Results 1 to 10 of 10

Thread: 144Mhz LFA 11 elementi

Threaded View

  1. #1
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388

    144Mhz LFA 11 elementi

    Acum 3-4 luni am inceput constructia unei antene LFA pentru 2m dupa datele lui G0KSC. Realizarea propriuzisa nu a durat, mai mult a durat pana am primit izolatorii si elementele U de reglaj ale vibratorului. Iar de 1-2 luni antena statea in asteptarea montarii elementilor si verificarea pe analizor care nu se putea face fara o vreme potrivita.
    Ieri, fiind soare si frumos, am montat elementii iar astazi i-am legat o stinghie din lemn de 1,5m in prelungirea boom-ului, in partea cu reflectorul, si am pus-o intr-un suport din metal in cruce cu directorii spre cer (tnx pentru idee YO3ICT). Am pus analizorul si normal ca nu avea sa fie din prima unde trebuie... Am taiat 10mm din capetele tevilor de la dipol si am masurat, era pe la 143.700 Mhz. Am mai taiat 8mm si s-a dovedit a fi unde trebuie. Trebuie sa spun ca am respectat cotele date de autor pe pagina si ma asteptam ca din simplul reglaj al celor doua elemente sa obtin rezultatul asteptat, dar n-a fost sa fie asa. In final am renuntat la colierele de strangere, care nu tineau, si am pus suruburi de 3mm, dupa ce am gaurit vibratorul si elementul de reglaj. Ce am obtinut se vede in imaginile de mai jos. Cu siguranta cand va fi pusa pe pilon se va largi si banda de trecere...

    Mai intai cateva imagini cu antena...

    01.jpg
    02.jpg
    03.jpg

    Standul de reglaj..

    04.jpg
    Last edited by yo8rhm; 03-05-2018 at 06:57.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •