Results 1 to 10 of 51

Thread: Luna Mai - Cupa Napoca 2018, Ziua Radio

Threaded View

  1. #37
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    17
    Salutare prieteni,

    Am lucrat in acest contest din aceeasi locatie din care lucru de vreo 3-4 ani, qth-ul nr. 2 HI, KN05IS cu un echipament nou pentru mine pe parte de PA, Coax si antena. In rest un FT-857 pe care nu l-am mai folosit de ceva vreme in contest, dar care si misca foarte bine in continuare. De ce echipament nou, deoarece sunt cu o noua antena dualband pe un boom de 5.84m. Pana acum am lucrat din 2007 cu doua antene yagi DK7ZB, in 2m 9elem pe boom de 5m, iar in 70cm 23 elem DK7ZB pe boom de 4.2m, ambele antene achizitionate de la Wimo. Ambele antene erau conectate prin 2 cabluri H1000 de 25m lungime fiecare si cu o vechime de aprox 15 ani. Ambele antene erau pe acelasi rotor la inaltimile de 13, respectiv 15m inaltime, in varf fiind cea de 70cm.
    In urma cu ceva vreme am achizitionat din YU, mai exact de la YU1CF Antenna-Amplifiers un dualband cu 11 elem. in 2m si 25 elem. in 70cm, pe care aveam de gand sa-l montez la qth nr.1 in Timisoara, dar am zis sa-l pun la treaba si sa fac niste teste cu el la locatia de concurs. Este vorba mai exact de aceasta antena:
    https://www.antennas-amplifiers.com/...enna-eme-power
    Am dat jos ce era inainte si am pus aceasta antena la 12m si cu un cablu nou EcoFlex 10 de 15m.
    Comparativ cu ce aveam inainte situatia de prezinta astfe: in 70cm parca nu s-a schimbat nimic chiar daca antena acum este mai jos cu 3m, in schimb in 2m cele 2 elem. in plus aduc o mai buna atenuare F/B si F/S dar nu e mare diferenta. Avantajul este ca se coboara cu un singur coaxial, ideal pentru statiile cu mufa comuna. Una peste alta nu e mai rau fata de ce aveam, recomand cu caldura. Mai exista si alte variante si mai scurte se poate studia pe respectivul site. Sau pentru doritorii de coaxial separat exista si aceasta varianta si combinati de 100W sau 1KW.
    Revenind la setup-ul de contest o alta noutate in shack este finalul cu lampa made by HA8UG UG:2-100/1000.
    Iar acum despre contest nu pot sa spun decat ca a fost o reusita pentru mine, pentru prima data lucrand cu un final care nefiind excitat suficient a scos undeva la 300W la vf. cu o medie de 200W. Chiar si asa pot sa va spun ca pe mine m-a convins, un final la casa omului este un "must have" . Si aici ma refer la faptul ca era suficient sa strig o singura data ca sa fiu auzit. Propagarea nu a fost foarte grozava dupa parerea mea, uneori chiar foarte proasta mai ales pe anumite directii, dar s-au putut lucra foarte multe statii de jur-imprejur. "Regretul" sau nu neaparat, doar ca pentru mine pe parte de YO este o provocare sa-l lucru pe Claudiu YO4FYQ cu care de data asta nu am reusit sa finalizam QSO-ul chiar daca la un momendat credeam ca reusim.
    Una peste alta am reusit 146QSO-uri cu o medie de aprox 363km/qso in 2m.
    CToSc=53089 ; CODXC=DJ7R; JN59UK;788km

    http://opencontest.org/edi/map/20190...54000880UFYBTN

    In 70cm nu prea am stat dar s-au adunat vreo 13 QSO-uri.

    CToSc=3693; CODXC=OL3Z; JN79FX; 661km

    http://opencontest.org/edi/map/20190...09000497EUQWEU

    Multumesc pe aceasta cale tuturor celor cu care am putut avea un QSO, iar celorlalti cu siguranta v-a exista o data viitoare.

    73! de YO2LLZ de QRZ, vorba unui mare "poet" local HI.
    Last edited by yo2llz; 06-05-2019 at 18:30.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •