Results 1 to 7 of 7

Thread: 23cm LNA ATF54143

  1. #1
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388

    23cm LNA ATF54143

    Daca tot am trecut in "grupa mare" la capitolul Tx in 23cm ramasese sa o fac si pe partea de Rx, adica sa imbunatatesc partea de receptie din punct de vedere al amplificarii dar mai ales al factorului de zgomot. Am ales ca element activ un ATF54143 (E-PHEMT de la Agilent) iar schema si cablajul de la YU1AW. Pcb-ul l-am facut prin metoda foto pe laminat cu photorezist.
    Dupa realizarea practica l-am pus pe analizor care mi-a aratat o amplificare de 19,6dB la frecventa de 1,050 Ghz care este limita analizorului avut la dispozitie. Curentul consumat=60 mA (care poate fi reglat din semireglabilul de 560R). Pentru ca se incalzea prea tare stabilizatorul 78L05 am inseriat pe intrarea de 12V un rezistor de 75R (tnx pentru sfat YO4HFU), care a scazut tensiunea de intrare la 7,5V, suficienta pentru stabilizare, stabilizatorul lucrand acum intrun regim termic mai scazut.
    NF-ul nu am avut cu ce-l masura dar trag sperante sa fie mai bun de 0,5dB (autorul spune 0,4dB la 17,5dB castig).
    Urmeaza sa-l pun intr-o cutie din tabla cu mufe SMA, cutie in care va fi amplasat si filtrul de intrare format dintr-o linie acordata, urmand ca dupa finalizare sa-l pun din nou pe analizor.
    Capacitorul, care se vede pe jumatate de sub pcb, este cel de cuplare cu filtrul de intrare. In jurul gaurii, prin care intra acesta prin pcb la poarta tranzistorului, am dat un sanfren cu un spiral de 3mm pentru a indeparta planul de masa din jur.

    yo8rhm
    Mugurel

    Schema si pcb-ul
    ATF54143_23cm_MONT.jpg

    Si realizarea
    23cm LNA.jpg
    Last edited by yo8rhm; 05-07-2018 at 13:55.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  2. #2
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Inaintez cu lucrarea... Am montat ecranul (din tabla de alama de 0,5mm grosime) linia de la filtrul de intrare (30x15mm) din acelasi material, lipit conectorul sma de la intrare. Urmeaza capacele ...

    yo8rhm
    Mugurel

    02.jpg

    01.jpg
    Last edited by yo8rhm; 07-08-2018 at 11:59.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  3. #3
    Administrator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    KN44FD CT
    Posts
    264
    Like !!!!!
    73, Claudiu
    YO4FYQ / KN44FD
    Valu lui Traian - CT

  4. #4
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Si mie imi place... felicitari!

  5. #5
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Tnx. Va astept in 23cm, nu pasiv! Va pot ajuta la constructia unui asemenea LNA
    LNA-ul "imbracat". Mai lipsesc conectorul sma de iesire, trimerul de acord (1-10pF) la linie si condensatorul de trecere pentru alimentare...

    yo8rhm
    Mugurel

    03.jpg
    Last edited by yo8rhm; 07-08-2018 at 12:00.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  6. #6
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Am facut ceva modificari la linie, in sensul ca am scurtat-o, apoi am pus analizorul si am tras din trimer pana am obtinut ce se vede in imagine.
    Mai am de montat conectorul sma pentru iesire si... gata.

    yo8rhm
    Mugurel

    04.jpg
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  7. #7
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    LNA-ul are si conector de iesire...

    yo8rhm
    Mugurel

    05.jpg
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •