cu baliza din 23cm postez rezultatul unui test.
    Daca tot stau sechestrat in casa am facut niste tesete in 23cm, ca tot am semnal de la baliza disponibil.. :P (Sa-i dea Dumnezeu sanatate celui care a pus-o.. )

    Testul a constat in receptionarea balizei cu antena yagi cu 15 elementi (1,5m) si apoi cu septumul. Rezultatul este asa: cu yagi am semnal ceva mai mare fata de septum dar este conditionat de doua directii de receptie, pe cand septumul chiar daca are semnal putin mai mic poate lua semnalul pe o plaja mai larga de directii, excluzand cea in care este perpendicular pe semnal. Septumul ia semnal inclusiv dintre blocuri...
    tare as fi curios sa vad cum e cu o parabola sa zicem de.. 1,5m

    yo8rhm
    Mugurel
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  8. #18
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Baliza receptionata in KN37HS cu antena de 70 elementi, up 8m. Am facut si un test cu LNA-ul, fara el semnalul nu aparea pe bargraf, cu el ajunge la S9 dupa cum se vede in film. Nivelul semnalului se vede si in WSJT unde trace-ul este consistent.

    Last edited by yo8rhm; 03-05-2020 at 19:18.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  9. #19
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Inca o receptie a balizei din banda de 23cm de pe Rarau pentru a testa capabilitatea parabolei de 2,5m si a feed-ului dualband. Testul a fost unul de succes, nu ma asteptam sa aud baliza cu antena la de la 1,8m de sol, inconjurat de cladiri si magazii imense din metal, si fara a fi pe directia ei cu antena. Baliza era in partea dreapta a antenei la 90 grade unde este zidul garajului. Receptia am facut-o cu FCD+ si 4m de coaxial Ecoflex 10, in focar un feed dualband 23/13cm. Sa mai spuna unii ca nu se poate copia baliza, chiar daca are 0,3W. Daca mai aveam si LNA-ul... :P

    yo8rhm
    Mugurel

    Last edited by yo8rhm; 17-10-2020 at 12:36.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •