Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 14 of 14

Thread: Maraton VHF-UHF - Regulament

  1. #11
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    3
    Acum vreo 18 ani am organizat si eu ceva asemanator, dar erau alte vremuri, alte tehnici etc.
    Singurul lucru de obiectat este faptul ca doar prin acest forum am gasit ceva referinte la cine a luat initiativa.
    Poate apare vre-un indicativ/nume din echipa UUS.RO, nu de alta dar asa cred ca este corect: sa isi ia responsabilitatea, atat la bine cat si la rau!
    Oricum voi incerca sa particip la concurs, chiar daca vor fi numai cateva legaturi. Nu tintesc catre locul 1, ci doar cu zice englezul ... for FUN!

  2. #12
    Administrator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    KN44FD CT
    Posts
    264
    Am primit un email surpriza .....
    Azi a sosit si traducerea regulamentului in lb. Croata (9A) prin amabilitatea lui 9A5CZK (TNX) . Urmeaza sa fie adaugat pe site adaugat pe site :

    http://maraton.uus.ro/eng/index.html
    73, Claudiu
    YO4FYQ / KN44FD
    Valu lui Traian - CT

  3. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Location
    Suceava
    Posts
    18
    Salutare!

    Am participat pana in prezent doar la doua etape, insa intentionez sa continui (in masura posibilitatilor) la cat mai multe din etapele viitoare.

    Am citit cu atentie regulamentul maratonului YO VHF/UHF si la inceput am fost putin nelamurit de urmatoarea propozitie:

    "Cu o stație se poate lucra o singură dată pe etapă, indiferent de modul de lucru."

    Dar intr-o etapa se poate opera in 144 si 432MHz, asta inseamna ca pot lucra o statie doar o singura data indiferent de banda ?
    Un schimb de mesaje email cu Costi (YO7FWS) mi-a clarificat nelamurirea de mai sus.

    Regulamentul in limba engleza este mai clar, facand referire la banda nu la etapa:

    "Only one contact per band can be made with each station, regardless of working mode."

    In opinia mea, o exprimare de genul <Cu o statie se poate lucra o singura data pe fiecare banda, indiferent de modul de lucru.> ar fi mai clara.

    Sper sa fie de folos acest feedback, iar daca se considera util si corect, sa fie folosit pentru imbunatatirea regulamentului.

    Andrei - YO8SSQ
    73!

  4. #14
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Salut Andrei

    Sint deacord cu tine. Si eu am gasit formulari gresite in actualul Regulament care lasa loc de interpretari. Toate modificarile le vom face odata cu inceperea unui nou sezon, respectiv, in 2020. Ne bucura interesul tau si sugestia va fi analizata si luata in calcul la versiunea viitoare. Concursul nostru este intr-o continua modernizare si impreuna cu el si Regulamentul.

    Salutari !
    Costi YO7FWS

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •