Results 1 to 3 of 3

Thread: 143.050MHz Graves Radar a VHF Beacon

  1. #1
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388

    143.050MHz Graves Radar a VHF Beacon

    O interesanta sursa pentru radioamatori, pentru cei care pana acum n-au aflat-o, pentru experimente la receptie via EME (si nu numai!) este semnalul radarului Graves de la Dijon/Franta care transmite 24/7 pe frecventa de 143.050Mhz. Semnalul este de tip purtatoare continua fara modulatie.
    Interesant este si faptul ca s-au raportat receptii cu o antena de dimensiuni mici (yagi) si un receptor SSB si chiar cu antene GP sau discone, ceea ce dovedeste ca nivelul semnalului este unul destul de puternic. Incercati sa receptionati semnalul si veti fi uimiti...
    O comparatie la receptia acestui radar intre Nooelec RTL vs. FunCube PRO Plus vs. SDRPlay puteti vedea in clipul urmator https://www.youtube.com/watch?v=FkPjGk9GXtA

    yo8rhm
    Mugurel
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  2. #2
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Salut

    Dupa ce am citit citeva articole interesante despre EME, primul pas in abordarea acestui mod de comunicatie a fost receptia. Pe internet am gasit descrierea modului de functionare a acestui radar si cu ajutorul unui program de predictie am intors antena spre Luna. Nu mica mi-a fost mirarea sa pot vedea pe ecran dire luminoase care se intrerupeau periodic. Am tras mai multe printscreen-uri si am continuat receptia. Semnalele receptionate erau atit de puternice incit le auzeam in difuzor. Intr-un experiment ulterior, am constatat ca doar rotind antena in directia Lunii, fara sa o inclin in elevatie, semnalele puteau fi receptionate cu succes. De atunci a trecut mult timp si eu inca nu sint pregatit pentru acest mod de trafic cu toate ca botezul l-am avut IK3MAC si ulterior I2FAK.

    Salutari!
    Costi YO7FWS

  3. #3
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Lansez o provocare pentru cei care au macar doua sdr-uri in dotare, cea de a face o comparatie cu setup-ul propriu in ceea ce priveste receptia acestei balize. Astept cu interes filmuletele voastre.

    yo8rhm
    Mugurel

    Last edited by yo8rhm; 23-03-2019 at 07:49.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •