Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 12

Thread: 600W 23cm LDMOS SSPA

  1. #1
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388

    600W 23cm LDMOS SSPA

    Ce mai la deal, la vale, fara prea multre explicatii de ce si cum, e ca la FMI, cu cat mai mare cu atat mai bine... (asa e in folclor!)
    80W cat am acum in 23cm nu prea mai ajung (corespondentilor, nu mie ) asa ca am hotarat sa vin cu ceva mai "palpabil", un final de 600W cu un LDMOS MRF13750H, capabil sa scoata 750W in CW. Kitul este de la W6PQL (pe pagina sa gasiti informatii despre kit si modul de executie).
    Dupa primirea kitului a durat doar 1 ora sa plantez componentele pe el. Dar asta a fost floare la ureche, dupa a urmat munca adevarata, la munca de jos ce priveste partea mecanica
    Munca de jos a inceput cu suntul din cupru care a trebuit gaurit pentru prinderea pcb-ului si apoi de radiator, activitate care a durat aproape 3 ore, stiut fiind faptul ca se prelucreaza relativ greu cuprul si cu multa atentie. Ce a rezultat vedeti in imagini.

    va urma...

    yo8rhm
    Mugurel

    pcb-ul + tranzistorul MRF13750H
    01.jpg

    Suntul in proces de gaurire si produs finit. Dimensiuni: 150x80x10mm, material cupru. Dimensiunea nu este critica, fiecare avand posibilitatea sa o personalizaze, singura conditie fiind ca suntul sa fie minim cat pcb-ul (este si logic ).
    Adancimea frezarii 1,4mm conforma cu documentatia lui W6PQL.
    06.jpg

    08.jpg

    07.jpg

    Kitul plantat pe shunt, verificare.
    05.jpg
    Last edited by yo8rhm; 04-06-2018 at 20:54.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  2. #2
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Tranzistorul lipit de shunt.

    13.jpg

    Pare simplu dar trebuie acordata o mare atentie alinierii aripioarelor tranzistorului cu microstripul de pe pcb! Dupa cum s epoate vedea efortul n-a fost zadarnic.
    14.jpg

    Shuntul montat in cutie (de test)
    09.jpg

    Partea cu aripioare a cutiei.
    Pare mica dar are 250x125x100mm, grosime pereti 5mm iar talpa de prindere (tot de 5mm grosime) este mai lunga, constituindu-se si ea intr-un radiator pe langa aripioarele de pe cutie. Oricum voi monta si doua coolere care sa asigure in mod eficient disiparea temperaturii.
    10.jpg
    Last edited by yo8rhm; 04-06-2018 at 20:48.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  3. #3
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Si paletul gata de montat pe radiator.

    15.jpg
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  4. #4
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Intre timp am definitivat si partea de racire a amplificatorului. Doua coolere de 90mm vor disipa aerul cald de pe radiator iar un altul de 60mm va introduce aer in interiorul carcasei si dupa ce curentul de aer va spala tranzistorul si pcb-ul, va fi eliminat cu ajutorul presiunii create de cooler prin doua fante de pe placa de baza.
    Imagini cu partea de racire de deasupra radiatorului.

    yo8rhm
    Mugurel

    22.jpg

    Baza frezata pentru ventilator in centru (cu ventilatorul montat) si cele doua "guri" de evacuare a aerului cald.
    23.jpg
    Last edited by yo8rhm; 13-06-2018 at 12:03.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  5. #5
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Am mai facut ceva (chestii mecanice ) la finalul pentru 23cm... Montat cuplorul, si releul de iesire...

    yo8rhm
    Mugurel

    30.jpg
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  6. #6
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Dupa ceva timmp in care am fost ocupat cu alte probleme, am reusit sa fac conexiunile, sa reglez curentrul Idq si ce mai trebuia la acest PA. Bineinteles ca nu m-am multumit doar cu atat, daca tot m-am am intrat in hora... Am facut si conexiunile necesare intre tcvr, xvtr si PA si surpriza... La prima apasare pe PTT aveam deja 120W. Dupa ridicarea puterii de atac am crescut la 200, 300, 400 si apoi 400+, moment in care n-am mai marjat, acul instrumentului era trantit serios de capul scalei, limita powermetrului RS-1000 fiind de 400W!
    Chiar daca sunt multumit de primele teste mai ramane o problema de rezolvat dar aia cand s-o intoarce 8doi acasa sa-mi dea si powermetrul lui.
    Pana una alta am facut si un filmulet cu finalul.



    yo8rhm
    Mugurel
    Last edited by yo8rhm; 10-02-2019 at 19:44.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  7. #7
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    In cursul testelor am constatat ca oricat ar fi de frumoasa carcasa in care am montat amplificatorul nu are o racire suficienta pentru a lucra cu puteri de peste 400W. Astfel am hotarat, chiar daca este o munca in plus, sa-i fac o carcasa "custom-made" capabila de o racire eficienta. Pe baza experientei cu cele doua amplificatoare cu LDMOS din 70cm si 2m am mers pe acelasi tip de radiator cu inaltimea de 50mm, dimensiunile acestuia fiind de 300x200mm. Totul din aluminiu, ceea ce contribuie la cresterea suprafetei de racire,
    Ca sa evit monotonia si sa mai schimb "stilul" am hotarat sa folosesc alt sistem de ansamblare pe care va lasa sa-l "admirati" in imagini. Daca vor fi intrebari in privinta acestui stil voi raspunde, totul a avut o logica, cel putin in capul meu.
    Tot in spiritul bunei traditii voi folosi pentru racirea radiatorului doua coolere de 120mm care va dispersa aerul cald si va "spala" aripioarele.

    yo8rhm
    Mugurel

    054.jpg

    057.jpg

    052.jpg

    051.jpg
    Last edited by yo8rhm; 05-02-2021 at 20:07.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  8. #8
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Salut

    Constructia pare destul de solida. Sint curios sa vad ce mai pui in ea si pe linga ea. Asteptam poze sa ne inspiram si noi.

    Salutari!
    Costi YO7FWS

  9. #9
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Ma grabesc sa pun pozele restante, poate asa stimulez pe cei care mai au acest palet (si sunt vreo doi :P ) sa scrie despre ele, dar mai ales, sa puna poze cu ele.

    30.jpg

    31.jpg

    32.jpg

    33.jpg
    Last edited by yo8rhm; 05-02-2021 at 20:31.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  10. #10
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Alte imagini

    34.jpg

    35.jpg

    36.jpg

    37.jpg
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •