Results 1 to 2 of 2

Thread: 2,4m dish+ Septum pentru 23cm

  1. #1
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388

    2,4m dish+ Septum pentru 23cm

    De mult timp aveam de gand sa construiesc o antena parabolica (impropriu spus antena pentru ca este reflector) pentru lucrul EME in banda de 23cm si iata ca a venit timpul de a pune in practica ideea. De fapt un proiect in acest sens am inceput acum cativa ani (lasat neterminat) si aici ma refer la un reflector de 3,8m diametru pentru /P, reflector care se putea strange si monta in orice locatie. Proiect inspirat dupa un radioamator german si cativa rusi (pentru cei interesati gasiti detalii pe pagina mea.
    La proiectul din acest post reflectorul va fi nedemontabil (bine, el se poate demonta dar nu la modul de a-l lua in /P) dar la diametrul ales poate fi transportat pe o remorca de mici dimensiuni in alte locatii.

    Dimensiunile le-am ales pe criterii de usurinta de realizare si performante decente. Proiectarea parabolei am facut-o cu programul Parabola Calculator care este free (tot cu el cred ca lucreaza si cei de la rfhamdesign pentru ca toate datele simulate au coincis cu cele de la ei). Am ales cum am spus diametrul de 190cm si f/D=0,45, F=85,5cm.
    Si cu ce altceva se incepe constructia unei parabole decat cu segmentele de arc ce o vor compune? Asadar, dupa crearea SDV-urilor (care cateodata dureaza mai mult decat executia piesei in sine) iata primele doua segmente realizate. Este un prim test, cautand sa imbunatatim procesul pentru a iesi ceva cat mai bun.
    In acest proiect il am alaturi pe YO8DOI, pe experienta caruia ma bazez in ale mecanicii...(cel mai probabil la el in gradina vom face testele si tot acolo va avea locatia de montare).
    Pe masura ce inaintam cu proiectul vom veni cu detalii, iar dupa ce procuram material pentru feedhorn vom trece si la realizarea acestuia.

    01.jpg

    Unul din discurile gaurite este capacul central iar patratul va fi suportul de prindere al parabolei.
    02.jpg
    Last edited by yo8rhm; 10-06-2018 at 16:30.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  2. #2
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    UPDATE!

    Dupa cum ati putut observa s-a modificat titlul thred-ului in "2,4m dish + Septum pentru 23cm", asta datorita faptului ca dupa ceva discutii cu 8doi am convenit ca daca tot facem ceva macar sa fie "maret". In consecinta am hotarat sa "ridicam miza" pentru reflector la 2,4m diametru (bine ca nu ne-a trecut prin cap cifra 10 ), iar antena va fi un septum ca cel construit de OK1DFC, urmand ca in viitor sa-i atasam si un Choke Ring pentru cresterea performantei (prin reducerea marimii lobilor din fata si spate si cresterea eficientei prin plasarea de mai multa energie in reflector).
    Totul va fi recalculat. Ce am facut practic pana acum ne va folosi si se va traduce in experienta. Bineinteles nu voi uita sa va tin la curent cu realizarile...

    yo8rhm
    Mugurel
    Last edited by yo8rhm; 26-06-2018 at 20:27.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •