Results 1 to 3 of 3

Thread: BLF278 - 250W 144MHz

  1. #1
    Administrator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    KN24UL - KN34AK
    Posts
    51

    BLF278 - 250W 144MHz

    Un urma unor casari de echipamente am reusit sa procur cateva module amplificatoare finale echipate cu BLF278. Din pacate modulele nu au vrut in ruptul capului sa functioneze in vre-o banda de radioamatori. Aveam doua variante, sa cumpar palet fara tranzistor sau sa ma apuc de construit de la zero un alt amplificator.
    Dupa o discutie telefonica mai mult decat pozitiva cu Valentin - YO4RLN am decis sa sa ma apuc de studiat. Ca si inspitratie am folosit forumul vk logger, un amplificator facut de ON4KHG si celebrele amplificatoare facute de W6PQL.

    Dupa zeci de experimernte am ajuns la urmatoarea schema:




    T1 Biocular ferita care suporta 200 MHz - Primar 2 spire, secundar o spira
    T2- T3 12 cm RG316 - 25ohm flexibil
    T4 16 cm SM141-Q
    L1 Jumatate de spira 14mm inaltime cu diametrul de 9mm
    L2 10 spire cu diametrul interior de 8 mm, CuEm 1,3mm


    Detaliu constructie T1



    Dupa ce am reglat curentul de repaus la aproximativ 0,9A am opbinut urmatoarele rezultate:
    Excitatie Pout W Curent consumat A
    0,5 53 3.4
    1 75 4
    2,2 170 6.5
    3.8 250 7.8




    Observatii:
    Nu folositi cablu coaxial cumparat de pe ebay, este pacat sa stricati un tranzistor, folositi cablu de calitate.
    Pe circuitul de iesire folositi condensatori de buna calitate ATC ori echivalent.
    Mare atentie la BIAS ! Curentul de repaus nu trebuie sa depasasca 1A.
    Tensiunea maxima de grila este specificata in documentatie tranzistorului in functie de litera notata pe el.

    Primele teste





    Si varianta finala cu T4 mai strans







    Multumesc lui Robert YO4HFU si lui Mugurel YO8RHM pentru sfaturile date

    PS - Acum dupa terminarea testelor voi trece totul pe curat folosind doi tranzistori



    73 de yo3gej

  2. #2
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    In sfarsit apare si o constructie cu LDMOS, pana acum au fost tinute secret...
    Daca ar fi fost dupa mine as fi lasat asa, chiar pe cablaj de test, daca functioneaza. La mine este o regula, daca incerc sa-l fac "frumos" nu mai merge sau merge aiurea.
    O sugestie la schema, pe ramurile semireglabilului de reglare a bias-ului, este bine de inseriat cate o rezistenta catre masa (68R) si catre 5V (330R), care va limita plaja de tensiune (ca in schemele lui w6pql), evitand astfel riscul de a-i da tranzistorului in poarta o tensiune periculoasa, mai mare de 2V, fapt care ar duce. .. stim noi la ce
    Aveam o curiozitate vis-a-vis de BLF278, daca rezista la lipit de sunt ca fratii sai mai mari (din punct de vedere al rezistentei la temperatura).
    Asteptam si un filmulet cu testele facute, dar mai ales sa-l auzim cum "suna" in concursuri.

    yo8rhm
    Mugurel
    Last edited by yo8rhm; 03-07-2018 at 10:09.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  3. #3
    Administrator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    KN24UL - KN34AK
    Posts
    51
    Si filmele pot fi trucate HI :P

    1. Ca sa nu am probleme, pe potentiometrul din care reglez curentul de repaus am aplicat o tensiune de 3,3v.
    De ce 3,3 ?!? Pentru ca exemplarul folosit de mine in teste face parte din grupa M, conform fisei de catalog, tensiunea de grila este intre 3,1 si 3,2 V
    In ultima poza, tranzistorii fac parte din grupa L (3.0 -3.1 V )

    2.Nu stiu daca rezista la lipit, dupa parerea mea cred ca merge lipit fara nici o problema, nu are ce sa se strice. Eu nu am lipit tranzistorii.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •